Kripto Haber

Bir Görevli Kargaşa Oyununa Giriyor

Dijital varlıklara yatırım yapmanın popülaritesinin ötesinde, fütüristler blok zinciri teknolojisini tüm finans ve yatırım endüstrisini baştan aşağı yeniden şekillendirmeye hazır bir yıkıcı olarak görüyorlar – ve bu gelecek, önceden düşündüğümüz kadar uzak olmayabilir.

Merkezi olmayan bir finans (DeFi) yatırım hizmeti olan Nimbus Platform’un CEO’su Alex Lemberg, “En tepeden aşağı inmekte olan şeyi bilmek istiyorsanız, bu muazzam miktarda kurumsal ve yüksek net değerli sermaye” dedi. gelir getirici stratejiler dizisi. “Bu mutlaka yenilik değil, ancak bu, pazarın likidite perspektifinden büyüdüğünü söylüyor.”

Bu makale ilk olarak CoinDesk’in kripto, dijital varlıklar ve finansın geleceğini tanımlayan haftalık bülteni Crypto for Advisors’da yayınlandı. Her Perşembe almak için buradan kaydolun.

Yine de büyüyen pazarın kendisi yeniliği zorluyor, dedi Lemberg, değiştirilemez token (NFT) alanını yakından izlediği bir alan olarak adlandırdı.

“Artık bir NFT ile her şeyi parçalara ayırabiliyoruz ve bu, önümüzdeki 50-100 yıl boyunca fiyatlandırma yörüngesinden çok emin olduğumuz herhangi bir fiziksel varlığı almamıza ve sahiplik riskini fraksiyonelleştirmemize ve böylece onu likit hale getirmemize olanak tanıyor. insanlar istedikleri zaman ticaret yapabilirler” dedi Lemberg. “Bu çok büyük bir yenilik çünkü hisse senedi, tahvil ve emtia piyasaları böyle işliyor – şimdi arabaların, saatlerin, arka ve fiziki varlıkların içeri girdiğini ve yavaş yavaş aynı şekilde ticaret yapmaya başladığını göreceksiniz.”

Lemberg’in vizyonu gerçeğe bir adım daha yaklaşıyor. Geçen hafta, geleneksel varlık yöneticisi WisdomTree, yatırımcılara bir mobil uygulama aracılığıyla sunulacak dijital bir cüzdan olan WisdomTree Prime’ı piyasaya sürdüğünü duyurdu.

WisdomTree’nin cüzdanı nedir?

WisdomTree dijital varlık başkanı Will Peck, herhangi bir dijital cüzdan gibi, WisdomTree Prime da yatırımcıların dijital varlıkları satın almasına, tutmasına, kaydetmesine ve harcamasına izin veriyor.

“Bizim için bu, bitcoin anlamına gelebilir, bu kesinlikle birçok yatırımcı için geçerli, ancak menkul kıymetlere yatırım yapabilen blok zinciri etkin fonlar gibi ana akım varlıkların diğer tokenize versiyonları anlamına da gelecek” dedi. WisdomTree, bu tür bir ürün serisini piyasaya sürme sürecindedir. Şirket ayrıca tokenize altın, gayrimenkul ve nakit peşinde koşuyor. “Dijital olarak yerel bir cüzdanda neobanka benzeri bir deneyim sunduğunu düşünüyoruz.”

Sonuç, yatırımcıların kripto paralarını, diğer dijital varlıklarını, hisse senetlerini, tahvillerini, gayrimenkullerini ve bankacılık varlıklarını aynı mimari ve aynı kullanıcı deneyimi içinde görebilecekleri, şu anda yatırımcılar için mevcut olanlardan farklı bir tekliftir.

WisdomTree, belki de en iyi borsada işlem gören fon (ETF) sponsoru olarak bilinir, dedi Peck.

“ETF’nin yatırım fonuna yaptığını biz ETF’ye yapabilir miyiz diye soruyorduk” dedi. “Ürünler ve maruz kalma türleri için bir sarmalayıcı görevi görebilecek bir tür üstün teknoloji olup olmadığını kendimize sorduk ve bunun için oldukça hızlı bir şekilde kripto ve blok zincirlere geldik.”

Peck ve WisdomTree, blok zincirinde varlık yayınlamanın ve bunlara sahip olmanın, maliyetleri azalttığı ve yatırımcılara sunulan seçenekleri artırdığı için nihayetinde kullanıcı deneyimini iyileştireceği sonucuna vardı.

Birleştirici bir güç

Geleneksel dünyada, örneğin, ödemeler, bankacılık ve yatırım teknolojisi yığınları ayrı tutulur, ancak kripto para birimleri, insanların üç kavramın da birleşik bir mimaride yerleşik olmasını sevdiğini göstermiştir – bitcoin ve eter gibi belirteçler üçüne de hizmet edebilir amaçlar.

Benzer şekilde, menkul kıymetler alınıp satıldığında, genellikle “çok sayıda” karşı taraf ve aracı vardır, dedi Peck, ancak zamanla blockchain bu varlıkları kaldıracak veya konsolide edecek ve kullanıcılara maliyetler konusunda daha fazla şeffaflık sunacak.

“Birleşik kullanıcı deneyiminden elde edilecek çok sayıda verimlilik ve tüketici yararı olduğuna inanıyoruz” dedi. “Gelecekte, aracıları ortadan kaldırmaya ve insanlar için maliyeti düşürmeye yardımcı olacak yeni hizmetler ve varlık türleri sunacağız.”

Coinbase, Gemini ve Crypto.com gibi yatırımcılara geniş kripto varlık listelerine erişim sağlayan kripto para borsaları tarafından sunulan cüzdanların aksine, WisdomTree küratörlü bir deneyim sunacak.

Peck, blok zinciri teknolojisinin, Charles Schwab gibi yatırım teknoloji uzmanları tarafından yatırımı daha ucuz, daha kolay ve daha yaygın olarak kullanılabilir hale getirmek için başlattığı sürece devam edeceğine inanıyor.

Sonunda, WisdomTree bu teknolojiyi finansal danışmanlara sunacak.

“Perakendeyle başlıyoruz çünkü yolculuğumuza başlamak için en mantıklı yol bu olduğunu düşünüyoruz, ancak orada durmuyoruz,” dedi Peck. “Zaman içinde kurumsal bir kullanıcı portalımız olacak ve kurumsal müşterilere ve danışmanlık firmalarına hizmet vereceğiz. Bu teklifi finansal danışmanlara uyarlamak için 2022 ve 2023’te genişleyeceğiz.”

Peck,

WisdomTree’nin aynı anda bir spot bitcoin ETF arayışına devam ettiğini söyledi.

‘Dünyayı simgele’

Ancak Lemberg gibi DeFi düşünürleri, en büyük potansiyelin yatırım yapılabilir herhangi bir varlığın tokenleştirilmesinde yattığına inanıyor.

“Geçtiğimiz 100 yılda tokenize edilemeyen icat edilmiş tek bir enstrüman yok” dedi.

Lemberg, tokenizasyonun işleri yapmanın daha iyi bir yolunu sunabilse de, muhtemelen mevcut finans sektörünün yerini almayacağını da sözlerine ekledi.

Bir kere, blok zincirine gelecek yatırım ve inovasyonun çoğu, bankalar gibi kurumlardan ve WisdomTree gibi geleneksel varlık yöneticilerinden olacak, dedi Lemberg.

“Zaten oradaki en iyi teknolojik kaynaklardan bazılarına sahip oldukları için, blok zincirinde bile en büyük oyuncular olmaya devam edecekler” dedi. “Blockchain’in gezegendeki her banka, varlık yöneticisi ve riskten korunma fonu ile rekabet edeceğine dair hiçbir endişe yok, teknoloji ve araştırma uygulama yetenekleri DeFi alanında gördüğümüz her şeyden çok daha olgun.”

Bunun yerine, büyük bozulma, finansal sistemde daha fazla katılımcıyı mümkün kılan blok zincirinden gelecek.

“Son 30 yılı aşkın süredir finans alanında birkaç yerelleşme olayı yaşamış biri olarak, size başlangıçta bunun zor olacağını söyleyeceğim,” dedi Lemberg. “Ben başladığımda, kendi başına bir hisse senedi veya opsiyon ticareti yapamazdın, önce beni araman gerekiyordu. Bir alıntının ne olduğunu bilmek istiyorsan, beni araman gerekiyordu. Bir alıntıyı görme yeteneğinizin çoğu, her gün Investor’s Business Daily veya The Wall Street Journal’da çıkıyordu.”

“Bilgisayarınızda gerçek zamanlı olarak piyasaların alım satımını görme yeteneği, aracılık hizmetlerini atlama ve kendi başınıza ticaret yapma olanağına sahip olduğunuzda, bunların ikisi de trilyonlarca dolarlık kitlesel ademi merkeziyetlerdi” diye devam etti. .

“Şimdi bugün ne izlediğimizi bir düşünün. Bunlardan herhangi biri yatırım bankacılığını gerçekten bozdu mu? Hayır, onlar için çok büyük bir pozitif oldu. Ancak bireysel yatırımcılar için devasa bir öğrenme eğrisi olacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.