Bitcoin

Bir İslami Kuruluş Daha Kripto Para Fetvası Verdi!

CNBC Endonezya tarafından hazırlanan bir rapora nazaran, Tarjih Kurulu ve Muhammediye Merkez İcra Konseyi Lideri Tajdid, kripto para kullanımına karşı yeni bir fetva yayınladı ve bunu Müslümanlar için haram yahut yasa dışı kabul etti. Detaylar için Kriptokoin.com okumaya devam ediniz.

Fetva, Endonezya’da kripto para süreçlerini engelleyecek mi?

Yapılan açıklamada yasağın münasebeti olarak iki konuya dikkat çekiliyor. Birinci olarak, Bitcoin üzere dijital varlıkların spekülatif ve tabiatı gereği hayli değişken olduğu belirtiliyor. Ek olarak, kripto para ünitelerinin, altın üzere öteki varlığa dayanmadığı ve “belirsiz” olduğu, bu nedenle kripto paraların İslami kanunlara nazaran haram olduğu söz ediliyor. İkinci olarak, fetva, dijital para ünitelerinin, yasal para olmaları ve devlet tarafından yahut bu durumda merkez bankası tarafından onaylanmalarını gerektiren takas sistemi yahut değişim aracı maddeleri için Şeriat unsurlarına uymadığı belirtiliyor.

Tarjih Muhammadiyah ülkedeki en büyük hükümet dışı İslami örgütlerden biri olsa da, fetvalar çoklukla bağlayıcı kararlar olarak ele alınmıyor. Fakat bu, İslami bir tertibin Endonezya’da kripto para ünitelerini yasak manasına gelen ‘haram‘ olarak nitelendirdiği birinci durum değil. Kasım ayında İslam alimleri, tüm dijital varlık ticaretinin Müslümanlar için yasak olduğunu ilan etti. Ulusal Ulema Kurulu (MUI), kripto para varlıklarındaki belirsizlik, bahis oynama ve ziyan üzere ögelere atıfta bulundu. İslami otoriteler tarafından alınan kararlar resmi bir yasa değil ve kripto ticaretini direkt yasaklamıyor. Fakat en büyük Müslüman nüfusa mesken sahipliği yapan bir ülkede bunun geniş kapsamlı sonuçları büsbütün göz gerisi edilemez.

Bu ortada kripto devi Binance, ülkede bir kripto teşebbüsü başlatmak için Endonezya’nın en büyük şirketlerinden kimileriyle görüşüyor. CZ liderliğindeki borsa, yeni bir dijital varlık trade platformu kurarak ülkedeki Blockchain ekosistemini genişletmek için Endonezya takviyeli MDI Ventures liderliğindeki bir konsorsiyumla da iş birliği yaptı. Birinci baştaki isteksizliğe karşın, kripto para üniteleri Eylül 2018’de yasallaştırıldı. Endonezya Ticaret Bakanlığı, kripto varlıklarının emtia olarak ticaretini onayladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.