Kripto Haber

BIS, İsviçre Ulusal Bankası, SIX Exchange Tam Toptan CBDC Deneme Sürümü

İsviçre, toptan bir merkez bankası dijital para birimini (CBDC) piyasaya sürmeye neredeyse hazır.

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), İsviçre Ulusal Bankası (SNB) ve ülkenin borsası SIX, uyum içinde çalışarak toptan CBDC mutabakatının entegrasyonunu test etti.

Ayrıca beş ticari banka da prototipe dahil edildi: Citi, Credit Suisse, Goldman Sachs, Hypothekarbank Lenzburg ve UBS.

Toptan CBDC, bir merkez bankası tarafından çıkarılan ve perakende banka hesaplarına girecek bir dijital para birimi ile karıştırılmamalıdır, İsviçre’nin zaten reddettiği bir şey.

Bu bağlamda “toptan satış”, finansal piyasa altyapılarını birbirine bağlamak ve işlemleri kolaylaştırmakla ilgilidir, böylece dijital bir nakit jetonu, örneğin başka bir finansal varlığı temsil eden bir jeton ile anında takas edilebilir ve herhangi bir kredi risk sistemden kaldırılır.

CBDC ne zaman?

Şimdiye kadar, SNB veya SIX’teki hiç kimse, dünyanın çoğunda bir yürüyüşe çıkmış gibi görünse de, İsviçre’de toptan bir CBDC’nin lansmanının yakın olduğunu söylemedi. Bununla birlikte, çoğu ülke en azından bir şekilde CBDC’lerde lastikleri tekmelemeye başladı.

İngiltere Lordlar Kamarası Ekonomik İşler Komitesi tarafından bugün erken saatlerde yayınlanan bir raporda, perakende satış odaklı bir CBDC’nin “sorun arayışında bir çözüm” olabileceği sonucuna varıldı. Bununla birlikte, Lords raporu, “menkul kıymet ticareti ve takasında verimliliği artırabilecek” toptan bir CBDC’nin tanıtılması konusunda daha iyimserdi ve “daha fazla araştırma ve denemenin gerekli olduğunu” ekledi. ”

İsviçre’ye döndüğümüzde, geleneksel finansın sadık adamları onay damgalarını vuruyor.

BIS İnovasyon Merkezi Başkanı Benoît Cœuré yaptığı açıklamada, “Merkez bankası parasındaki yerleşim de dahil olmak üzere mevcut finansal sistemin en iyi unsurlarını korumak ve aynı zamanda potansiyel olarak yeni faydaların kilidini açmak için inovasyondan yararlanılabileceğini gösterdik.” Dedi. “[Dağıtılmış defter teknolojisi] ana akım haline geldikçe, bu her zamankinden daha alakalı hale gelecek. ”

Yine de, İsviçre’nin “Project Helvetia” adlı toptan CBDC prototipinin üçüncü aşamasına başlayıp başlamayacağı belli değil. ”

Aralık 2021’in başında üç gün boyunca gerçekleştirilen test, bir özel sektör şirketi tarafından işletilen ve sahip olunan bir DLT platformunda (bu durumda İsviçreli borsa sahibi SIX) toptan CBDC ihraç etmenin doğru olduğunu kanıtladı. Bir basın açıklamasına göre, İsviçre yasalarına göre hem operasyonel olarak mümkün hem de uygulanabilir.

Karar bekleniyor mu?

CoinDesk ile önceki röportajlarda, İsviçre Ulusal Bankası ve SIX’ten yöneticiler, toptan bir CBDC testinin tamamlanmaya yakın olduğunu ve gerçekten sadece yeşil ışık yakmak için bir politika kararı gerektirdiğini ima etmişti.

Devamını oku: İsviçre Merkez Bankası, Ocak Ayında wCBDC İle Çalışmaya Hazır: ‘Sadece Bir Politika Kararı Alır’

“Proje Helvetia [. . . ] İsviçre Ulusal Bankası yönetim kurulu üyesi Andréa M. Maechler Perşembe günü yaptığı açıklamada, SNB’nin merkez bankası parasının güvenliğinin tokenize edilmiş varlık piyasalarına nasıl genişletilebileceği konusundaki anlayışını derinleştirmesine izin verdiğini söyledi.

Helvetia’nın ikinci aşaması, yerel bankalar arası işlemlerin çözümünü ve ayrıca merkez bankası ile ticari bankalar arasındaki para politikası işlemlerini araştırdı. Bir İsviçre bankasından Londra’daki Citigroup’a yapılan bir işlemi içeren sınır ötesi işlemler de ele alındı.

Bu, SIX Digital Exchange (SDX) dağıtılmış defterini (R3 Corda blok zinciri kullanılarak oluşturulmuş) mevcut İsviçre gerçek zamanlı brüt ödeme sistemi – o zamandan beri İsviçre Ulusal Bankası adına işletilen SIX Interbank Clearing ile bağlamayı içeriyordu. 1987 – ve ilgili temel bankacılık sistemleri.

Maechler, “Parasal ve finansal istikrarı sağlama görevlerini yerine getirmeye devam etmek için merkez bankalarının teknolojik değişimin zirvesinde kalması gerekiyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.