Alt Coin

Bitcicoin (BITCI) ve Bitcicoin Ekosistem İncelemesi!

2021 yılının başından beri gündemde olan Bitcicoin (BITCI); son vakitlerde en büyük kripto para borsalarından biri olan Bittrex’te listelenmesiyle yine dikkatleri üzerine çekti. Pekala Bitcicoin nedir? Bitci Technology ve Bitcichain, kripto para ünitesi ve Blockchain alanına neler eklemeyi planlıyor?

Bitcicoin (BITCI) nedir?

Bitcicoin, Türkiye’nin birinci lokal Blockchain’i olan Bitcichain ağının kripto para ünitesidir. Birebir vakitte Türkiye’nin birinci yerli kripto para ünitesidir. Bitcicoin, smart contracts, kripto para ünitesi idare sistemleri, fan tokenler üzere öğelerin “kesişimi” olarak isimlendirilir. 2018 yılında Çağdaş Çağlar (Çağdaş Holding CEO’su) ve Onur Altan Tan (Bitci Teknoloji CEO’su) tarafından kurulan Bitci kripto para piyasasında kullanılmaktadır.

Son vakitlerde Bitci.com, Bitcicoin için staking hizmetini de başlattı. Staking seçenekleri “esnek yahut kilitli” olarak değişir ve kullanıcılar kilitli stake süreçleri için yüksek mükafatlar alabilir. Staking, kullanıcıların tokenlerini belli bir müddetliğine kilitlemeleri ve bundan para kazanmaları için kullanılan bir tabirdir.

Kullanılan Consensus Algoritması

Birçok kripto paranın bilakis Bitcicoin’deki consensus algoritması Proof of Work (PoW) yahut Proof of Stake (PoS) değildir. Ağda kullanılan fikir birliği sistemi, Yetki Kanıtı’na (PoA) dayanmaktadır. Yetki Dokümanı; İki algoritmaya kıyasla, direkt doğrulayıcıların prestijine dayanan daha esnek bir fikir birliği düzeneği sunar. Bunun dışında saniye başına süreç açısından daha âlâ performans gösterdiği belirtiliyor.

Proof of Authority’nin algoritması, süratli süreçler gerçekleştirmek için pay senedinin kimliğine dayalı fikir birliği sağlar. Bu düzenekte pay satışının artmasıyla birlikte güvenlik düzeneği da güçlenir. Consensus ortakları ise Bitcichain üzerindeki her projenin sahibidir ve ağ güvenliği sürecine katkıda bulunur. Düzenek bir “hisse kimliğine” dayanmaktadır. Pay sayısındaki artışa göre güvenlik sağlamaya devam eder.

Proof of Authority’de, süreçler ve bloklar doğrulanmış hesaplar tarafından doğrulanır ve doğrulayıcıların bu süreçte daima olarak bilgisayarlarına bakmaları gerekmez. Bu durumda, “yetki node’u (düğümü)” pozisyonundaki bilgisayar odunsuz kalmalıdır. Sonuç olarak Proof of Authority, güvenilirlik ve performans açısından genel ağlar için hayli uygun olarak isimlendirilmektedir.

Toplam Bitcicoin Arzı

Bitcicoin’in toplam arzı 40 milyar adettir. Tokenlardan kimileri; Ar-Ge, reklam ve promosyonlara ve yazılım geliştirmeye ayrılmıştır. Toplam ünite sayısı her yıl bir milyar ünite artırılacaktır.

Bitcicoin Ekosistemine Daha Geniş Bir Bakış

Pekala Türkiye’nin birinci yerli Blockchain’i ve birinci yerli kripto para ünitesini sunan Bitci’nin sunduğu hizmetler neler? Yerli kaynaklarla kurulan ve birçok taraftan Türkiye’de ve dünyada bir birinci olan bu ekosistemde Bitcicoin’in yanı sıra Bitci.com kripto para borsası Bitcichain, Bitci E-Cüzdan ve Bitci Explorer da yer alıyor.

Kripto Para Borsası: Haydi Bitci.com’a Bir Göz Atalım!

Kripto para alım satım platformu; Bitci Teknoloji yazılım geliştiricileri tarafından kodlanan Bitci.com borsası 2018 yılında kuruldu. Bitci.com, piyasadaki başka borsaların eksiklikleri incelenerek oluşturulmuş; bu nedenle kullanıcı gereksinimleri ve alışkanlıkları doğrultusunda tasarlanmıştır. Bu kripto para platformundaki bir özellik, Bitci.com’u öteki borsalardan ayıran bir özellik…

Bitci.com; Gerçekleşen ve gerçekleşmeyen kar ve ziyan tablolarını anında görüntüleyen arayüzü dünyada bir birincidir. Kullanıcılar bu çizelgeleri portföylerinde saniyeler içinde görebilir ve yaptıkları/yapacakları süreçlerin sonuçlarını daha düzgün gözlemleme bahtına sahip olurlar. Ayrıyeten platformda piyasa derinliği, profesyonel grafikler ve göstergeler üzere birçok araç kullanılabilir.

Bitci E-Cüzdan

Bitci E-Cüzdan, Blockchain ağı üzerinde özel olarak oluşturulmuş, web tabanlı bir Bitcicoin cüzdanıdır. Bitcicoin dışında ekosistemde oluşturulan öteki tokenler de bu cüzdanda saklanabilir.

Bitci Explorer

Bitci Explorer, Bitcichain üzerindeki süreçleri izleyen bir “explorer”dır. Blockchain teknolojisinin şeffaflık özelliği sayesinde ağ üzerinde gerçekleşen süreçlere özel bilgiler sağlar. Elbette kripto para alanına nazaran süreç yapanların kimliği bilinmiyor.

Ünlü Fan Token Ağı: Bitcichain

Bitcichain, firmaya özel Blockchain tahlilleri sunar. Bu tahliller ortasında marka tokenları, tanınan fan tokenlar, loyalty tokenları ve smart contractlar bulunur. Fonksiyonları aşağıdaki üzeredir:

Marka Tokenları

Bitci Teknoloji, şirketler için token çıkarma özelliğine sahiptir. Markalar için oluşturulan tokenllar, şirket kullanıcıları tarafından satın alınabilir. Marka Tokenları, “bir şirketin Blockchain üzerindeki dijital varlığı” olarak anılır.

Bitci NFT

Bitci NFT, Bitcichain üzerinde oluşturulmuş bir NFT pazar yeridir. Ortaklarının NFT haklarının sahibi olan Bitci, hem ortaklarının hem de kullanıcılarının NFT projelerini bu pazarda gösterecek. Ayrıyeten NFT oyun projelerinin yer alacağı bu pazaryeri, 2022’nin birinci çeyreğinde canlı olacak.

Markalar için Yardımcı Tokenlar

Bitci Teknoloji’nin yenilik getirmeyi hedeflediği bir başka alan ise marka tokenlerı alanıdır. Bitcichain aracılığıyla şirketler için markalar için hizmet tokenları oluşturulabilir. Bu tokenlar ile kullanıcılar firmaların belirlediği özelliklere sahip olabilmektedir. Örneğin, şirketler bu tokenlar aracılığıyla sadık kullanıcılarına mükafatlar yahut armağanlar verebilir.

Smart Contractlar

Bitcichain ağı, uygulanabilir her alan için akıllı mukaveleler geliştirebilen bir ağdır. Blockchain ile daha süratli onay alınması sonucunda bilhassa ithalat ve ihracat sürecinde bu sürecin mühletinin kısaltılması amaçlanmaktadır.

Fan Tokenler

Bitci Teknoloji’nin ismini en çok duyurduğu alan kuşkusuz fan token alanı oldu. Taraftar Tokenları; Sahiplerine kulüp kararları ve eser dizaynları üzerinde oy kullanma fırsatı sunar. Ayrıyeten, kimi durumlarda, token sahipleri mükafatlar alır ve çeşitli üyelik avantajlarına erişir. Aslında bir futbol grubu düzgün performans gösterdiğinde tokende önemli bir fiyat artışı gözlemleniyor. Bitci, kurduğu iştiraklerle bu alanda dünya önderi olabileceğinin sinyallerini veriyor.

 • Fan Tokenlar Bitcichain ağına yazılan gerçek Tokenlar olduğu için Bitci bu alandaki emsallerinden farklıdır. Bu tokenlar, muahedeler doğrultusunda farklı platformlarda da alınıp satılabiliyor. Tokenların özellikleri aşağıdaki üzeredir:
 • Taraftar, finansal dayanağının bir sonucu olarak bir Fan Tokeni alır.
 • Bitci Teknoloji tarafından geliştirilen Fan Token Uygulaması ile taraftarlar, tuttukları ekiple bağlantı kurabiliyor ve çeşitli kararlarda kelam sahibi olabiliyor.
 • Bitci.com platformunda süreç gören taraftar tokenlarının kıymeti, çoğunlukla grubun başarısına bağlıdır.

Bitci Teknoloji CEO’su Onur Altan Tan, verdiği röportajda salgın periyodunda tüm spor kulüplerinin gelirlerinin düştüğünü, taraftarların taraftar tokenler aracılığıyla destekledikleri kadroya maddi takviye sağlayabileceğini belirtti.

BİTCİ Şimdiye Kadar Neler Yaptı?

Kurduğu iştiraklere bakıldığında Bitci Teknoloji, Blockchain alanına girdiğinden beri hiç tereddüt etmemiş görünüyor. Türkiye’de ve dünyada birçok tanınan grup ve şirketle paydaşlıklar kuran platformun imza attığı projelerden kimileri:

 • Karşıyaka Spor Kulübü, Eskişehirspor, Gençlerbirliği, Ankaragücü, Bursaspor, Denizlispor üzere lokal ekiplerin taraftar tokenlerini üretti.
 • Ziraat Bankası ve Vakıf Bankası ile muahedeler yapılmıştır.
 • 2019 yılında Blockchain İktisat İstanbul Zirvesi’ne sponsor oldu.
 • Gençlerbirliği, Ankaragücü, Bursaspor ve Denizlispor üzere lokal ekiplerle mukavele imzaladı.
 • 2021 yılında birçok Türk ve dünya spor kulübü ve spor tertibinin taraftar tokenlerini oluşturdu. Glasgow Rangers, McLaren Racing, İspanya Ulusal Grubu, Wolverhampton Wanderers, MotoGP, Brezilya Ulusal Grubu, Uruguay Ulusal Grubu, Peru Ulusal Ekibi, Deportivo Alaves, Celta Vigo, FIBA , MXGP, RCD Espanyol, FC Sion, Sporting Lizbon, Avrupa’da Fortaleza, Cadiz, Spezia Calcio, Watford ile hayata geçirdi. Türkiye’de Karşıyaka Spor Kulübü, Türkiye Ulusal Basketbol Grubu, Eskişehirspor, Ankaragücü, Denizlispor, Bursaspor, Kocaelispor, Fatih Karagümrük, Gençlerbirliği SK; Bitci Teknoloji, Avrupa’da inşaat, güç ve turizm üzere kesimler için blockchain tahlilleri üzerinde çalışmaya devam ediyor.
 • İngiltere’nin esaslı ekiplerinden Watford FC ile iştirake imza attı.
 • İnci Token, İnci Kelamlık takipçileri için geliştirildi.
 • Ayrıyeten Bitcicoin, Bittrex Küresel, ProBit Küresel, XT.com, Biconomy Exchange, BigONE, Finexbox, MEXC Global’de listelenmiştir.

Bitcicoin’in Listelendiği Borsalar

Bitcicoin Roadmap’i

Topluluk

 • Bitcicoin, toplumsal medyada güçlü bir topluluğa sahiptir.
 • Twitter: @bitcicom 79,7 bin takipçi, @bitcicomglobal 11,6 bin takipçi
 • Telegram: Bitciduyuru 8.133 üye
 • Instagram : @bitcicomglobal 5.468 bin takipçi, @bitcicom 30,8 bin takipçi

Sonuç

Bitcicoin, gerisinde devasa bir ekosistem bulunan bir projenin lokal kripto para ünitesidir. Birinci Türk kripto para ünitesi ve bir Türk takımı tarafından oluşturulan birinci Blockchain olan Bitcichain’e ilişkin olma unvanını taşımaktadır. Dünyada giderek kripto para ve Blockchain alanına yönelen Bitci Teknoloji; ister fan token projeleri olsun, ister ödeme altyapısını kolaylaştırma eforları olsun, bu alanda isminden kelam ettirmeye devam edecek firmalardan biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.