Bitcoin

Bitcoin 20 mi yoksa 100 Bin Dolara mı Gidiyor? İşte Tahminler!

Ocak ayında Bitcoin 33.000 dolara düştü ve 2018 kripto kışından bu yana yıla en berbat başlangıcını yaptı. Yazının yazıldığı sırada Bitcoin, gün içinde yüzde 1.1 artışla 38.659 dolardan süreç görüyor. Pekala, önümüzdeki süreçte hangi düzeylerin görülmesi bekleniyor? Kriptokoin.com olarak analistlerin kestirimlerini derledik.

Bir ayda çöken Bitcoin fiyatı için beklentiler neler?

GlobalBlock analisti Marcus Sotiriou, Bitcoin fiyat hareketi kelam konusu olduğunda makroekonomik şartların şu anda katalizör olduğunu söyledi. Bilhassa ABD Merkez Bankası ve borsanın BTC fiyatında büyük bir tesire sahip olduğunu kaydetti.  Uzmanlara nazaran, para siyasetinde sert bir tavır sergileyen Fed ve pay senetlerindeki sert satış, Bitcoin’in tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 69.000 dolardan düşüşünü tetikledi.

Sotiriou’ya nazaran, kripto alanında ticaret önümüzdeki birkaç ay boyunca sallantıda kalacak. Uzman, “Kurumlar Mart ayında bir faiz artırımına karşı kendilerini muhafazaya çalışacaklar” dedi. Fed enflasyona karşı uğraşına odaklanırken, piyasa iştirakçileri ABD’de kırk yılın yüksek enflasyonunu dizginlemek için kaç faiz artırımı gerektiğini tartışmaya devam edecek. Sotiriou, aşağıdaki sözleri kullandı:

Enflasyon artık Fed’in ana tasası ve Fed Lideri Jerome Powell bunu çok net bir halde belirtti. Her vakit Mart ayında bir faiz artırımının geleceğini biliyorduk. Powell, enflasyonun artık Aralık ayında olduğundan daha berbat olduğunu vurguladı. Değerlemelerdeki düşüşten rahatsız oldu ve asıl tasası tedarik zinciri problemlerini çözmek. Mart ayında ikili faiz artırımı olup olmayacağı hala aşikâr değil. Fakat beşerler faiz artırımının her şeyi çok fazla değiştirmediğini anladığında, kripto piyasasındaki yükseliş trendi tekrar başlayabilir.

İzlenecek düzeyler hangileri?

Sotiriou, uzun vadeli görünümün hala “çok iyimser” olduğunu ekledi. Uzmana nazaran artışlarının ekonomik büyümeyi etkileme potansiyeli var, fakat kripto para piyasası bununla nitekim bağlı değil. Kripto para üniteleri dalının bir halde kendi iktisadı var. Bunun da ötesinde, Bitcoin piyasası olgunlaştıkça kripto ve pay senetleri ortasındaki bu korelasyon zayıflayacaktır. Uzmana nazaran Bitcoin’i destekleyen başka itici güçler, Rusya’nın kripto madenciliğine daha dostça yaklaşması yahut Türk hükümetinin El Salvador ile görüşmesi üzere olumlu manşetler olacak. Beklenen düzeyler konusunda ise aşağıdaki tabirleri kullanıyor:

Şu an için Bitcoin 33.000 dolarda düşük bir düzey buldu. 29.000 ile 33.000 dolar ortasında büyük bir dayanağımız var. Bu düzeyden bu kadar büyük bir sıçrama görmemizin ana nedenlerinden biri bu. 29.000-33.000 dolar düzeyinin tutunmasını bekliyorum. Direnç şu anda 41.000-42.000 dolar ortasında. Bu, 2021 yazının en yüksek aralığıydı. İleriye yanlışsız üstesinden gelinmesi gereken direnç budur. Bunu aşarsak, kısa vadeli trend bir yükseliş trendine dönebilir.

Öte yandan GlobalBlock’un yıl sonu iddiası, Bitcoin’in 80.000-90.000 dolarlık tüm vakitlerin en yüksek düzeylerine ulaşması ve Ethereum’un Bitcoin’den daha düzgün performans göstererek 5.000 doların üzerine çıkması, 7.000 dolara yükselmesi istikametinde.

Willy Woo, on-chain metrikleri inceledi

Bu sırada kripto analisti Willy Woo da Bitcoin’in (BTC) zincir üzerindeki ölçümlerini inceliyor. Woo, zincir tahliline dayanarak Bitcoin’in bir “ayı piyasası formasyonu” sergilemediğini söylüyor. Hassaslık olarak dehşetin dorukta olmasına karşın, yapısal olarak on-chain gelişmelerinin düşüşün hakim olduğu bir piyasaya işaret etmediğini söylüyor. Zincir içi analist, piyasadaki yüksek kaygı düzeylerinin, üst istikametli bir geri çekilme mümkünlüğü olduğu için bir fırsat sunduğunu belirtiyor. Woo ayrıyeten, çeşitli yatırımcılar satın almaya devam ettikçe Bitcoin talebinin geri döndüğünü söylüyor. Analist, aşağıdakileri kaydediyor:

69.000 dolardan 33.000 dolara düştük. 33.000 dolardan 20.000 dolara inmek güç olurdu. Zira bu, bir yıl yerine iki buçuk ay boyunca 2018 ayı piyasasının izini sürmek üzere bir şey. Yapısal olarak [Bitcoin] çok, çok güçlü ve talep geri gelmeye başladı. Vadeli süreç traderları sebebiyle morali bozulan yatırımcılar, satışı durdurdu. Artık toparlanıyorlar ve birikim geliyor.

1.000’den fazla Bitcoin’i olan balinaların satın almaya başladığını söz eden Woo, Aralık’ta satışlarını tepeye çıkardıklarını lakin alım açısından Ocak’ta tekrar devreye girdiklerini belirtiyor. Son olarak, borsada süreç gören fonlara olan talebin yükselmeye başladığını söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.