Kripto Bilgi

Bitcoin 3 Ayın En Düşük Seviyesine Düştü, Analistler Fed’in Sıkılaştırmasının Etkisine Göre Ayrıldı

Fed’in bu hafta başlarında yayınlanan Aralık toplantısından kalan dakikalar daha hızlı bir politika sıkılaştırma şansını işaret ettiğinden Bitcoin zemin kaybetmeye devam ediyor.

CoinDesk’in gösterdiğine göre, önde gelen kripto para birimi Cuma günkü Asya seansında 41.012$’a düşerek 29 Eylül’den bu yana en düşük seviyeye ulaştı ve haftalık düşüşü %12’ye çıkardı.

Aşağı yönlü hareket, Fed tutanaklarının, likiditeyi artıran bilanço genişlemesinin tersi olan niceliksel sıkılaştırma (QT) olarak adlandırılan daha hızlı bir bilanço normalizasyonunun yanı sıra agresif faiz oranı artışlarını tartıştığını açıklamasının ardından Çarşamba günü hız kazandı. Teknoloji hisseleri Perşembe günü art arda ikinci gün kan kaybederken şahin ton hisse senetlerine zarar verdi.

Arca CIO’su Jeff Dorman bir Telegram sohbetinde CoinDesk’e “Bitcoin son zamanlarda bir risk/riskten kaçan varlık olarak işlem görüyor ve hisse senetlerini daha düşük izliyor gibi görünüyor” dedi.

Kripto borsa yatırım fonu (ETF) uzmanı ve CEC Capital direktörü Laurent Kssis, son birkaç saat içinde yaklaşık 200 milyon dolarlık uzun pozisyonların tasfiye edildiğini ve spot fiyatı aşağı ittiğini söyledi. Kssis, kaldıracın yüksek kalmaya devam ettiğini ve Fed’in şahin duruşuyla tahvil getirilerinin artmaya devam etmesi halinde 40.000 doların altına daha da düşüş görülebileceğini de sözlerine ekledi.

Popüler anlatı, Fed’in bilançosunu küçültme ve aynı zamanda oranları yükseltme planlarının, varlık fiyatlarında uzun süreli deflasyona yol açabileceği yönünde.

Kssis, “Pozitif faiz oranlarının hisse senedi portföyüne zarar verip vermeyeceği konusundaki inancınızı değerlendirmenin ve küresel aşağı yönlü baskıları görmenin zamanı geldi” dedi. “60/40 hisse senedi-tahvil portföy karışımı, hisse senetlerindeki %60’lık düşüş durumunda, büyük fon yöneticilerinin oranı korumak için otomatik olarak tahvil satması anlamına gelir. ”

“Yani, Fed hisse senedi fiyatlarının düşmesine izin verirse, hükümetlerin borçlanma maliyetlerini artıracaktır çünkü tahvil fiyatları düştükçe getiriler yükselir !!! Bu, BTC’de daha fazla satışı tetikleyebilir, “diye ekledi Kssis.

Perşembe günü, kısa vadeli faiz oranı ve enflasyon beklentilerini 10 yıllık getiriden daha iyi taklit eden ABD iki yıllık hazine getirisi, 22 ayın en yüksek seviyesi olan %0,87’ye yükseldi. TradingView’e göre, kısa vadeli getiri son çeyrekte iki katından fazla artarak %0,76’ya ulaştı. Cuma günü saat 13:30 UTC’de yayınlanması planlanan ABD tarım dışı maaş bordrolarının, beklendiği gibi Aralık ayında neredeyse iki katına çıkarak 400.000’e ulaşan istihdam ekleme hızını göstermesi halinde, getiriler daha da yükselebilir. Bu, Fed’in son şahin eksenini doğrular.

Spectra Markets başkanı Brent Donnelly’ye göre, makro hikaye son birkaç ayda kripto için daha da kötüleşti. “Fed’in QT planı hızlanırken düşüş eğiliminde olun. Donnelly, Twitter’da paylaşılan bir analiz notunda, “Kripto ayı vakası hakkında Kasım ayında konuşmaya başladığımdan beri, makro hikaye kripto için daha da kötüleşti” dedi.

“Piyasalar QT’yi Fed’in sıkılaştırma politikasının en risk-negatif markası olarak görme eğiliminde çünkü Fed her gevşediğinde Pavlovcu bir “HER ŞEYİ AL” tepkisini tetikleyen agresif parasal gevşemenin tersidir,” dedi Donnelly.

Bazı gözlemciler aksini öne sürüyor. Arca’dan Dorman, “Hisse senetlerinde ve dijital varlıklarda uzun süreli bir ayı piyasasının korkuları, tarihsel olarak piyasalar sıkılaştırma döngüleri sırasında dirençli kaldığı için abartılmış olabilir” dedi.

Gerçekten de, Bitcoin Aralık 2015’te başlayan ve Aralık 2018’de sona eren önceki sıkılaştırma döngüsünün büyük bölümünde teklif vermeye devam etti. Kripto para birimi, bir yıla girmeden önce Aralık 2017’ye kadar olan iki yılda yaklaşık 350 dolardan yaklaşık 20.000 dolara yükseldi. -uzun ayı piyasası.

Ayrıca, Dorman’ın Twitter’da söylediği gibi, borsalar 2018’in son çeyreğinde baskı altına girdi – yaklaşık iki yıllık oran artışlarından sonra.

“Sonuç olarak — büyük, uzun süreli piyasa satışlarına neden olan şey Fed’in faiz oranlarını artırması değil. . . Piyasalar tipik olarak sürekli düşüşlerle karşı karşıya kaldığında ve durgunlukların yaşandığı çok uzun Fed zam döngülerinden SONRA,” diye tweet attı Dorman.

Bloomberg’den Mike McGlone, Bitcoin ve kriptonun sıkılaştırma döngüsünden yararlanacağını öngörüyor. McGlone Perşembe günü yayınlanan bir araştırma notunda, “2022’de Federal Rezerv faiz artırımına yönelik beklentiler, Bitcoin’e karşı borsa için bir kazan-kazan senaryosunu destekleyebilir, dedi. “Gergin piyasalar yaygınlaştı, ancak emtialar ve Bitcoin erken dönüş liderleri gibi görünüyor. Bu bir boğa piyasası süresi meselesi ve önde gelen kripto para birimini görüyoruz. ”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.