Bitcoin

Bitcoin 4 Bin Dolardan Fazlasını Sildi: İşte Dump’ın Nedeni!

Piyasa kıymeti ile en büyük kripto para ünitesi olan Bitcoin (BTC)’in fiyatı, günlük bazda yüzde 7.97’lik bir düşüş yaşadı. Yazım sırasında 43.181 dolardan süreç gören BTC, Bitstamp borsasında 42.412 dolara düştü. Bu durum, geçtiğimiz gün 46.929 dolara kadar yükselen öncü kripto para ünitesinin 4 bin dolardan fazla bir paha kaybettiğine işaret ediyor. Pekala, düşüş neden yaşandı? Kriptokoin.com olarak ayrıntıları aktarıyoruz…

Bitcoin fiyatındaki düşüşün ardında neler var?

Uzmanlara nazaran piyasa türbülansı, ABD Merkez Bankası’nın (FED) Çarşamba günü açıklanan Aralık toplantısından sonra, merkez bankasının önümüzdeki Mart ayında faiz oranlarını artırabileceğini göstermesinin akabinde geldi. Haber, ABD pay senetlerini de keskin bir formda düşürdü. Öte yandan altcoin fiyatları da ağır kayıplar verdi. Önder altcoin Ethereum (ETH) yüzde 9 düşerek 3.461 dolara, Binance Coin (BNB) yüzde 8 oranında düşerek 470 dolara kadar geriledi. Solana (SOL), Cardano (ADA), XRP, Polkadot (DOT) üzere büyük altcoin’ler de yüzde 10’a yakın düşüşler gerçekleştirdi.

Bu sırada, BTC madenciliğine de büyük bir darbe gelmiş üzere görünüyor. En büyük ikinci Bitcoin madencilik merkezi olan Kazakistan’da patlak veren protesto dalgası nedeniyle kripto para madenciliği de dalında öbür bir aksi rüzgarla karşı karşıya üzere görünüyor. Ülke hükümeti huzursuzluğu bastırmak için ülke çapında interneti kapatma kararı aldı ve lokal madencileri ekipmanlarını kapatmaya zorladı. Geçtiğimiz günlerde 229 EH/s ile tepe yapan hashrate, 165 EH/s’e düştü. Fundstrat Küresel Advisors genel müdürü Mark Newton, 45.655 doların Bitcoin için kıymetli bir takviye düzeyi olduğunu belirtiyor. Artık bu düzeyden düşüldüğü için, öncü kripto para ünitesinin Eylül 2021’den bu yana birinci sefer 40.000 dolar düzeyinin altına düşebileceğine dikkat çekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.