Bitcoin

Bitcoin 40 Bin Doların Altına Daldı: Bu 3 Altcoin ise Çöktü!

Kripto analisti Yashu Gola’ya nazaran, Bitcoin (BTC)’nin 2022’nin birinci on günündeki kaybı, çok daha sert düşen kimi önder kripto rakiplerinden daha az hayal kırıklığı yaratıyor. Analist, yedi günlük vakit diliminde Bitcoin (BTC)’den daha berbat performans gösteren birinci 50 kripto para ünitesi ortasında aşağıda listelenen üç tokenin grafiklerini inceliyor. Biz de Kriptokoin.com olarak Yashu Gola’nın tahlillerini okuyucularımız için hazırladık.

“Bitcoin izafi olarak daha yeterli durumda”

Bir Bitcoin (BTC) fiyatı son yedi gün içinde neredeyse %10 düştü ve 10 Ocak’ta süreksiz ruhsal takviyesi olan 40.000 doların altına gerilediği için uzun vadeli düşüşler gözlemleniyor.

BTC haftalık fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

Bununla birlikte, Bitcoin (BTC)’nin uğradığı kayıplar, birtakım en âlâ kripto rakiplerinin performanslarından daha az görünüyor. Örneğin, piyasa kıymetine nazaran yedinci en büyük kripto para ünitesi olan Cardano (ADA), son yedi gün içinde yaklaşık %11 düşüşle yaklaşık 1,15 dolara kaydı. Misal biçimde, piyasa pahasına nazaran sekizinci en büyük olan Ripple (XRP), tıpkı devirde yaklaşık %10 düşüşle yaklaşık 0,75 dolara geriledi.

Bu ortada, birinci 50 dijital varlık ortasında listelenen birtakım kripto para üniteleri, geçen hafta %15 ila %30 ortasında daha büyük kayıplar yaşadı. Bunlar ortasında Ethereum’un %16’nın üzerinde kıymet kaybeden mahallî tokeni ETH ve token’ı LUNA’nın yaklaşık %20,50 oranında düştüğü Blockchain rakibi Terra yer alıyor.

Çöken altcoin projelerinin tahlili

Axie Infinity (AXS)

Axie Infinity, yıldan yıla %12.000’den fazla kârın üzerine çıkarak, traderların karlarını garanti altına almaları için en yeterli projelerden biri oldu. AXS fiyatı son yedi gün içinde yaklaşık %27,5 düşüşle 70 dolar düzeyine geriledi ve böylelikle büyük paralar ortasında en makûs performans gösteren oldu. Bu ortada, AXS/BTC paritesi birebir periyotta neredeyse %17 düşüşle 0,0017 BTC’ye yerleşti.

ASX ve AXS/BTC günlük fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

Bununla birlikte analiste nazaran, AXS fiyatı, piyasanın temel momentum göstergelerinden biri olan izafi güç endeksi (RSI) tokenin ‘aşırı satım’ durumuyla ilgili ikazlar olarak önümüzdeki günlerde toparlanabilir. Analist, AXS’nin günlük RSI’sinin, klâsik grafikerlerin bir satın alma sinyali olarak yorumladığı 30’un altına düştüğünü belirtiyor:

Aşağıdaki grafikte görüldüğü üzere, AXS için daha fazla yükseliş ipucu, 64,50 dolar ile 50 dolar ortasındaki aşağı taraflı maksat alanından geliyor. Bilhassa, 64,50 dolar düzeyi, 2021’deki Ağustos-Eylül süreç seansı sırasında AXS fiyatına takviye vazifesi gördü.

AXS potansiyel aşağı istikametli maksatlarını gösteren günlük fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

Analisti, misal halde, 50 dolar civarındaki düzeylerin, traderların 7 Eylül’den bu yana dört sefer toplu olarak AXS biriktirmesine neden olduğunu hatırlatıyor. Analiste nazaran bilakis, aşağı istikametli maksat aralığın altına inmek, Ağustos 2021’den itibaren bir öbür takviye düzeyi olan 40 doların altına itilebilir.

Aave (AAVE)

Aave, 10 Ocak 2021’den bu yana neredeyse %60’lık bir yıllık kârın üzerinde oturuyordu. Tekrar de, 2022 girişinde en makus performans gösteren kripto para ünitelerinden biri haline geldi. AAVE fiyatı son yedi gün içinde %24’ün biraz üzerinde düşüşle 200 dolara geriledi. Bu ortada, tokenin Bitcoin karşısındaki performansı yaklaşık -%15 olarak ortaya gerçekleşti ve analiste nazaran bu da trader’ların Aave yükselişine dair ikna olmadıklarını gösteriyor.

AAVE ve AAVE/BTC günlük fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

Analiste, AAVE’nin günlük RSI’si 27 Aralık’tan beri düşüş gösterdiğini ve şu anda 39’a yakın olduğunu belirtiyor. Analiste nazaran, artık çok satım düzeylerine 30’un altına ulaşmak için genişletilmiş bir düzeltme görüyor, bu da AAVE fiyatının mevcut fiyatından daha aşağı inmesi için hala yer olduğu manasına geliyor:

AAVE, aşağıdaki grafikte gösterildiği üzere, iki aylık artan trend çizgisi dayanağını yine test ederken satış sinyali de görünüyor. AAVE, 4 Aralık’tan bu yana kelam konusu yükselen düzeyden en az dört sefer toparlandı. Bu nedenle, kripto para bunun altına düşerse, diğer bir dayanak düzeyi olan 165 dolara düzeltme mümkünlüğü daha yüksek olacaktır.

AAVE süreksiz takviye ve direnç gayelerini içeren günlük fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

Analiste nazaran, aykırısı durumda, yükselen trend çizgisi takviyesinden bir toparlanma, hem direnç hem de dayanak olarak hareket eden yakın bir geçmişe sahip olan 250-275 dolar ticaret aralığına yanlışsız AAVE rallisine sahip olabilir.

IOTA (MIOTA)

Yedi günlük düzeltilmiş vakit çerçevesi performansına dayanarak, IOTA’nın kayıpları AAVE’lerden marjinal olarak daha az. Lakin tokenin yıldan yıla yaklaşık %150 kar üzerinde oturduğu göz önüne alındığında analist, kripto piyasasındaki son düşüş sırasında kayıplarını öteki yerlerde dengelemek isteyen traderlar için güzel bir satış üzere göründüğünü belirtiyor. Bilhassa, IOTA’nın fiyatı son yedi gün içinde %24’ün biraz üzerinde 1,00 dolara düştü. Bitcoin’e karşı, IOTA birebir devirde yaklaşık %14 düştü.

IOTA ve IOTA/BTC haftalık fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

Bununla birlikte analiste nazaran, tokenin günlük RSI çok satım düzeylerine yaklaşırken, yakın vakitte alıcıları cezbetme geçmişi olan 0,93-1,00 dolar süreç aralığına düştüğü için artık bir sıçrama olası.

IOTA süreksiz takviye ve direnç maksatlarını içeren günlük fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

Analist, sonuç olarak, IOTA 0,93-1,00 dolar aralığının altına düşerse, fiyat düşüşünü 0,71 dolara artırma mümkünlüğünü yüksek görüyor. Analiste nazaran aksi durumda, bölgeden gelen bir toparlanma hareketi, IOTA fiyatını süreksiz boğa gayesi olan 1,21 dolar olmasını sağlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.