Kripto Bilgi

Bitcoin 40K Dolara Düştü, 2018’den Bu Yana En Uzun Kaybetme Serisini Arttırdı

Bitcoin üst üste yedinci gün düştü, 2018’den bu yana en uzun kayıp serisini kaydetti ve 40.000 dolarlık kilit psikolojik eşiğe doğru kaydı.

Basım zamanı itibariyle bitcoin (BTC), CoinDesk fiyatlandırmasına göre son 24 saatte %2,3 düşüşle 40,800$ civarında el değiştiriyordu. Bitcoin’in kayıp aralığı, 2018’de 30 Temmuz’dan 4 Ağustos’a kadar olan düşüşten bu yana en uzun süredir.

Fiyat Eylül 2021’den bu yana 40.000 doların altına düşmedi ve Kasım ayında ulaşılan tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 doların oldukça üstünde.

2009’da piyasaya sürülen bitcoin, geçen hafta 13. yaş gününü kutladı, ancak çok fazla parti olmadı.

Kripto piyasası analistleri, geçtiğimiz hafta sonlarında piyasanın istikrar kazanabileceğine dair bazı işaretler olmasına rağmen, bitcoin’in daha dik bir satışa eğilimli olabileceği konusunda yakın zamanda uyarmıştı. Ocak, bitcoin için mevsimsel olarak zayıf bir ay olma eğilimindedir, ancak bu yıl özellikle sert geçti ve en büyük kripto para birimi 2022’de şimdiye kadar %11 düştü.

Geçen hafta, ABD merkez bankasındaki yetkililerin, neredeyse kırk yılın en yüksek seviyesindeki enflasyon oranıyla mücadele etmek için daha agresif adımlar atılıp atılmayacağını tartışmaya başladığını belirten Federal Rezerv tutanaklarının yayınlanmasıyla piyasa alt üst oldu.

Birçok yatırımcı, koronavirüsün ekonomiyi vurmasından bu yana, geleneksel pazarları desteklemek için 4 trilyon dolardan fazla basmak da dahil olmak üzere, bitcoin’in son yıllarda Fed’in ultra gevşek, acil para politikasından yararlandığını söylüyor.

Dolayısıyla bu politikaların tersine çevrilmesi, bitcoin için yeni bir rüzgar olarak görülüyor.

Piyasada, bitcoin’in teknoloji hisselerine benzer şekilde riskli bir varlık gibi işlem gördüğüne dair bir anlatı da var. Ve Fed’in şahin dönüşü, yüksek riskli, yüksek kazançlı yatırımlara yönelik iştahı azaltabilir.

ABD’nin en büyük kripto para borsasının bir kolu olan Coinbase Institutional’daki analistler Cuma günü haftalık bir güncellemede “Makroekonomik belirsizlik piyasa oyuncularının nispeten düşük kanaatine yol açtı” diye yazdı.

Şimdi soru, bitcoin fiyatının ne zaman ve nerede bir taban bulacağı.

Cuma günü fiyat tüm zamanların en yüksek seviyesinden %35 düştü; önceki düşüşler yaklaşık %80 seviyelerine ulaştı ve piyasanın toparlanması aylar aldı.

Bazı boğalar hala pazarın yeni bir boğa koşusunun eşiğinde olduğuna bahse giriyor, ancak yatırım araştırma şirketi FundStrat’ın analistleri, pazarın 39.570 dolara düşene kadar kısa vadeli fiyat desteğinin çok az olduğunu söylüyor – kabaca fiyatın Eylül 2021’de düştüğü yer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.