Kripto Bilgi

Bitcoin Analistleri, Fed’in Hawkish Pivot’unun Sürmeyebileceğini Söyledi

Piyasalar, Federal Rezerv’in enflasyonla mücadele için yaptığı son hamle karşısında baygınlık geçirirken, bazı kripto analistleri şimdiden ABD merkez bankasının blöfünü aramaya başladılar.

Fed’in yaklaşık iki yıllık acil parasal teşviki tersine çevirmeye çalışmasıyla birlikte Bitcoin fiyatları hisse senetleriyle birlikte düştü. Ancak bazı üst düzey kripto analistleri, geleneksel piyasaların, bankacılık sisteminin ve reel ekonominin daha yüksek borçlanma maliyetlerini kaldıramayacağına dair endişeler nedeniyle Fed Başkanı Jerome Powell ve meslektaşlarının para politikasını sıkılaştırmaya yönelik yeni kampanyalarından hızla vazgeçebileceklerini savunuyor.

Analiz, ekonomi resesyona girmeye başlarsa veya hisse senedi fiyatları aniden düşerse Fed’in şahin duruşunu sürdürmeye istekli olup olmadığı konusundaki ekonomistlerin tartışmalarının merkezinde yer alıyor. Yatırımcıların sınırsız dezavantaj konusunda endişelenmeden ABD merkez bankası tarafından kurtarılacağına güvenebilecekleri fikri olan “Fed put”a geri dönüyor.

Teori, Fed’in gidişatı tersine çevirip sıkılaştırmayı durdurması veya hatta bir durgunluğu önlemek ve geleneksel finansal sistemin sağlamlığını korumak için piyasaları yeniden canlandırmaya başlaması durumunda bitcoin fiyatlarının sıçrayabileceğidir. Fed’in 2018’den bu yana ilk kez gelecek ay faiz oranlarını artırmaya başlaması ve yıl boyunca parasal koşulları sıkılaştırmaya devam etmesi bekleniyor.

Fed gitmeden önce bile, bazı analistler ABD merkez bankasının gevşemeye başlayabileceği bir durumda şimdiden handikap oluşturmaya başladılar.

Döviz aracı kurumu Oanda’nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya, “Fed’in para politikası sıkılaştırma hızında bir miktar yavaşlama göreceğimizi tahmin ediyorum” dedi. “Ekonomide bazı çatlaklar varsa ve Fed yavaşlarsa, bu Bitcoin için burada bir kıvılcım sağlayacaktır.”

Geçen hafta düzenlediği basın toplantısında Powell, ekonominin aşırı parasal teşvik zamanı geçtiğinde – enflasyonun artması ve koronavirüs vakalarının azalmasıyla birlikte – noktaya ulaştığını kaydetti.

Powell, “Ekonominin artık sürekli yüksek düzeyde para politikası desteğine ihtiyacı yok” dedi.

Ama görünümün değişmesi durumunda manevra yapmak için kendine bolca hareket alanı bıraktı.

Powell, “Elbette ekonomik görünüm oldukça belirsizliğini koruyor” dedi. “Bu ortamda uygun para politikası yapmak, ekonominin beklenmedik şekillerde geliştiğini kabul ederek alçakgönüllülük gerektirir. Tüm makul sonuçlara yanıt verebilmemiz için çevik olmamız gerekecek.

Büyük Wall Street firmaları, Fed’in para politikasını sıkılaştırmak için ne kadar hızlı hareket edeceği konusunda tam olarak senkronize değiller, ancak genel gidişat üzerinde hemfikirler: Bank of America bu yıl yedi 0,25 puanlık faiz artışı öngörürken, JPMorgan, Goldman Sachs ve Deutsche Bank beş tahmin ediyor ve Morgan Stanley dört tahmin ediyor.

Coinbase Kurumsal Araştırma analisti David Duong, piyasalar zayıflamaya başlarsa Fed’in parasal koşulları daha sıkı hale getirmeye devam edebileceğinden şüpheli olduğunu söyledi.

Powell’ın “finansal istikrar” terimini kullanmasına dikkat çekti – genellikle Fed tarafından para politikasını gevşetme nedeni olarak kullanılır. Mart 2020’de koronavirüsün yayılması küresel varlık fiyatlarını sarstığında, ABD merkez bankası para piyasalarına trilyonlarca acil likidite pompalamanın bir nedeni olarak finansal istikrara yönelik tehditleri gösterdi.

Geçen hafta CoinDesk’e bir görüntülü röportajda Duong, “‘Finansal istikrar’ ifadesini daha önce duydum” dedi. Bunu, “Finansal istikrardan, piyasada olanlardan endişe duyuyoruz” dediklerinin bir işareti olarak alıyorum” dedi.

Fed’in borsada ne kadar düşüşe tahammül edebileceğini kimse bilemez mühlet için. CoinDesk ile konuşan analistler arasında, çoğu %20 ila %30 arasında bir tahminde bulundu.

Duke Üniversitesi finans profesörü Campbell R. Harvey, CoinDesk’e yazdığı e-postada, “Fed’in kararlı bir şekilde hareket edeceğinden şüpheliyim,” dedi.

Piyasa beklentileri, Fed’in faiz oranlarını Mart ayında 0,25 yüzde puanı ve yılın geri kalanında bir yüzde puanı daha artıracağı yönünde. Enflasyonun %7 civarında çalıştığını ve Fed’in gösterge faiz oranı şu anda %0.08 civarında olduğunu göz önünde bulundurursak bunun “önemsiz göründüğünü” söyledi.

Blockchain.com’da araştırma başkanı ve London School of Economics’te misafir araştırmacı olan Garrick Hileman, enflasyonun daha az göz korkutucu olabileceğini ve bunun da Fed’e rahatlaması için daha fazla alan sağlayabileceğini söyledi.

“Şu anda aşırı derecede istikrarsız bir enflasyonda değiliz” dedi. “Birçok sektör deflasyonist. Teknoloji deflasyonisttir. Bunların hepsi Fed’in enflasyonu yönetmesine yardımcı olan güçler.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.