Kripto Haber

Bitcoin Balinaları Sessiz Bir Tatil Haftasında Coinbase’de Aktif Oldu

Tıpkı 7/24 kripto piyasası gibi bazı tüccarlar, özellikle de bazı balinalar, geçen hafta tatil için izin almadı.

Geçen hafta genel ticaret hacmi daha düşük olsa da, kripto ticareti veri firması Kaiko’ya göre bazı tüccarlar kripto borsası Coinbase’de büyük bitcoin ticareti gerçekleştirdi ve bu da Coinbase’deki genel bitcoin ticaret faaliyetinde bir artışa neden oldu.

Bu işlemler arasında en dikkate değer olanı 30 Aralık’ta gerçekleştirildi ve bu da bitcoin fiyatlarını o gün için geçici olarak yukarı çekti. Kaiko, beş bitcoin’den daha büyük tüm işlemler için alım ve satım emirlerinin saniye saniye hacmini çizerek, 30 Aralık’ta bu tür alım emirlerinin büyük bir konsantrasyonunu buldu ve Coinbase’in büyük kripto borsaları arasındaki bitcoin spot hacmi pazar payı, %45 ila %68.

Bitcoin’in büyük merkezi borsalar arasındaki spot ticaret hacmi pazar payı (Kredi: Kaiko)

Kaiko’da stratejik girişimler ve araştırma direktörü Clara Medalie’ye göre bu anormal. Coinbase’in “asla” bu kadar yüksek bir pazar payına sahip olmadığına dikkat çekti. Piyasa koşulları sırasında, borsalar günden güne nispeten istikrarlı bir pazar payını korur.

Medalie bir e-posta yoluyla CoinDesk’e “Fiyatlar [geçen] Aralık ayında düşüktü, bu da tüccarın beklemek yerine şimdi büyük bir satın alma emri vermeye çalışmasının bir nedeni olabilir” dedi.

TradingView ve Coinbase’den alınan verilere göre, BTC/USD ticaret çiftinin fiyatı 46.094$’a düştükten sonra 30 Aralık’ta %1,4 arttı. 02, önceki üç gün içinde 52.100 dolardan.

Genellikle büyük hacimli işlemler gerçekleştiren tüccarlar, CoinDesk’in daha önce bildirdiği gibi, fiyat kaymasını veya spot fiyatı potansiyel olarak etkilemesini önlemek için emirlerini daha uzun bir süre boyunca daha küçük boyutlara bölmeyi seçebilirler. Örneğin, iş zekası yazılım şirketi MicroStrategy, 9 Aralık ile 29 Aralık arasında yaklaşık 94 dolara 1.914 bitcoin satın aldığını bildirdi. 2 milyon nakit.

Medalie, Coinbase’in yüksek likiditesinin, tüccarın veya tüccar grubunun borsada bu ticareti yapmayı seçmesinin nedenlerinden biri olabileceğini söyledi.

“Coinbase, profesyonel uygulama hizmetleri aracılığıyla birçok büyük yatırımcıyla birlikte çalışıyor ve genellikle likiditeyi doğrudan profesyonel döviz emir defterlerinden sağlıyorlar” dedi Medalie.

Ancak büyük alımların ardından, 31 Aralık’ta bitcoin opsiyon sözleşmesinin sona ermesinden hemen önce Coinbase’e hem büyük bitcoin alım ve satım emirleri verildi. Öte yandan, 1 Ocak’ta beşten fazla satış emirleri Bitcoin, Coinbase’in BTC/USD işlem çifti hacmine hakim oldu. Ancak Kaiko’s Medalie’ye göre bu büyük alım satımlar Coinbase’in spot pazar payında herhangi bir ani artışa neden olmadı, bu da benzer faaliyetlerin aynı zaman diliminde diğer borsalarda gerçekleştiği anlamına geliyor.

BTC/USD çiftinin Coinbase’deki işlem hacmi (Kredi: Kaiko)

1 Ocak’ta borsalarda neden artan balina satış faaliyeti olduğu bilinmiyor, ancak opsiyon sözleşmelerinin sona ermesinden önce daha fazla alım satım faaliyeti görmek alışılmadık bir durum değil.

Coinbase Institutional’ın 2021’deki 24 Aralık tarihli son haftalık piyasa bülteninde, tatillerde spot fiyatın maksimum ağrı fiyatına yakınsamasını görebilecek düşük likidite riskleri konusunda uyarıda bulundu.

Bu yakınsama fiyat hareketi eğilimi, genellikle opsiyon satıcıları (çoğunlukla kurumsal tüccarlar) tarafından spot fiyatı, en yüksek sayıda açık opsiyon sözleşmesinin değersiz bir şekilde sona erdiği kullanım fiyatına yaklaştırmak için spot piyasa manipülasyonlarından kaynaklanır. Bu, opsiyon alıcıları için maksimum acı denilen maksimum kayıp yaratır. Cayman Adaları merkezli kripto finansal hizmetler firması Blofin’e göre, geçen Cuma günkü opsiyonun sona ermesi için maksimum acı noktası 28 Aralık itibariyle 48.000 dolardı.

Basın zamanında, bitcoin 46.473 dolardan el değiştiriyordu. CoinDesk veri verisine göre, 73, son 24 saatte % 1.07 düştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.