Bitcoin

Bitcoin, ETH, ADA, SHIB ve DOGE Neden Çöktü? İşte Sebebi!

Kripto para üniteleri Cuma günü düştü ve riskten kaçınma telaşı global pazarları süpürürken Bitcoin fiyatını beş aydan fazla bir müddetin en düşük düzeyine düşürdü. Altcoin’ler de bundan nasibini aldı. Kriptokoin.com olarak ayrıntıları aktarıyoruz…

Bitcoin ve altcoin’lerdeki sert düşüşün arkasında neler var?

En büyük kripto para ünitesi yüzde 7.4’lük bir bedel kaybı ile 38.261 dolara düşerken, Ethereum (ETH) 3.000 doların altına düştü. Cardano (ADA) yüzde 8, DOGE ve SHIB yüzde 6 oranında düşüş yaşadı. Toplam kripto para piyasa kıymeti, Kasım tepesinden bu yana yaklaşık 1 trilyon dolar kıymet kaybetti.  Fundstrat Digital Asset Research stratejistleri Sean Farrell ve Will McEvoy bir notta, “Bitcoin ve daha geniş kripto piyasası, makro değişkenlerin kaprislerine tabi olmaya devam ediyor” dedi. Son vakitlerde Bitcoin, baskı altında olan teknoloji paylarındaki dalgalanmaları takip etti. Nasdaq 100 de Perşembe günü bir düzeltmeye girdi. Dow Jones ve S&P 500 de düşüş yaşıyor.

Haftalık izafi güç endeksine dayanan teknik bir model, Bitcoin’in düşüşünün bir “soluklanma” nedeniyle olabileceği ihtimaline işaret etti. Cuma günü gösterge, geçmişte Bitcoin satışlarında tabanlara eşlik eden bir bölgeye düştü. Bitcoin son iki yılda dört kattan fazla arttı, lakin Kasım ayında neredeyse 69.000 dolarlık rekor düzeye ulaşmasından bu yana yaklaşık 30.000 dolar kaybetti.

Ayrıyeten, geçtiğimiz haftalarda ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımının yakın bir tarihte yapılacağına dair haberlerin ortaya çıkması da öncü kripto para ünitesinin fiyatında sert bir kayba yol açmıştı. Artık, Fed’in 25-26 Ocak’taki toplantısında faiz kararlarını artıracağına yönelik beklentiler de piyasaya istikamet veriyor olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.