Bitcoin

Bitcoin, ETH ve SHIB Çöküyor: Fakat Bu NFT Coinler ise Çıldırıyor!

Bitcoin ve Ethereum üzere büyük coinler çaba ederken, NFT coinler için birebir şeyi söylemek mümkün değil. NFT’ler tekrar moda oldu ve tanınan projeler sistemli olarak yüksek sayılara alıcı bulabiliyorlar. Bored Ape Yacht Club ve Azuki üzere NFT avatar projelerinin pahası artıyor. Ayrıntılar Kriptokoin.com’da.

NFT coinler revaçta

NFT’lere son vakitlerde tekrar yükselen ilgi, daha geniş kripto pazarındaki ivme eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. NFT’lere karşı yükselen oyun topluluğuna karşın, OpenSea üzere pazar yerlerinde kullanıcı büyümesi ve süreç hacimleri yavaşlama belirtisi göstermiyor. NFT’ler son haftalarda sıcak mülk haline geldi. Mevcut mavi çipli NFT projeleri için taban fiyatlar patladı ve yeni girenlerin kıymeti bunları karşılamak için süratle artıyor. NFT’ler kripto alanına bir defa daha hükmediyor. Yılın başından bu yana, Bitcoin, Ethereum ve Solana üzere büyük kripto varlıkları, Federal Rezerv’in planlı faiz oranı artışlarına ve titrek bir makroekonomik ortama ait endişeler ortasında düşüş eğilimi gösterdi. NFT coinler, koleksiyonerlerin tekrar ilgisini çekti ve bu da en uygun projelerin bedel kazanmasına neden oldu.

Güçlü topluluğu, belirlenmiş yol haritası ve önde gelen ünlülerin devam eden takviyesi sayesinde tartışmasız en üretken NFT avatar projesi olan Bored Ape Yacht Club, Ocak ayında taban fiyat artışını gördü. Ayın başında, alıcılar 66 ETH karşılığında bir maymun alabilirdi. Artık, en ucuz maymunlar, hayranları 108 ETH’nin (yaklaşık 298.000 dolar) üzerine çıkaracak. Tıpkı periyotta 229 milyon doları aşkın Bored Apes el değiştirdi ve koleksiyonu OpenSea‘deki en yüksek süreç hacmi için ikinci sıraya koydu. Son vakitlerde Birkaç anime temalı koleksiyon sahneye çıktı ve tüm vakitlerin en çok süreç gören projelerinin saflarına süratle katıldı. Topluluk odaklı bir anime Metaverse projesi olan Azuki, taban fiyatının lansmanından sonra 1,9 ETH’den 1 Şubat’ta 18,27 ETH’ye yükseldiğini ve %885’lik devasa bir artış gördü. Şu anda Azuki, geçen ay 254 milyon doları aşan süreç hacmiyle OpenSea’de süreç hacmi açısından bir numaralı sırada yer alıyor.

Azuki’nin muvaffakiyetinin gerisinde, animeden ilham alan başka birkaç proje yeni doruklara yükseldi. Sanal koleksiyon yaratıcısı RTFKT ve Japon sanatçı Takashi Murakami ortasındaki bir avatar işbirliği olan CloneX, mevcut NFT pazar ortamı sayesinde satışlarda bir artış gördü. CloneX NFT’ler, projenin Aralık ayı başlarında başlatılmasından kısa bir mühlet sonra yaklaşık 2.95 ETH karşılığında el değiştirdi. Bununla birlikte, kısmen CloneX sahiplerinin Murakami’nin bir sonraki NFT koleksiyonu Murakami Flowers’a öncelik verdiğine dair spekülasyonlar nedeniyle en ucuz modüller şu anda 17.2 ETH‘de oturuyor.

BTC, ETH değil NFT

İzleyiciler, Bitcoin ve Ethereum üzere en âlâ kripto varlıklarının fiyatları ile NFT’lere olan ilgi ortasında karşıt bir alaka olduğuna dikkat çekti. NFT yazında fiyatlar gerileyerek, muhtemelen yatırımcıları bunun yerine kârlı kısa vadeli yatırımlar için NFT’lere bakmaya teşvik etti. Ek olarak, NFT’ler tipik olarak Ethereum’da fiyatlandırıldığından, makul bir varlığın fiyatındaki bir düşüş, yatırımcıları NFT’ler üzere daha yüksek kısa vadeli üst istikametli potansiyele sahip öteki bağsız varlıklarla takas etmeye teşvik edebilir. Bu tarihî emsal göz önüne alındığında, Bitcoin ve Ethereum fiyatlarındaki son altı ayın en düşük düzeyinden sonra NFT’lerin kıymetinin artması şaşırtan değil.

Kripto alanını saran mevcut NFT çılgınlığına karşın, öteki etraflarda, bilhassa de oyun topluluğu ortasında, para karşılığı olmayan varlıklara karşı hala kalıcı bir olumsuz tavır var. Ubisoft üzere kimi oyun şirketleri NFT’leri oyunlarına dahil etmeyi taahhüt etse de, başka stüdyolar topluluk yansısı nedeniyle NFT planlarını iptal etti. Bununla birlikte, NFT’lere yönelik şüpheciliğin birçok, belgisiz çevresel korkulardan ve oyunlardan kazan-öde ile para kazanma konusundaki tasalardan kaynaklanmaktadır. Bu problemler oyun topluluğunda güçlü görünüyor olsa da, NFT’nin benimsenmesini engellemedi. OpenSea’de süreç yapan kayıtlı kullanıcı sayısı parabolik bir süratle artmaya devam ediyor ve Ocak ayı sonunda 1 milyonu aştı. Süreç hacimleri de emsal biçimde geçtiğimiz ay tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştı ve 5.5 milyar dolarlık rekor düzeye ulaştı. NFT’ler 2021’de meteorik bir artış yaşasa da, mevcut ölçümler pazarın bu yıl büyümesi için hala çok daha fazla alan olduğunu gösteriyor. NFT avatarlarına olan mevcut ilginin oyun oynama üzere başka alanlara da yayılıp yayılmayacağını vakit gösterecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.