Alt Coin

Bitcoin, ETH ve SHIB Erirken Yalnızca O 4 Altcoin Uçuyor!

Bitcoin, Ethereum, Solana, XRP üzere kripto para üniteleri ve Dogecoin, Shiba Inu üzere göğüs coin’ler son 24 saat boyunca düşüş yaşarken, piyasa bedeline nazaran birinci 100’de yer alan 4 altcoin bedel kazandı. Yükselen altcoin’ler, 2020’nin DeFi patlamasında ismini duyurmuş olanlardan oluşuyor – yani, bu listenin nostaljik bir havası da var. Kriptokoin.com olarak günün yıldızlarını ve ağlarındaki son gelişmeleri ele alıyoruz…

Yearn.Finance, günün en çok kazandıran altcoin projesi oldu

Bitcoin (BTC) boğaları 17 Aralık’ta bir akın yedi ve piyasa pahasına nazaran en büyük kripto para ünitesinin fiyatı 45.500 dolar düzeylerini gördü. Fiyat süratli bir biçimde 47.000 dolara geri dönmeyi başardı lakin yazım sırasında yine 46.300 dolar düzeylerine düşmüş üzere görünüyor. Bu durum Ethereum, Solana, Cardano, Dogecoin ve Shiba Inu üzere büyük coin’leri de etkiledi ve bunlar da hafif bir düşüş yaşadı. Lakin piyasaya daha geniş bir biçimde bakıldığında birtakım coin’lerin bedel kazandığı göze çarpıyor.

Günün en çok yükselen altcoin’i yüzde 31.22 ile YFI oldu. 2020’nin DeFi patlamasında yüksek fiyatı ve getirdiği yeniliklerle öne çıkan Yearn.finance, yatırımcıların yield farming’den elde ettikleri kârları maksimize etmelerini sağlamak için otomasyonu kullanan merkezi olmayan bir finans (DeFi) toplayıcı hizmetidir. YFI’deki ani artış, projenin, topluluğun YFI için token iktisadını güzelleştirmek için oy vermesinin akabinde Kasım ayından bu yana tokenleri geri satın aldığını ortaya koymasıyla ortaya çıktı. Protokol bugüne kadar ortalama 26.651 dolarlık fiyatla 282.4 YFI satın aldı ve gelecekte projenin 45 milyon dolarlık hazinesinden sağlanan fonlar kullanılarak daha fazla geri alım gerçekleştirileceğini belirtti.

CRV, AAVE ve COMP: Yükselen başka altcoin’ler

2020’de göze çarpan ve yield farming, borç alma ve verme platformları olarak öne çıkan başka protokollerin coin’leri de bugün kıymet kazandı. Curve DAO Token (CRV) yüzde 15.7’lik bir yükseliş yaşadı. Öte yandan Aave (AAVE) ve Compound (COMP) sırasıyla yüzde 12.71 ve yüzde 10.56 yükseldi. Son datalara nazaran bu iki platform, 22 milyar dolardan fazla kilitli toplam kıymet (TVL) ile tüm DeFi ekosistemindeki en büyük merkezi olmayan borç verme ve alma platformlarından ikisi.

Compound ve Aave, Ethereum’da mevcut olsa da, Aave, pazarını genişletmek maksadıyla son aylarda Polygon ve Avalanche’a da geçti. Aave ve Compound’da, 2 Aralık’ta sırasıyla yaklaşık 6,6 milyar dolar ve 7,2 milyar dolarlık toplam borç alındı ve bu ağlardaki aktivite yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.