Kripto Bilgi

Bitcoin Fed Dakikaları Öncesinde Desteği Tutuyor, Mart Faiz Artış Olasılığı Artıyor

Bitcoin, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) erken bir faiz artırımına yönelik iyileşen beklentilerin ortasında geleneksel risk varlıkları düşerken bile kritik desteği sürdürdü.

Piyasa değerine göre en iyi kripto para birimi %1 artarak 46.300$’a yükseldi ve dört haftalık 45.400$-52.100$’lık işlem aralığında sürekli bir sıkışma sağladı. Salı günü, işlem aralığının alt sınırı devreye girdi, ancak satıcılar uzun süredir devam eden desteği zorlayamadı.

Asya hisse senetleri, S&P 500 vadeli işlemleri ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq vadeli işlemleriyle birlikte düştü. Altın marjinal kazançlar kaydederken, bakır ve büyümeye duyarlı diğer endüstriyel metaller kayıplarla karşı karşıya kaldı. Investing’e göre ABD doları, İsviçre frangı ve Japon yeni gibi risk karşıtı para birimleri yataydan pozitife doğru işlem gördü. com.

CME Group’un FedWatch Aracına göre, yatırımcılar Mart ayında %61 olasılıkla 25 baz puanlık bir faiz artışı fiyatlıyordu. Bu, bir ay önceki %25,9 olasılığa göre önemli bir artış. Geçen ay merkez bankası 2022 için üç faiz artırımının ve Mart ayında likiditeyi artıran varlık alım programının sona erdiğinin sinyalini verirken, piyasalara kademeli bir politika sıkılaştırma hızı güvencesi verdi.

Bununla birlikte, Mart ayındaki faiz artırımı olasılığının devam etmesi, daha hızlı sıkılaştırma anlamına gelebilir – her biri üç aylık toplantılarda yapılan dört faiz artırımı.

“Fed gelecek yıl 4 zam yaparsa, bu büyük bir açıklama. Bu, iki şey anlamına gelir. İlk olarak, QE’nin sonu ile ilk zam arasında hiçbir boşluk olmayacak şekilde Mart ayında yürüyüş yapıyorlar. Cheap Convexity blogunun yazarı John Turek, 29 Aralık’ta yayınlanan bir blog yazısında, “İmkansız değil, ama bu niyet hakkında büyük bir açıklama” dedi. Bu, on yıldan fazla bir süredir yapmadıkları bir şey olan üç aylık dönemden daha hızlı bir oranda yürüyüş yapacakları anlamına geliyor. ”

Fed’in Çarşamba günü saat 19:00 UTC’de yapılması gereken Aralık ayı toplantı tutanakları, oranların yükseltilmesi ve varlıkların sona ermesiyle birlikte bilanço daralmasının başlatılması hakkında bir iç tartışma ortaya çıkarırsa, genel olarak Bitcoin ve varlık fiyatları baskı altına girebilir. Mart ayında alımlar. Bu, iki ay içinde Fed’in faiz artırımı olasılığını artırabilir ve belki de piyasaları bu yıl dört faiz artırımı olasılığını düşünmeye zorlayabilir.

Bloomberg’e göre, Citigroup’un ABD baş ekonomisti Andrew Hollenhorst bir raporda “Bilanço indirimi ilk faiz artırımıyla eş zamanlı olarak başlatılabilir” dedi. “İlk zam Mart ayında gerçekleşmişse, komitenin alımları azaltmaya devam etmesi ve ilk faiz artışıyla eş zamanlı olarak bilançonun küçülmesine neden olması mümkündür. ”

Fed’in bilançosu iki katından fazla artarak 8$’a ulaştı. Mart 2020’de koronavirüs krizinin başlamasından bu yana 75 trilyon, varlık fiyatları enflasyonuna yol açtı. Bilanço genişlemesi, bu yıl Mart ayında varlık satın alma programının sona ermesiyle sona erecek.

Bitcoin, kripto topluluğu tarafından güvenli bir sığınak olarak lanse edilse de, aynı zamanda gelişmekte olan bir teknolojidir ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq endeksi gibi para politikası sıkılaştırmasına duyarlıdır.

Ekonominin 424.000 iş eklediğini ve işsizlik oranının Aralık ayında %4,1’e düştüğünü göstermesi beklenen Cuma günkü tarım dışı istihdam raporu öncesinde politika yapıcıların istihdam ve enflasyona bakışına da odaklanılacak.

Tutanaklar, çoğu politika yapıcının enflasyonu işgücü piyasasının gücü pahasına kontrol etme fikrine karşı olduğunu ve bunun daha yavaş oran artışlarını ima ettiğini gösterirse, Bitcoin bir teklif alabilir. (Politika sıkılaştırması enflasyonu düşürebilir, ancak işletmelere zarar verir).

Geçen ay, Fed Başkanı Jerome Powell, merkez bankasının odağını maksimum istihdamdan enflasyonun yerleşmesini önlemeye kaydırması gerektiğini söyledi. Bu nedenle, dakikalar ve Cuma günkü maaş bordroları kripto piyasasına bir miktar oynaklık enjekte edebilirken, önümüzdeki hafta ABD enflasyon verisinin yayınlanmasından sonra net bir yönlü önyargı ortaya çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.