Bitcoin

Bitcoin Fiyatında Short Squeeze Sinyali: İşte Olabilecekler!

Son haftalarda Bitcoin (BTC)’nin önderlik ettiği çöküş sebebiyle kripto para piyasaları kan kırmızı görünüyor. Birtakım tahlillere nazaran BTC’nin başını çektiği bu düşüşün sonlarına gelmiş olabiliriz. Bu tahlillerin argümanlarına destek yaptıkları bir metrik ve onun tahlili Kriptokoin.com’da.

Bitcoin (BTC)’de düşüşün sonuna yakın mıyız?

Bu metriğe nazaran Bitcoin, devam eden çöküşünün tabanına varmaya yaklaşmış olabilir. Kripto para piyasalarına yönelik tahlilleriyle tanınan IntoTheBlock şirketi yakın tarihli bir tweet’te, muhtemel bir “Bitcoin short squeeze” sisteminin çalışıyor olabileceğini öne sürdü. Şirketin tahlili, BTC’nin “open interestinin” amiral gemisi kripto para ünitesinin piyasa kıymetine nazaran oranına dayanmaktadır. “Open interest” süreç gününün sonunda piyasa iştirakçileri tarafından tutulan toplam vadeli süreç mukavelesi sayısıdır. Bitcoin’in open interestinin son vakitlerde kabaca % 2.25’lik bir yıllık tepeye ulaştığını tez ediyor tahlil.

Coinglass tarafından sağlanan bilgilere nazaran, traderlar tarafından tutulan tüm harikulâde kontratları temsil eden Bitcoin vadeli süreçleri, son vakitlerde toplamın %28,86’sını oluşturan kripto devi Binance ile 16,68 milyar dolarlık yeni bir rekor düzeye ulaştı. IntoTheBlock, Bitcoin’in yükseliş trendini sürdürmeden evvel 29.400 dolara düştüğü Temmuz 2021’de düşen BTC fiyatlarının art planında OI/MC oranının da arttığını hatırlatıyor. Bu nedenle, analitik firması bu sefer emsal bir senaryonun gerçekleşmesini bekliyor.

BTC, Temmuz ayında %10 düşen fiyatıyla arka arda üçüncü ayını kırmızıyla kaydetme yolunda ilerliyor. 7 Ocak’ta, Bitcoin’in günlük grafiğindeki izafi güç endeksi (RSI), 17 Mayıs’tan bu yana birinci defa 30’un altına düştü ve bu, en büyük kripto para ünitesinin çok satıldığını gösteriyor. 8 Ocak’ta, geniş çapta izlenen bir Bitcoin “korku ve açgözlülük” endeksi 10’a düştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.