Bitcoin

Bitcoin Hashrate’ı Yeni Bir Doruğa Ulaştı! Bu Neyin Habercisi?

Bitcoin ağı güçlenmeye devam ediyor. Bitcoin hashrate’ı yeni bir tepeye ulaştı. Kriptokoin.com olarak, ayrıntıları sizler için derledik, birlikte mevzuyu inceleyelim…

Bitcoin hashrate’ı yeni bir doruğa ulaştı! Bu ne manaya geliyor?

BitInfoCharts tarafından sağlanan bilgilere nazaran, Bitcoin’in hahrate’ı saniyede 203,5 exahash ile yeni bir rekor doruğa ulaştı, bu da ağın şimdiye kadarki en güçlü olduğu vakit manasına geliyor. Hashrate, yeni coin madenciliği yapmak ve ağın güvenliğini sağlamak için gereken toplam bilgi süreç gücünü tabir eder.

Bitcoin madenciliği zorluğunun bu hafta sonunda 24.98 trilyona sıçraması bekleniyor. Bu, Çin yasağından evvel Mayıs ayında kaydedilen 25 trilyon düzeyinden yalnızca bir adım uzaklıkta. Madencilik zorluğu, Bitcoin’in hashrate’ına nazaran her iki haftada bir otomatik olarak ayarlanır. Ağ ne kadar doygun hale gelirse, o kadar çok kripto para üretilir, bu yüzden çok üretimden kaçınmak için müspet bir ayarlamaya gereksinim vardır (ve tam tersi).

Bitcoin’in çok güç tüketimiyle ilgili tartışmalar devam ediyor

3 Temmuz’da BTC zorluğu, hükümetin kripto para madenciliği yasağıyla tetiklenen Çin’den madencilerin çıkışını takiben rekor bir düzey olan %27,94 düştü. 20 Haziran’da, ağın hashrate’ı saniyede 58,4 exahash’lik mahallî bir düşük düzeye düştü. Lakin Çinli madencilerin Kazakistan ve Rusya üzere başka ülkelere göçü sayesinde nispeten süratli bir halde toparlanmayı başardı. Ekim ayında ABD, Çin’i geçerek dünyanın en büyük BTC madencilik merkezi oldu.

Tıpkı vakitte Bitcoin’in çok güç tüketimiyle ilgili tartışmalar devam ediyor. Digiconomist tarafından paylaşılan bilgilere nazaran, dünyanın en büyük kripto para ünitesi, Arjantin üzere büyük bir ekonomik güçle karşılaştırılabilir olan 134 TWh elektrik tüketti. Şaşırtan istatistik, birçok çevrecinin Bitcoin madenciliğinin iklim üzerindeki olumsuz tesirinden şikayet etmesine neden oldu. Lakin taraftarlar, kripto para madenciliğinin aslında birçok sanayiden daha çevreci olduğunu savunuyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.