Kripto Bilgi

Bitcoin için Kurumsal Argüman

Haftanın başlarında MicroStrategy, Ocak ayında 25 milyon dolarlık bitcoin (BTC) satın aldığını duyurdu. CEO Michael Saylor, şirketinin 2020 ve 2021’de 125.051 bitcoin biriktirme hamlesinin arka hikayesini ortaya çıkarmak için kripto podcast’i “UpOnly”ye katıldı.

1980’lerin sonlarında Saylor tarafından kurulan MicroStrategy (MSTR), halka açık bir iş zekası ve yazılım sağlayıcısıdır, ancak şimdi bilançosunda tuttuğu 4,7 milyar dolarlık bitcoin ile tanınmaktadır.

Tüm bu bitcoin’i satın almadan önce, zaten kendi sektöründeki en büyük bağımsız, halka açık şirketlerden biriydi. 2020’de geliri yaklaşık 480 milyon dolardı ve ilk BTC alımından önceki 12 ayda kıskanılacak bir %8,29 FAVÖK (faiz, vergi, amortisman ve amortisman öncesi kazanç) marjı vardı. Saylor, “UpOnly” podcast’i sırasında şirketin konumunu tartışırken, “Karlı, biz buyuz. Seviyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Ama gerçekten ölçekleyemezsiniz.”

Daha sonra, şirket kârlı olsa da, kârları çılgın işe alımlara veya pazarlama harcamalarını artırmaya yeniden yatırmanın uygun olmadığını iddia etti. Bu, MicroStrategy’yi bilançosunda nakit toplamaya devam eden bir nakit ineği yapar.

Bu kulağa hoş bir sorun gibi geliyor, ancak biriken dolarların enflasyon nedeniyle değer kaybetmeye başlaması bir sorun haline geliyor.

Fed’in 2020’de COVID-19’a devasa niceliksel genişlemeyle tepkisi, yatırımcılar Tesla (TSLA) gibi spekülatif büyüme hisselerini ve Apple (AAPL) ve Amazon gibi teknoloji tekellerini tercih ederek hisse senedi piyasasını yeni zirvelere itmeye yardımcı oldu ( AMZN). Yükselen hisse senedi fiyatları, bu şirketlerin daha büyük satın almalar yapmasına ve değerlemelerini operasyonlarını tarihsel olarak ucuz sermaye ile genişletmek, hisse senetlerini tekrar daha yükseğe göndermek, durulamak ve tekrarlamak için kullanmalarına olanak tanır.

Toplanmayan hisselerden biri MicroStrategy’ydi. Aslında, pandemi vurmadan önce bile birkaç yıl geride kaldı. 2017’nin başından Mart 2020’nin başına kadar S&P 500 yaklaşık %31 artarken MicroStrategy hisseleri %31 düştü. Federal Rezerv’in pandemik QE yanıtı, MicroStrategy için hiçbir şeyi değiştirmedi. S&P 500 ve birçok büyüme hissesi Mart 2020’deki çöküşten sadece üç ay sonra tekrar zirvelere yaklaşırken, MicroStrategy hissesi düşmeye devam etti.

Birçok yelken benzetmesinden birinde Saylor, şirketinin performansını, bir teknenin kürek çekebileceğinden daha sert esen rüzgara karşı kürek çekmeye benzetti. Daha da kötüsü, enflasyon yükselmeye başladı ve nakit ineklerin satın alma gücü, borsaya ve satın alabilecekleri herhangi bir varlığa karşı sert bir şekilde düşüyordu. Bu nedenle, bitcoin satın almak, kayığı döndürmek ve rüzgarla yelken açmak gibiydi.

11 Ağustos 2020’de MicroStrategy, 250 milyon dolara 21.454 bitcoin satın aldığını duyurdu. Saylor, 10 Ağustos 2020 ile 2021’in ilk haftası arasında satın alma savunmasını değerlendirirken, MSTR hissesinin fiyatı %263 artarak 146.63 dolardan 531.64 dolara yükseldi.

Bitcoin satın alan bir şirkette hisse istemeyenlere, yaklaşık 60 milyon dolarlık itfa gören değiştirilmiş bir Hollanda müzayedesiyle 250 milyon dolarlık bir nakit ihale teklifi yoluyla nakit ödeme yapmaları teklif edildi.

MicroStrategy hisse fiyatı ile S&P 500 ETF (SPY) karşılaştırması (Veri kaynağı: Yahoo Finance).

İlk bitcoin alımından bu yana MicroStrategy yavaşlamadı. Şirket şu anda tüm bitcoin arzının %0.66’sını ortalama 30.000 $ fiyatla satın aldı. Birikim, şu anda bu döngü için zirveye yakın görünen 57.000 $ ‘lık satın alımları içeriyordu.

Saylor, MicroStrategy’nin yerel tepelerde satın alma konusunda bir itibar geliştirdiğini kabul etti. Şirketin bitcoin tezi doğruysa, üst satın alma, şirket kazançlarında kısa vadeli bir darbe alsa bile uzun vadede çok karlı olduğunu kanıtlayabilecek bir stratejinin parçası olacaktır. Genel kabul görmüş muhasebe ilkelerine göre, varlığın piyasa fiyatının şirketin satın alma fiyatının altına düşmesi durumunda bir şirketin dijital varlık üzerinde değer düşüklüğü ücreti alması gerekirken varlık satılana kadar herhangi bir kazanç elde edilemez. Rakamlar aldatıcı olsa da, MicroStrategy geçen yılın dördüncü çeyreğinde 147 milyon dolarlık değer düşüklüğü ücreti aldı.

Daha da önemlisi, tüm umutları gerçekleşirse MicroStrategy satın alma gücünü koruyabilir, enflasyona karşı korunma sağlayabilir ve potansiyel olarak daha geniş borsadan daha iyi performans gösterebilir. Geçen hafta, Saylor ve MicroStrategy’nin finans direktörü, halka bitcoin almaya devam edeceklerine ve hissedarlar için daha fazla değer katan verimli bir şekilde kullanacaklarına dair güvence verdi.

Birçok kişi bitcoin’in oynaklığını ve görünüşte bir hevesle %50 düşme eğilimini eleştirirken, Saylor kaygısız görünüyor. Eleştiriye verdiği yanıt, ya devalüe eden bir doların ve yükselen bir borsanın darbeleriyle karşı karşıya kalarak yavaş bir ölümle ölebilir ya da savaşabilirsiniz. Bitcoin’in fiyatı enflasyonu geçebilirse, nakit tutmak yerine iyi bir yatırımdır. Uzun bir ihtimal olsa da, bitcoin’in benimsenmesi yakın vadede yaygınlaşırsa, MicroStrategy kendisini halka açık şirketlerin büyük çoğunluğundan daha iyi bir konuma koyacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.