Kripto Haber

Bitcoin Katkıları 1 Doları Nasıl Finanse Etti? Zimbabve’de 4M Solar Kurulum

Güney Afrika’da, sermayeyi artırmak ve yatırımcılarına ödeme yapmak için bitcoin kullanan bir güneş enerjisi yatırım topluluğu olan Sun Exchange, Afrika’daki her türden en yüksek değere sahip kitle kaynaklı projeyi tamamladığını söylüyor.

250 küçük çiftçiden oluşan bir çilek ve sebze yetiştiricisi olan Zimbabwe’deki Nhimbe Fresh projesi, yaklaşık 1 $’a yatırım yaptı. 98 ülkede 1.905’ten fazla kişi tarafından satın alınan ve çoğu bitcoin ile işlem gören 4 milyon değerinde güneş pili.

Sun Exchange, 2016 yılında, o yıl New York’ta CoinDesk’in Consensus etkinliğinde sunulan, bitcoin ile finanse edilen ilk güneş enerjisi projesini devreye aldı. Bugün, Sun Exchange 50’den fazla güneş enerjisi projesine fon sağladı ve 9 milyon doların üzerinde para topladı ve bu ilk günlerden beri hala var olan ve gelişen birkaç iddialı projeden biri.

Daha fazlasını okuyun: Blockchain Startup Sun Exchange 1 Dolar Artırdı. 6 Milyon Yeni Tohum Finansmanı

Sun Exchange’in kurucusu Abe Cambridge bir röportajda “Bu projeler çoğunlukla okullarda, çiftliklerde, süpermarketlerde ve huzurevlerinde, çoğu Güney Afrika’da” dedi. “Bunlar, aksi takdirde güneş santrallerini inşa etmek için yeterli sermayeye sahip olamayacak ve gerçekten gidip borç almak istemeyecek olan kuruluşlardır. ”

Zimbabve’deki Nhimbe Fresh çiftliğinde işçiler. (Güneş Değişimi)

‘Erdemli spiral’

Sun Exchange’in önerisi, çevreye duyarlı bitcoin kullanıcıları için ilginç bir fırınlanmış karbon dengeleme bileşeni sağlar. (Örneğin, Filecoin Green gibi projeler, karbon dengelemesini kriptoya dönüştürmenin yollarını arıyor.)

Aslında, Cambridge, hem kripto para biriminin hem de güneş enerjisinin arkasında, sırasıyla finans ve enerjiye erişim sağlayan paralel demokratikleşme felsefeleri olduğuna dikkat çekti.

Cambridge, “Bitcoin’i güneş enerjisine yatırdığınızda güzel bir tür erdemli spiral meydana gelir” dedi. “Bir bitcoin çıkarmak için yaklaşık 320 megavat saat elektrik gerekiyor. Ancak bu bitcoin’i güneş enerjisi satın almak için kullandığınızda, bir bitcoin’inizle yeni satın aldığınız bu nesil varlıklar 3,6 gigawatt saat üretecektir. Yani, 10 kat daha fazla enerji. ”

Sun Exchange, herhangi bir yatırımcının, tipik olarak çatılardaki paneller olan ve daha sonra 20 yıllık bir kiralama süresi boyunca getiri elde eden güneş enerjisi varlıklarına sahip olmasına izin verir. Güney Afrika randı (ZAR) cinsinden getiri, daha sonra uluslararası yatırımcıların cüzdanlarına ödeme için bitcoin’e dönüştürülen yaklaşık %11’dir.

Daha fazlasını okuyun: Bir Adamın Afrika’da Güneş Enerjili Bitcoin Düğümlerini Dağıtma Misyonu

Bitcoin’in oynaklığını zaman içinde satın alarak yumuşatmanın bir yolu olan bir dolar maliyet ortalama sistemi, proje tarafından katkıda bulunanların getiri potansiyelini artırmak için kullanılıyor.

“BTC ödemeleri, o andaki spot ZAR/BTC fiyatına karşı aylık olarak yapılır. Dolayısıyla, BTC fiyatı bir ayın yarısı kadar düşerse, BTC fiyatı önceki ayla aynı kalsaydı, bunun iki katı kadar BTC kazanırdınız. Bir Sun Exchange sözcüsü e-posta yoluyla CoinDesk’e verdiği demeçte, BTC fiyatı toparlandıkça, bu fiyat artışı birikmiş BTC’nin değerini artırıyor” dedi.

Ve bu döngüde, enerji güvenliğinin güçlendirilmesi, bu gelişmekte olan pazarlarda güvenilirlik ve erişim gibi başka erdemli unsurlar da var, dedi Cambridge. Zimbabwe projesi, ulusal şebekeyle ilgili herhangi bir değişken olması durumunda bir pil depolama elemanına sahipken, platformun güneş enerjisi projelerinin çoğunun dayandığı Güney Afrika, periyodik kesintiler yaşıyor.

Sun Exchange ayrıca kısa süre önce tamamen şebekeden bağımsız olan ilk sistem olan Karoo Fresh projesi için kitle satışını başlattı.

“Bitcoin’in değeri bu şekilde iyi kullanılmazsa, benim için trajik bir enerji israfı gibi görünüyor” dedi Cambridge. “Bitcoin’in yapabileceği bu değerin ve iyiliğin kilidini açmaya yardımcı olmak için aslında bir portal inşa ettiğimiz gerçeği, piyasada sahip olduğumuz çekişe neden sahip olduğumuzu düşünüyorum. ”

Nhimbe Fresh çiftliğinin havadan görünümü. (Güneş Değişimi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.