BitcoinKripto Bilgi

Bitcoin Madenciliği Nasıl Çalışır?

Geleneksel itibari para sistemlerinde, hükümetler ihtiyaç duyduklarında basitçe daha fazla para basarlar. Ancak bitcoin’de para hiç basılmaz – keşfedilir. Dünyanın dört bir yanındaki bilgisayarlar birbirleriyle rekabet ederek madeni paralar için ‘benim’.

Geleneksel mali sistemde, hükümetler ve bankalar istedikleri zaman daha fazla para basabilir (ve yapabilir). Bununla birlikte, para verme süreci madencilik etrafında döndüğünden, Bitcoin işlemlerini onaylamak ve aynı zamanda bunları merkezi olmayan bir deftere kaydetmek için son derece akıllıca bir süreç olduğundan, Bitcoin’de kimse bunu yapamaz.

Peki Bitcoin madenciliği nasıl çalışır? Bu kılavuzda, Bitcoin madenciliğinin temellerine ve arkasındaki temel süreçlere dalıyoruz.

Bitcoin madenciliği nedir?

Bitcoin madenciliği, bitcoinleri “keşfetme” süreci olarak tanımlanabilir. Altın gibi, bitcoinler de yapay olarak sınırlıdır ve asla 21 milyondan fazla BTC olamaz. Ayrıca, altın gibi, onu çıkarmak için kaynak ayırmanız ve çok çalışmanız gerekir. Bununla birlikte, altın madenciliğinden farklı olarak, bitcoinler dünyanın her yerinden milyonlarca rakip bilgisayarın hesaplama gücü kullanılarak basılmak üzere tasarlanmıştır.

Başta kafanıza takmak zor olabilir, ama aslında oldukça dahice. Herkes bir Bitcoin düğümü çalıştırmakta ve madencilikte şansını denemekte özgürdür, ancak hiç kimsenin bunda kârlı olacağı garanti edilmez. Ancak, bu milyonlarca bilgisayar bir şeyi garanti eder – ağın işlevselliği ve güvenliği.

“Bitcoin madenciliği nedir” konusuna daha derinden dalmak istiyorsanız, aynı adı taşıyan kılavuzumuza bakın .

Şimdilik bilmeniz gereken tek şey, Bitcoin madenciliğinin birden fazla amaca hizmet ettiğidir:

  1. Bitcoin ağının güvenliğini sağlar.
  2. Madencileri kaynaklarını Bitcoin ağına tahsis etmeye teşvik eder.
  3. Bitcoin işlemlerini onaylar.
  4. Bitcoin’in ademi merkeziyetçiliğini sağlar (bu da onu ücretsiz küresel eşler arası (P2P) para yapar).
  5. Bitcoinleri kıt ve elde edilmesi zor hale getirir.
  6. Sisteme karşı çıkmayı kârsız hale getirerek ağdaki kötü oyuncuları cezalandırır.

Madencilik nasıl çalışır?

İnsanlar her zaman bitcoin (veya başka herhangi bir dijital varlık) gönderebilir, ancak birileri hepsini takip etmedikçe bu pek bir şey ifade etmez. Bu, özellikle kopyalaması çok kolay olan dijital varlıklar için geçerlidir. Bu nedenle, tam olarak işleyen bir dijital paraya sahip olmak için, kimin neyi kime ödediğinin bir kaydını tutmanız gerekir ve bu aslında bankaların bizim için yaptığı şeydir.

Ancak, denetleyecek bir kuruluş yoksa, A kişisinin B kişisine bitcoin gönderdiğini nasıl bilebiliriz? A kişisinin aynı bitcoinleri C kişisine gönderdiği yerde çifte harcamayı nasıl önleyebiliriz?

Cevap Bitcoin madenciliğidir.

Bitcoin ağı, tüm ağ işlemlerini işleyerek, bir listeye koyarak ve onları değişmez bloklara kilitleyerek bankaların ve diğer aracıların yerini alır. Sonunda, tüm işi yapan madencilerdir – bu işlemleri onaylamak ve bunları dağıtılmış bir kamu defterine kaydetmek için hash güçlerini tahsis eder.

Bitcoin madenciliği bir bilgisayar ve özel bir Bitcoin programı (istemci) gerektirir. Bilgisayarınıza Bitcoin istemcisi yüklediğinizde bir madenci olursunuz ve karmaşık matematik bulmacalarını çözmede rakip madencilerle rekabet edebilirsiniz. Her on dakikada bir, tüm bilgisayarlar kriptografik hash işlevlerini kullanarak içinde en son işlem verilerinin bulunduğu bir bloğu çözmeye çalışır.

Bitcoin karmaları nedir?

Çözülen her blok, genel muhasebe defterine eklenir. Esasen, dağıtılmış halka açık defter, Bitcoin blok zincirini oluşturan uzun bir blok listesinden oluşur .

Bitcoin dağıtılmış defteri, yani blok zinciri, ağda gerçekleşen tüm işlemlerin halka açık bir kaydıdır. Dosya herkese açık olduğundan, herhangi bir bitcoin blok gezgini kullanan herkes tarafından keşfedilebilir. Yaklaşık her 10 dakikada bir deftere yeni bir blok eklenir. Bu nedenle, blok zinciri boyutu sürekli artmaktadır. Yeni bir bloğun güncellenmiş bir kopyası madenciler arasında paylaşılır, böylece herkes neler olduğunu her zaman bilir.

Şimdi, bu hangi amaca hizmet ediyor?

Geleneksel sistemlerde, bir deftere güvenilmelidir, yani onu denetleyen ve kimsenin onu kurcalamamasını garanti eden güvenilir bir kişi veya kuruluş olmalıdır. Bitcoin ağında bu rol madenciler tarafından oynanır.

Bir işlem bloğu hazır olduğunda, madencilerin onu işlemesi gerekir. Karma olarak bilinen, görünüşte rastgele bir sayı ve harf dizisine dönüşmek için SHA-256 Kriptografik Karma Algoritmasını uygularlar. Hash, blok zincirinin sonundaki blokla birlikte, iş ve doğrulama kanıtı olarak hizmet eden belirli bir zamanda o noktada saklanır.

Ama bu karmalar nasıl bu kadar güvenilir?

Bitcoin bloğunda bulunan verilerden bir karma oluşturmak kolaydır. Bununla birlikte, tamamen rastgele ve her bir karma benzersiz olduğundan, yalnızca karmaya bakarak verilerin şifresini çözmek neredeyse imkansızdır. Orijinal girişte bir sembolü bile değiştirirseniz, tamamen farklı bir karma elde edersiniz. Bu nedenle, çıktıyı tahmin etmek tamamen imkansızdır ve bunu eşleştirmenin tek yolu madencilerin yaptığı kör tahmindir.

Bununla birlikte, madenciler işlemleri yalnızca karmalara sarmakla kalmaz, aynı zamanda başka veri parçalarını da kullanır. Bu parçalardan biri son bloğun özetidir.

Her bloğun hash’i bir önceki bloğun hash’ini içerdiğinden, dijital bir mum mühür gibi çalışır. Üretilen bloğun yanı sıra ondan önceki her bloğun meşru olduğunu garanti eder. Blok tahrif edilirse, diğer madenciler bunu görebilir ve reddedebilir.

Başka bir deyişle, sahte bir işlem, orijinal hash ile birlikte bir bloğu değiştirir. Her bloğun özeti, bir sonraki bloğun özetini oluşturmak için kullanıldığından, bu, zincirdeki tüm blokları etkiler. Bu nedenle, biri kontrol ederse, blok zincirinde zaten doğrulanmış olanlarla eşleşmedikleri için doğru ve yanlış bloklar arasındaki farkı hemen fark ederdi.

Madenciler bir bloğu bu şekilde “mühürler”. Şimdi yarışma kısmına bir göz atalım.

Madeni paralar için rekabet

Bir bloğu kapatmanın tek yolunun hash çıktısını doğru tahmin etmek olduğunu zaten belirledik ve bunu yapmanın en etkili yolu bilgisayarlar tarafından yapılan rastgele tahmindir.

Tüm madenciler, madencilik yazılımını kullanarak daha hızlı tahmin edebilen birbirleriyle rekabet eder. Bunu ilk yapan madenci bloğu (dünyanın her yerinden bilgisayar tarafından oluşturulan milyarlarca rastgele tahmin alır) çıkarır ve şu anda blok başına 12,5 BTC olarak belirlenen ve her 210.000 blokta yarı yarıya azalan blok ödülünü alır. Mevcut oranda, blok ödülünün 2021’de blok başına 6.25 BTC’ye düşeceği anlamına geliyor.

Esasen, sistemin çalışmasını sağlamak için madenciliğe devam etmek için bir teşvik görevi görür. Blok ödülleri sürekli düştüğü için BTC fiyatının değer kazanmaya devam etmesi bekleniyor. Bununla birlikte, toplu Bitcoin işlem ücretlerini de paylaştıklarından, blok ödülleri madenciler için tek teşvik mekanizması değildir.

Bitcoinlerin değeri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu kılavuza göz atın .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.