Bitcoin

Bitcoin Mucidi Ortaya Çıktı: Ben Satoshi’yim!

Linux çekirdeğinin kaynak kodunun “Ben Satoshi’yim” satırını içeren bir kopyası bugün GitHub’da ortaya çıktı. Linux kaynak kodundaki bu söz baş karışıklığına yol açtı. Görünüşe nazaran Linux yaratıcısı Linus Torvalds bu bildirisi göndermemiş; bunun yerine, ileti bir çatala ekleniyor. Linux’un kaynak kodunun bir kopyası, Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto’ya atıfta bulunan “Ben Satoshi’yim” sözlerini içeriyor. Lakin, açıklama bir latife üzere görünüyor ve neredeyse mutlaka Torvalds’ın kendisinden gelmedi. Ayrıntılar Kriptokoin.com’da.

Bitcoin mucidi kim?

Bildiri latife üzere görünüyor. Söylentiler bugün erken saatlerde, Linux mucidi Linus Torvalds’ın şifreli bir formda Bitcoin’in mucidi olduğunu ima etmiş olabilir. Lakin bu söylentiler muhtemelen yalnızca bu kadar. “Ben Satoshi’yim” sözleri, Linux çekirdeğinin kaynak kodunun bir kopyasında isim alanı altında bulunuyor. Birinci bakışta Torvalds’ın bu ifadeyi bir latife olarak yayınladığı görünse de, bunu sahiden yapıp yapmadığı net değil. Torvalds’ın aslında Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto‘nun ardındaki gerçek kimlik olması pek muhtemel olmasa da, her ikisinin de son derece tanınabilir açık kaynaklı yazılım modülleri oluşturmaları nedeniyle iki figür karşılaştırılabilir. Ayrıyeten, kimileri Bitcoin ve Torvalds’ın sürüm denetim sistemi Git ortasında benzerlikler kaydetti. Git gerçek bir blockchain olmasa da, kriptografik hash kullanan bir defterdir ve blockchainin uzak bir akrabası olarak kabul edilebilir.

Torvalds’ın Bitcoin hakkında halka açık bir biçimde yorum yaptığı bilinmiyor. 2014 yılında, Torvalds dahil olmak üzere birçok geliştiricinin, Tip4Commit hizmeti aracılığıyla kendilerine gönderilen Bitcoin ipuçlarını toplamadığı ve Linux kurucusunun kripto para ünitesiyle ilgilenmediği ortaya çıktı. Torvalds’ın çağdaşlarından biri olan GNU kurucusu Richard Stallman, 2020’de Bitcoin’i alenen eleştirdi. Kripto paranın kapalılığını eleştirdi ve dijital ödemelerden büsbütün kaçındığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.