Kripto Bilgi

Bitcoin Sahibi El Salvador’un Kötüleşen Kredi Değerliliğinin Arkasındaki 3 Neden

El Salvador, bitcoin’i Eylül ayında yasal ihale olarak kabul ettiğinde, bu hareket kripto topluluğundan coşkulu bir karşılama aldı ve birçok kişi borçlu ülkenin servetinde bir değişiklik olacağını tahmin etti.

Beş ay sonra, ülkenin devlet kredisi algısı eskisinden dört kat daha kötü.

ADM Investor Services International (ADMISI) baş ekonomisti ve küresel strateji uzmanı Marc Ostwald’ın CoinDesk ile paylaştığı Bloomberg verisine göre, El Salvador’un beş yıllık kredi temerrüt takası (CDS) Eylül ayının başından bu yana dört kattan fazla artarak 1.800 $’a ulaştı. Kredi temerrüt takasları, belirli bir süre içinde herhangi bir zamanda borçlanma geri ödemelerinde temerrüde düşen bir ülkeye karşı sigortalamanın maliyetini ölçer.

“Salvador’un CDS’si size bir noktada varsayılanın beklendiğini söylüyor,” dedi ByteTree Asset Management CIO’su Charlie Morris. Çarşamba günü, ülkenin CDS’si Latin Amerika’da Arjantin’in ardından en yüksek ikinci oldu.

Birkaç geleneksel piyasa gözlemcisi, El Salvador’un Bitcoin’i kanuni ihale olarak kabul etme ve ülkenin CDS’sindeki artışın nedeni olarak en iyi kripto para birimine yatırım yapma konusundaki sözde ütopik kararını hemen dile getirirken, ABD Federal Rezervi’nin şahin dönüşü de aynı şekilde görünüyor. rol oynamışlardır.

Bitcoin’in yasal ihale olarak benimsenmesi

El Salvador’un bitcoin yasasının 7 Eylül’de yürürlüğe girmesinden sonra beş yıllık CDS, 400 dolardan neredeyse üç katına çıkarak vatandaşların vergileri bitcoin olarak biriktirmesinin ve kripto para birimini bir değişim aracı olarak kullanmasının önünü açan bir hamle yaptı. önerildiğinde Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası’ndan eleştiri geldi.

Sıçrayış muhtemelen ülkenin IMF ile 1 milyar dolarlık bir kredi programı için yürüttüğü müzakerelerin başarısız olacağına ve nihai bir temerrüt olasılığının daha yüksek olduğu fiyatlandırılacağına dair endişeyi yansıtıyordu. O zamandan bu yana, IMF ile Ocak 2023’te ödenmesi gereken 800 milyon dolarlık borç geri ödemesi görüşmelerinde çok az ilerleme oldu ya da hiç ilerleme olmadı. Tahvil, dolar bazında 78 sentin üzerinde işlem görüyor ve %35’in üzerinde bir getiri sunuyordu.

Macrodesiac’ın kurucusu David Belle, “El Salvador’un endişelenmesi gereken şey, BTC’yi benimsemeleri nedeniyle IMF’nin bir kurtarma paketiyle gelip gelmeyeceğidir” dedi. TradingView’de com ve İngiltere büyüme direktörü, WhatsApp sohbetinde CoinDesk’e şunları söyledi:

Bitcoin’in fiyat düşüşü

Kasım ortasından bu yana, El Salvador’un beş yıllık CDS’si 1.800$’a yükselirken, bitcoin fiyatı 69.000$’a yakın rekor seviyelerden yaklaşık %40 düştü.

Ülkenin kredi görünümü artık bitcoin’in fiyat dalgalanmalarına maruz kalıyor çünkü ülke 1300’den fazla BTC’ye sahip ve bu yıl 1 milyar dolarlık 10 yıllık bitcoin tahvili çıkarmayı planlıyor. Bukele, kripto para biriminin uzun vadeli beklentilerine olan güvenin bir işareti olarak son birkaç aydır tutarlı bir taban alıcısı oldu.

Derecelendirme kuruluşu Moody’s analisti Jaime Reusche Çarşamba günü Bloomberg’e verdiği demeçte, “Hükümetin Bitcoin varlıkları kesinlikle risk portföyüne katkıda bulunuyor” dedi. “Bitcoin ticareti, özellikle geçmişte likidite baskılarıyla mücadele eden bir hükümet için oldukça riskli.”

Moody’s’e göre, El Salvador’un bitcoin varlıklarının değeri yaklaşık 10 milyon dolar düştü ve daha fazla satın alma riski artıracak. ByteTree’den Morris, bitcoin’in ayı koşusu devam ederse CDS’de daha fazla artış öngörüyor, ancak “El Salvador, IMF’deki arkadaşlarını kaybetti” diye bitcoin güçlense bile çok az soluklanma bekliyor.

Kripto para birimi ayıların pençesinde kalırsa, bitcoin tahviline olan talep ılık olabilir. Bunun nedeni, tahvilin sunduğu getirilerin bitcoin fiyatına bağlı olmasıdır.

Blockstream, 10. yılda kripto tahvilinin yıllık getirisinin %146’ya ulaştığını görse de, performans, Bitcoin’in önümüzdeki beş yıl içinde 1 milyon dolara yükselmesine bağlı. Şu anda 41.800 dolar civarında işlem gördüğü göz önüne alındığında, bu agresif bir hedef.

Moody’s Reusche Bloomberg’e verdiği demeçte, “Yeterli miktarda Bitcoin tahvili satmak, potansiyel olarak likidite baskılarında onlara yardımcı olabilir” dedi. Ancak “Bitcoin tahvilleri çok iyi karşılanmadıkça ve aşırı talep edilmedikçe, geleneksel piyasa tahvillerini yeniden yapılandırma ihtiyacı olasılığının arttığını görüyoruz.”

Ülkenin dolar cinsinden borcundaki yüksek getiriler şimdiden yabancı tahvil piyasalarının kapılarını kapattı. Macrodesiac’tan Belle, “Onların 10 yıllık USD tahvilleri ağır bir şekilde çöktü ve şu anda yaklaşık %40 getiri sağladı, bu da bir egemen tahvil için çılgınlık” dedi.

Korkuları sıkılaştırıyor

Kasım ayından bu yana, Fed kesinlikle şahinleşti ve 2022 için üç faiz artırımının, iki ay içinde varlık alım programına son vermenin ve bilançosunu küçültmeye hazır olduğunun sinyalini verdi. Fed fon vadeli işlemleri dört çeyrek faiz artırımı yaptı ve bunun El Salvador için zincirleme etkisi var.

Belle, “Daha yüksek faiz oranlarının giderek daha fazla fiyatlandırılması nedeniyle CDS hızla yükseliyor gibi görünüyor” dedi. “Şimdi bu yıl BEŞ FED faiz artırımı bekliyoruz.”

El Salvador ve dolar cinsinden tahvillere sahip diğer gelişmekte olan ülkelerin borç yükleri, Fed sıkılaştıkça daha pahalı hale geliyor. Böylece, olası temerrüde karşı sigorta sunan CDS, maliyetli hale gelmektedir.

Gelişmekte olan piyasaların Fed’in sıkılaşmasına duyarlılığı, JPMorgan gelişen piyasa tahvil yayılımındaki son artıştan da açıkça görülmektedir.

El Salvador’un CDS’si üç katına çıktı, ancak grafikte gösterildiği gibi, çok likit değil, bu nedenle çok yüksek fiyat hareketi, ADMISI’den Ostwald bir e-postada söyledi. “Diğer yükselen piyasalara gelince, resim bölgeye göre büyük ölçüde farklı, ancak genel JPM EM Tahvil ortalama yayılımı, çoğunlukla yükselen ABD faiz beklentilerinin ardından daha da genişledi.”

GÜNCELLEME (20 Ocak 13:35 UTC): Başlıktaki “kredi itibarı”nın yazımını düzeltir.

GÜNCELLEME (20 Ocak 13:41 UTC): Başlıktaki “bitcoin” yazımını düzeltir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.