Bitcoin

Bitcoin, SHIB, ADA ve DOGE Neden Çöküyor? Artık Ne Bekleniyor?

Bitcoin, Cardano, SHIB, DOGE üzere kripto para ünitelerinin yer aldığı piyasasındaki mevcut volatiliteyi anlamak kelam konusu olduğunda, düşüş eğilimine katkıda bulunan çeşitli faktörler kelam konusu. Pekala, sırada neler var? Kriptokoin.com olarak ayrıntıları aktarıyoruz…

BTC, SHIB, ADA üzere coin’lerin yer aldığı piyasa, volatilite ile karşı karşıya kaldı

Her şeyden evvel, 21 Ocak Cuma, çoklukla piyasada kıymetli ölçüde oynaklıkla sonuçlanan opsiyonların sona erme tarihinin son günüydü.  O zamanki açık vadeli süreç mukavelelerinin ölçüsüne nazaran, Bitcoin’in (BTC) başlangıçta Perşembe akşamı Cuma gününe hakikat deneyimlediği değerli fiyat oynaklığı ufuktaydı. Zincir üstü metrik platformu Glassnode’a nazaran, “Vadeli süreç piyasaları, 250.000 BTC’de kısa vadeli volatilite için bir katalizör olmaya devam ediyor.”

Rusya ile Ukrayna ortasındaki tansiyon

Ayrıyeten yatırımcılar, Ukrayna ile Rusya ortasındaki tansiyonun önümüzdeki günlerde genel olarak piyasaların fiyat hareketlerini etkileyip etkilemeyeceğini merak edecek.  Buna ek olarak, geçen hafta Rusya merkez bankası kripto para ticareti, madenciliği ve kullanımının yasa dışı olmasını önererek kripto paranın büsbütün yasaklanması için davette bulundu.

“Kripto Para Üniteleri: Eğilimler, Riskler, Önlemler” raporu, kripto para ünitelerinin bireyler için paralarını ulusal iktisattan çekmeleri için bir çıkış noktası sağladığını, zira paralarını zayıflatma ve düzenleyicinin optimal para siyasetlerini sürdürme işini daha güç hale getirme riskini taşıdığını belirtiyor. Sonuç olarak, hem Çin hem de Rusya kripto para ünitelerini büsbütün yasaklamaya karar verirse, vatandaşlarına bu özel kesime girme fırsatı verilmeyen iki büyük iktisat olacaklar.

Borsalar da kırmızıda

Nasdaq’ın da gösterdiği üzere, diğer yerlerde pay senedi piyasaları da bir gerilemeyle karşı karşıya; Nasdaq, son yükselişten anlık olarak toparlandıktan sonra, günün erken saatlerinde kısa bir toparlanmanın akabinde Cuma günü yüzde 2.72 düşüşle haftayı negatif bölgede kapattı. Enteresan bir biçimde, Nasdaq pay senedi piyasasındaki mevcut hassaslık, koronavirüs pandemisinin global piyasaları etkilemeye başladığı Mart 2020’de meydana gelen çöküşten daha zayıf.

Grafiklere bakıldığında, NASDAQ Composite’in gerçek fiyat hareketini temsil eden mavi çizgi ve şu anda piyasadaki gerçek kaygı ve düşüş eğilimini yansıtan kırmızı çizgi ile piyasanın son derece düşüş eğiliminde olduğu görülebilir. Ek olarak, Hulbert Nasdaq Hassaslık Endeksi tarafından bedellendirilen genel duyguya bakıldığında, mevcut bilgi noktasının -%70 olduğunu belirtmek değişiktir. Buna karşılık, Mart 2020 çöküşünde en düşük -%60 idi. Finansal analist Mark Hulbert, “Ayı eğilimi o kadar uç noktaya düştü ki, kıymetli bir borsa rallisini destekliyor,” tabirlerini kullandı.

Piyasalarda çok endişe

NASDAQ hissiyatı ile birleştirildiğinde, Bitcoin Endişe ve Açgözlülük Endeksi 22 Ocak Cumartesi itibariyle mevcut fiyat 35.404 dolar ile 13 puanda ve “Aşırı Korku” düzeyinde. Bununla birlikte, bu evrede kripto piyasası düzeltmesinin ana akım medyada daha fazla yer almasıyla birlikte toplumsal medya paniği arttıkça bu göstergenin düşebileceği düşünülüyor. Kaygı ve açgözlülük endeksi, başka şeylerin yanı sıra volatilite, toplumsal medya ve Google trendleri dahil olmak üzere çeşitli data noktalarına ve toplu bir piyasa hassaslığının değerlendirilmesini sağlayan bilgilere dayanmaktadır.

SHIB, BTC, DOGE’un yer aldığı kripto para piyasasının pahası bir günde 350 milyar doları sildi

Bitcoin ve öbür kripto para üniteleri, kripto para piyasasındaki süratli düşüş derinleşmeye devam ederken, bedellerinin yüz milyarlarca dolar düştüğünü gördü. Evvelki gün %12,02’lik bir düşüşün akabinde, kripto piyasa bedeli 22 Ocak Cumartesi itibariyle 1,62 trilyon dolar düzeyinde bulunuyor. Sonuç olarak, kripto para piyasa bedeli tek bir günde 356 milyar dolar azalarak 1,98 trilyon dolardan 1,62 dolara düştü. Bu da 5 ayın en düşük düzeyi.

Grafiklerde Bitcoin’in düzeltme sırasında en yüksek hacmi yaşadığı görülüyor. Tekrar de, RSI’nin şu anda en düşük noktasında olduğu ve günlük bazda 2020 Mart’ındaki gerçek çöküşten bu yana en fazla çok satım yaptığı ve evvelki en düşük noktalara Eylül 2019 ve Kasım 2018’deki atılımlar sırasında ulaşıldığı da görülebilir.

Saylor ve Bukele Bitcoin’de yükselişini sürdürüyor

Bu ortada, bu yılki kripto pazarındaki düşüş, bir dizi neden olduğunu düşünen MicroStrategy CEO’su Michael Saylor tarafından inceleniyor. “Bence burada çok fazla dinamik var. Kripto ekosisteminin tamamına bakarsanız, bir dizi düzenleyici belirsizliğe, bilhassa de stablecoin ve kriptoların menkul değer olup olmadıklarına ait düzenleyici belirsizlik var,” dedi.

Saylor, bilhassa Bill Miller üzere ünlü yatırımcıların portföylerinin kıymetli bir yüzdesini son vakitlerde amiral gemisi kripto para ünitesine tahsis ettiği gerçeği göz önüne alındığında, kurumlar için Bitcoin artık “harika bir giriş noktasında” diyor. Bitcoin kıymetindeki düşüşe karşın, Michael Saylor firmasının 5 milyar dolarlık zulasını satma niyetinde değil. Birebir formda, El Salvador’un lideri Nayib Bukele, ülkenin “sadece 15 milyon dolara 410 Bitcoin aldığını” açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.