Bitcoin

Bitcoin, SHIB, ADA, XRP ve ETH’yi Bu 5 Gelişme Çökertti!

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) tarafından domine edilen kripto piyasası, bu hafta öbür bir büyük satışla karşı karşıya kaldı ve dünyanın en büyük kripto para ünitesi %8 daha düştü. SHIB, ADA ve XRP üzere tanınan altcoinler de bu düşüşe eşlik etti. Bitcoin’in ve başka coinlerin çökmesinin 5 ana nedeni var. Ayrıntılar Kriptokoin.com’da.

SHIB ve öbürleri bu yüzden düşüyor

1. Enflasyon ve faiz oranları. Fed, işletmeleri ve birebir vakitte bireyleri borçlanmaktan caydırmak için Mart ayına kadar potansiyel olarak faiz oranlarını artıracak. Sonuç olarak, ekonomiyi yavaşlatmaya ve faiz oranlarını yükseltmeye çalışmak, borçlanmayı giderek daha değerli hale getirecek ve bunun enflasyon üzerinde sönümleyici bir tesiri olacaktır.

2. Rus kripto yasağı. İkinci mevzu, Rusya‘nın geçen haftaki satışların en büyük tetikleyicilerinden biri olan kripto yasağı. Rusya merkez bankası, kripto madenciliği hareketinin ve ayrıyeten ülke içinde kripto para ünitelerinin kullanımının yasaklanmasını önerdi.

3. Jeopolitik istikrarsızlık. Siyasi bir ayaklanma sırasında Kazakistan’ın internet erişimi kesildi. Bu değerli zira Kazakistan, ABD‘den sonra Bitcoin madenciliği için ikinci en kıymetli merkezdi. Ukrayna ile Batılı ülkeler ortasında daha fazla tansiyon yaşadık ve bunun Bitcoin fiyatı üzerinde de tesiri oldu.

4. Nasdaq ile korelasyon. Bir sonraki sebep, Nasdaq ile korelasyon. Bitcoin ve pay senetleri ortasındaki korelasyon, Kasım ayında rekor düzeye ulaştı ve Bitcoin, Nasdaq endeksine emsal bir oranda düştü. Nasdaq, Kasım ayındaki en yüksek düzeyinden bu yana yüzde 10’un üzerinde kayıp yaşadı.

5. Bitcoin vadeli süreç satışları. Bu, en son çöküş ve buna karşılık olarak en son satış. Çok başarılı bir yıldan sonra, Bitcoin büyük insan kümelerini cezbetmek zorundaydı ve birçoğu paralarını Bitcoin Future ETF‘lerine akıttı. Lakin geçen Cuma günü 21 Ocak’taki düşüş, kripto vadeli süreçlerinde 1,1 milyar doların üzerinde tasfiye etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.