Bitcoin

Bitcoin US10Y ile Ayrışmasını Durduruyor: Bu Ne Demek?

Bitcoin (BTC) fiyatı US10Y ile ortasındaki alaka Kriptokoin.com olarak bu yazıda ele alacağımız hususlar ortasında bulunuyor. Neredeyse iki yıl birbirini takip ettikten sonra Bitcoin, Amerika Birleşik Devletleri 10 Yıllık Tahvil Getiri oranlarıyla korelasyonunu kaybetti. Fakat artık ikisi birebir anda yükseliyor. Bu tekrar bir korelasyon oluştuğu manasına mı geliyor?

Bitcoin ile US10Y korelasyonu ne durumda?

Ekonomist ve Bitcoin (BTC) araştırmacısı Jan Wüstenfeld, (önde gelen on-chain bilgi satıcısı CryptoQuant tarafından hazırlanan CryptoQuant’ın Quicktake haber bülteninin en uygun muharrirlerinden biri) Bitcoin (BTC) fiyatı ile Amerika Birleşik Devletleri 10 Yıllık Tahvil Getiri oranları ortasında enteresan bir korelasyon modeli fark ediyor. Jan Wüstenfeld tarafından paylaşılan grafiklere nazaran Aralık 2021’de BTC ve Amerika Birleşik Devletleri 10 Yıllık Tahvil Getiri oranları (US10Y yahut TNX) birbirleri ortasındaki korelasyonu kaybetti. Tipik olarak, bu yükseliş rallisinde Bitcoin (BTC), US10Y oran göstergesini yakından takip etti. Fakat Aralık 2021’de bu korelasyon ortadan kalktı. Bitcoin (BTC) fiyatı düşerken, US10Y oranları yüzde 1.8’in üzerinde birkaç ayın en yüksek düzeylerine yükseldi.

Bununla birlikte, Bitcoin (BTC) 32.950 dolarda mahallî taban düzeyine dokunduktan sonra, her iki ölçüm de tekrar yükselmeye başladı. Artık, US10Y oranları Temmuz 2019’dan bu yana en yüksek düzeyde. US10Y, Temmuz 2020’nin sonundan beri yükseliyor. Yazım vaktinde gösterge yüzde 1,9’un üzerinde duruyordu. Piyasa analisti ve ekonomist Caleb Franzen de ‘ayrışmanın‘ sonunu gördü ve her iki göstergede de yeni yükselişin sona ermediğinden emin. Analist mevzu hakkında şöyle diyor:

Söylediğim üzere, bu 2 değişkenin paralel hareketi beklentim, muhtemelen her ikisinin de yükseldiğini görerek. Bu senaryoda, #Bitcoin’in yapması gereken çok şey var.

“Dekuplaj“, yani Bitcoin’in (BTC) birtakım klâsik varlıklarla korelasyonunu kaybettiği durum, amiral gemisi kripto para ünitesi için bir trend göstergesi olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Örneğin, en son yükseliş rallisinin en etkileyici evresi, Ağustos 2020’de BTC/XAU ayrışmasıyla başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.