Bitcoin

Bitcoin’de Death Cross Göründü! “Bu Tabanlara Kayabiliriz”

Bitcoin’in 50 günlük ve 200 günlük EMA ortalamaları ortasındaki son düşüş geçişleri fiyatları düşürmede başarısız olsa da, analistlere nazaran bu seferki death cross başkalarından farklı sonuçlar verebilir. Bu yazıda, Bitcoin death cross oluşumlarının tarihini ve analist Yashu Gola’nın teknik tahlillerini inceleyelim.

Bitcoin death cross geçmişi

Evvelki death cross geçişleri, son iki yılda Bitcoin için kıymetsizdi. Örneğin, Mart 2020’de 50-200 günlük bir EMA düşüş geçişi, BTC fiyatı yaklaşık 9.000 dolardan 4.000 doların altına düştükten sonra ortaya çıktı ve varsayımlardan çok gecikmeliydi. Ek olarak, aşağıdaki grafikte gösterildiği üzere, Bitcoin’in 2020’nin sonunda 29.000 dolara yükselmesini engellemede çok az tesiri oldu.

Emsal formda, Temmuz 2021’de Bitcoin günlük grafiğinde (Mart 2020’de olduğu gibi) daha gecikmeli ve daha az öngörücü olan bir death cross ortaya çıktı. Oluşumu büyük bir satışa yol açmadı. Bunun yerine, BTC’nin fiyatı Kasım 2021’e kadar 69.000 dolara yükselmeden evvel sadece yatay konsolide oldu.

Death cross bu sefer tehlikeli görünüyor

Bitcoin’in son düşüşü, Fed’in 2022’de ayda 120 milyar dolarlık varlık satın alma programının geri çevrilmesi ve akabinde üç faiz artırımı da dahil olmak üzere gevşek para siyasetlerini agresif bir biçimde gevşetme kararıyla ilgili artan yatırımcı tasasını yansıttı. Tipik olarak, yükselen faiz oranları, Bitcoin üzere değişken araçları elde tutmayı garantili getiriler sunan devlet tahvillerinden daha az alımlı hale getirir. Genesis Küresel Trading’in piyasa lideri Noelle Acheson, bunun, “Bitcoin’in bir risk varlığı üzere davrandığını tanıtladığını” ve kısa vadeli sahiplerin “çıkışa yakın” olacağı manasına geldiğini düşünüyor.

Sonuç

Sonuç olarak, nakit likiditesindeki genel düşüş, death cross ile birleştiğinde, analist Gola’ya nazaran Bitcoin için daha fazla satışı tetikleyebilir. Ancak bu, BTC fiyatının aşağıdaki grafikte gösterilen 0,382 Fib çizgisi olan 40.000 dolar civarındaki mevcut dayanak düzeyinden sıçramadığı sürece geçerli olacak. Bununla birlikte, 40.000 doların altındaki bir kırılma, Bitcoin fiyatını 35.000 dolara yakın bir sonraki Fib çizgisi takviyesine gönderme riskini taşıyabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.