BitcoinKripto Bilgi

Bitcoin’i Kim Kontrol Eder?

Fiat paranın hükümetler ve bankalar tarafından kontrol edildiğini bildiğimiz için, bir sonraki soru Bitcoin’i kimin kontrol ettiği. Bu, merkezi olmayan doğasıyla basitçe cevaplanır: aynı anda hiç kimse ve herkes. Yapacak bir otorite yok…

Fiat paranın hükümetler ve bankalar tarafından kontrol edildiğini bildiğimize göre, bitcoin gibi merkezi olmayan bir para birimini kim kontrol ediyor? Cevap, merkezi olmayan kelimede gizlidir – bu, Bitcoin ağının aynı anda hiç kimse ve herkes tarafından yönetilmediği anlamına gelir.

Bitcoin’i kim kontrol ediyor?

Tanım olarak, ademi merkeziyetçilik “bir kuruluşun veya hükümetin kontrolünü tek bir yerden birkaç küçük yere taşımak” anlamına gelir.

Aynı şey Bitcoin ağı için de geçerli, ancak “birkaç küçük yer” yerine sistemin kontrolü binlerce düğüme devrediliyor – Bitcoin yazılımını bilgisayarlarında çalıştırmayı seçen kişiler.

Hiçbir merkezi otorite Bitcoin ağıyla ilgili kararlar almaz; bunun yerine, herkes kararı verir. Kimse Bitcoin teknolojisine sahip değil, dolayısıyla Bitcoin’i kontrol eden gizli bir beyin yok.

Bitcoin’in yönetimi

Bitcoin’i kontrol edenler dünya çapındaki kullanıcılardır. Herkes bitcoin yazılımını geliştirmekte ve iyileştirmekte özgürdür. Aynı şekilde, herkes yazılımın hangi sürümünü çalıştırmak istediğini seçmekte özgürdür. Ancak, onu kullanılabilir bir ağ haline getirmek için, kullanıcıların bir araya gelmesi ve yazılımın uyumlu sürümlerini çalıştırması gerekir. Sonunda, güçlü bir ağ herkesin aynı kurallar içinde çalışmasını gerektirir ve bu şekilde çoğunluk oyu ile bitcoin konsensüsüne ulaşılır.

Bitcoin’i kontrol eden bu: çoğunluk oyu. Ağdaki tüm düğümler eşit olduğundan, çoğunluk bir şeye karar verirse o olur. Ve eğer değişikliğe karşı çıkarsanız, diğer sistemlere katılmakta özgürsünüz (bu yüzden bu kadar çok bitcoin çatalı var ). En güçlü ağ kazanır ve bu nedenle kullanıcıların, madencilerin ve geliştiricilerin çoğu bu karşılıklı anlaşmaya saygı duymak ve onu korumak için bir teşvike sahiptir. Ağı aktif, güvenli ve sağlıklı tutmak herkesin çıkarınadır!

Bitcoin ağı üzerindeki etkisi

Peki Bitcoin ağını kim kontrol ediyor? Sistemin nasıl geliştirilmesi ve iyileştirilmesi gerektiğini tartışanların geliştiriciler olduğu söylenebilir. Diğerleri, yazılımın hangi sürümünü çalıştırmak istediklerini seçenlerin madenciler olduğunu söylüyor. Ancak yine de – herhangi bir özel veya tercihli muamele gören hiçbir düğüm veya katılımcı olmadığı için Bitcoin’in geleceğine karar veren çoğunluk olmalıdır.

Gerçekten ademi merkeziyetçi örgütlerin doğası budur. Ve görünüşe göre, işe yarıyor!

Bitcoin madenciliğinin nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için “ bitcoin madenciliği nedir ” hakkındaki kılavuzumuza göz atın .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.