Kripto Bilgi

Bitcoin’in 500 Varil Petrol Değerinin Bir Sebebi Var: Bloomberg’den McGlone

Yıl sadece birkaç hafta oldu ve Wall Street analistleri şimdiden 2022’nin kazananlarını ve kaybedenlerini tahmin etmeye çalışıyor. Ancak Bloomberg’in kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone, temellere geri dönüyor: arz ve talep.

Bu hafta, bitcoin fiyatının 50.000$’ı bulacağını doğru bir şekilde tahmin eden ilk önde gelen Wall Street analistlerinden biri olduğu için kripto piyasalarında takdir kazanan McGlone, bu hafta bitcoin piyasasındaki dinamiği karşılaştıran bir çift rapor kaleme aldı. Hammadde yağı ve bakır ile.

Petrol konusuna bakan McGlone, ABD ham petrol çeşidi West Texas Intermediate için fiyatların arz-talep dengesindeki değişimler nedeniyle geçtiğimiz yıl yaklaşık %20 düştüğüne dikkat çekti. 2012’de Kuzey Amerika’da talep arzı günde 6 milyon varil aştı, ancak raporuna göre şu anda günde 3 milyon varil arz fazlası var. Bir itici güç, daha az parayla daha fazla petrolün çıkarılabilmesidir.

Bir de bakır var. McGlone, bakır fiyatlarının zirve yaptığını ve Çin talebinin yavaşlaması nedeniyle ters rüzgarlarla karşı karşıya olduğunu tahmin ediyor.

McGlone’a göre bitcoin hakkında farklı olan şey, piyasa değerine göre en yüksek kripto para biriminin “tedarik esnekliği eksikliği” ile birlikte gelmesidir. t otomatik olarak daha fazla arza yol açar.

Analistin hesaplamalarına göre, 2012’de bir varil petrolün değerinin “sadece bir kısmı” olan bir bitcoin şimdi 500 varil petrolden daha değerli.

“Tedarik, talep, benimseme ve gelişen teknoloji, kriptonun önümüzdeki 10 yıl içinde fosil yakıttan daha iyi performans göstermeye devam ettiğini gösteriyor” diye yazdı McGlone.

Bitcoin’in petrole göre fiyatı (beyaz çizgi), petrolün arz-talep dengesine (turuncu) ve yeni bitcoin arzındaki artış oranına (mavi) göre grafik çizdi. (Bloomberg İstihbaratı)

Benzer şekilde, on yıl önce sadece bir kesir ile karşılaştırıldığında, bir bitcoin şimdi yaklaşık 4,4 ton bakır değerinde.

“Bakır, özellikle gelişen bir bitcoine karşı, bir emtia süper döngüsü için düşük potansiyelin iyi bir örneği olabilir,” diye yazdı McGlone. “Geçtiğimiz on yılın en iyi performans gösteren varlıklarından birinin eski sanayi metalini geride bırakmasını beklemek o kadar da derin değil ve bitcoin’in bakır karşısında dayanıklılık ve olgunluk kazandığını görüyoruz.”

Bir uyarı, blok zinciri endüstrisinin gelecekteki yörüngesini tahmin etmenin ne kadar zor olabileceğidir – kripto para birimi fiyatlarından bahsetmiyorum bile.

McGlone’un 2021’in ortalarında 100.000 $ fiyat hedefiyle yükseliş bir bitcoin piyasası öngördüğünden bahsetmekte fayda var. Aralık ayında bu güveni yineledi.

Ancak bitcoin şu anda 43.000 dolar civarında el değiştiriyor ve Kasım ayında ulaşılan 69.000 dolar civarındaki tüm zamanların en yüksek fiyatının oldukça üstünde.

Daha fazlasını okuyun: Danışmanların Bitcoin ve Enflasyon Hakkında Bilmesi Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.