Kripto Bilgi

Bitcoin’in ‘MACD’ Göstergesi Uzun Vadeli Boğa Önyargısını Tehdit Ediyor, Faiz Artışı Korkuyor

Bitcoin’in uzun vadeli yükseliş görünümü, kripto para birimi olumsuz makro faktörlerden kaynaklanan satış baskısı altındayken teknik tablolarda geçersiz kılınma tehlikesiyle karşı karşıya.

Kripto para biriminin aylık hareketli ortalama yakınsama sapması (MACD) histogramı, daha uzun vadeli fiyat grafiğinde yükselişten düşüşe eğilim değişikliğine işaret eden “satış sinyali” olarak adlandırılan sıfırın altına düştü.

Fairlead Strategies’in kurucusu ve yönetici ortağı Katie Stockton, “[37.400$’daki desteğin] bir kırılma ile birlikte doğrulanması halinde uzun vadeli bir düşüş eğilimini destekleyecek doğrulanmamış bir aylık MACD “sat” sinyali var” dedi. Geçen haftanın araştırma notu.

Bitcoin, bu ayın başlarında desteği ihlal ederek, basın zamanında 37.400 doların altında işlem gördü. MACD, satış sinyalini onaylamak için Pazartesi günkü UTC (23:59) yakınına kadar negatif kalmalıdır.

Aylık MACD en son Temmuz 2018’de düşüş bölgesine geçti. Kripto para birimi sonraki aylarda yarıdan fazla düşüşle 3.500$’a düştü ve düşüşü 20.000$’a yakın rekor seviyelerden genişletti.

Bununla birlikte, geriye dönük hareketli ortalamalara dayanan MACD gibi teknik çalışmalar, temel veya makro faktörlerden daha az güvenilirdir. Tesadüfen, şu anda makro ayılar lehine hizalanmış görünüyor.

Küresel sıkılıyor mu?

Bitcoin, küresel para politikası sıkılaştırmasına ilişkin artan korkular arasında art arda üçüncü bir aylık kayıplara bakıyor.

Piyasa değerine göre en yüksek kripto para birimi, yazının yazıldığı sırada 36.960$ civarında işlem görüyordu ve Ocak ayı için %20’lik bir düşüşü temsil ediyordu. CoinDesk verilerine göre fiyatlar Kasım ve Aralık aylarında sırasıyla %7 ve %19 düştü.

“Düzeltme, makro faktörler, özellikle ABD Fed’den beklenen oran artışları ve likidite sıkılaştırması tarafından yönlendiriliyor. BTC ile S&P 500 arasındaki 60 günlük korelasyon, 2017 sonunda neredeyse 0’dı – şimdi, %65’in üzerinde, Genesis Küresel Trading’in piyasa bilgileri başkanı Noelle Acheson, LinkedIn’de “Did You Say Crypto Winter” başlıklı bir gönderide şunları söyledi:

Geçen Çarşamba, ABD Federal Rezervi (Fed), kriz dönemi teşviklerinin daha hızlı geri çekilmesi için zemin hazırladı. O zamandan beri, Goldman Sachs da dahil olmak üzere birçok Wall Street bankası, bu yıl için beş çeyrek puanlık faiz artırımları kaleme aldı. Piyasa Mart ayında 25 baz puanlık bir artış fiyatladı. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic Cuma günü Financial Times’a, merkez bankasının Mart ayında 50 baz puanlık bir artışla sürpriz yapabileceğini söyledi.

Spekülasyonlar şimdi diğer merkez bankalarının Fed’in öncülük edebileceği turları yapıyor ve bitcoin ve diğer risk varlıkları için işleri karmaşıklaştırıyor.

Fiyat baskılarının küresel olarak artmasıyla birlikte, merkez bankalarının kısasa kısasa faiz artırımları yapmak ve kendi para birimlerini dolar karşısında desteklemek için bir nedeni olabilir. Güçlü bir para birimi, ithalat maliyetlerini aşağı çekerek enflasyonun kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.