Kripto Bilgi

Bitcoin’in Satış Çağrısı Oranı Olumsuzluk Kuralları Olarak 6 Ayın En Yüksek Seviyesine Çıktı

Bitcoin piyasası, kripto para birimi 2 1/2 ayda değerinin yarısını kaybettikten sonra olumsuzluklardan rahatsız görünüyor.

Skew tarafından sağlanan verilere göre, kripto para biriminin alım opsiyonlarındaki açık pozisyonların alımlardakilere göre sayısını ölçen alım satım açık faiz oranı, Pazar günü altı ayın en yüksek seviyesi olan 0,62’ye yükseldi. Oran bu ayın başlarında 0.42 idi.

Tezgah üstü teknoloji platformu Paradigm’in kurumsal satış ve ticaret müdürü Patrick Chu, “Put-call oranı, satış talebinin şu anda yüksek olduğunu gösteriyor” dedi. “Müşterilerin alım/satım çağrıları aldığı son zamanlarda çok sayıda risk tersine dönüş akışı gördük.”

Tüccarlar, bir fiyat düşüşü beklerken daha düşük kullanım fiyatlarına sahip satışlar satın alarak ve daha yüksek grev çağrıları satarak düşüş riski tersine çevirme stratejisi uygularlar.

Satış opsiyonu, alıcıya dayanak varlığı belirli bir tarihte veya daha önce önceden belirlenmiş bir fiyattan satma zorunluluğu getirmeden hak verir. Bir satım alıcısı piyasada dolaylı olarak düşüş gösterirken, bir çağrı alıcısı boğadır.

Bitcoin’in 10 Kasım’daki 69.000$’a yakın rekorundan düşüş derinliği göz önüne alındığında – son zamanlarda gün içinde yaklaşık %2.6 düşüşle 36.900$’dan işlem görüyordu – artan satış satın alımı pek şaşırtıcı değil. Bununla birlikte, aşırı korkuyu gösterebilir.

Geleneksel piyasa katılımcıları, oranı genellikle karşıt bir gösterge olarak kullanır; bu, metrikteki ani bir yükselişin, genellikle ayı koşularının sonunda görülen aşırı düşüş eğilimini temsil etmek için alındığı anlamına gelir.

Alımlar ve satımlar arasındaki fiyat farkını ölçen alım satım çarpıklığı gibi diğer metrikler de satım yanlılığı sergiliyor. Genesis Volatility tarafından sağlanan verilere göre, bir haftalık, bir, üç ve altı aylık çarpıklıkların tümü, basın zamanında negatif değerler döndürdü, bir işaret, aramalardan daha yüksek fiyatlar çekiyordu.

Kripto varlık yönetimi şirketi Blofin’den bir volatilite tüccarı olan Griffin Ardern, “Eğrilik, opsiyon priminin yönüdür” dedi. “Düşüş hissi güçlü olduğunda, satım opsiyonu primi daha fazladır ve opsiyonlar çarpıktır. Yükseliş hissi güçlü olduğunda, alım opsiyonu primi daha fazla olduğu için seçenekler çarpıktır.”

Hem satım alım açık faiz oranı hem de çarpıklık aynı şeyi gösterse de, Ardern’e göre ikincisi daha güvenilir, çünkü gerçek zamanlı veriyi hesaplıyor ve açık sözleşmelerden etkilenmez. Tarihsel olarak, altı aylık alım satım çarpıklığı, Mart 2020 çöküşü ve Mayıs 2021 düşüşünden sonra gözlemlendiği gibi, fiyat diplerine yakın satım önyargısını gösteren, aksine bir gösterge olarak daha güvenilir olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.