Kripto Bilgi

Bitcoin’in Yıla Zayıf Başlamasının Ardından Analistler Artık Fiyat Artışını Öngörüyor

Yılın sert bir başlangıcından sonra, bitcoin (BTC) bu hafta istikrara kavuşmuş görünüyor ve bazı analistler fiyatların artabileceğini tahmin ediyor.

Bitcoin, 2022’nin ilk haftasında neredeyse %12 düştükten sonra Pazar gününden bu yana %1 ekledi. Bitcoin’in %15 kazandığı ve 50.000$’ın üzerinde işlem gördüğü 2021’in ilk haftasıyla karşılaştırıldığında, bu haftaki hareket küçük görünüyor, ancak uzmanlar piyasa şimdi daha yüksek dönüyor olabilir.

Panxora CEO’su Gavin Smith, fiyatların 40.000-60.000$ bandında kalmasına rağmen 42.000$ civarındaki mevcut seviyeden muhtemelen toparlanacağını söyledi.

“Bu, Bitcoin’i yılın ilerleyen zamanlarında yeni zirvelere taşımak için hazırlayacaktır” dedi. “Bu hareketin katalizörünün, negatif reel faiz oranlarının devam etmesiyle birlikte inatla yüksek enflasyon rakamları olacağını tahmin ediyoruz. ”

“Reel” bir faiz oranı enflasyona göre ayarlanır, bu nedenle rakam negatif olduğunda, bu tüketici fiyatlarının gösterge tahvil getirilerinden daha hızlı arttığı anlamına gelir. Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları tarafından uygulanan aşırı gevşek para politikalarının bir işlevi olan dinamik, yatırımcıların tahvil ve diğer sabit getirili enstrümanları elinde tutarak etkin bir şekilde değer kaybetmesi nedeniyle risk almayı teşvik ediyor.

ABD Çalışma Bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ülkenin en yaygın olarak izlenen enflasyon göstergesi olan Tüketici Fiyat Endeksi’nin Kasım ayındaki %6,8’den 12 ay öncesine göre Aralık ayında %7 arttığını söyledi. Bu, 1982’den beri görülen en hızlı oran.

Bitcoin Pazartesi günü 40.000 doların altına düştükten sonra toparlanırken, Oanda’nın kıdemli piyasa analisti Craig Erlam’a göre bu toparlanma, bitcoin standartlarına göre hiçbir şey değil.

Erlam Perşembe günü günlük bir bültende “Bitcoin 45.500 doları kırabilirse, bozgunun en kötüsünün geride kaldığına dair inanç büyümeye başladığından, keskin bir yükseliş daha görebiliriz” dedi.

Risk varlığı mı, enflasyon koruması mı?

ABD Dolar Endeksi son beş günde %0,97 düştü, bu genellikle bitcoin ve diğer dolar cinsinden varlık fiyatları için yükseliş olarak kabul edilen bir hareket.

IntoTheBlock araştırma başkanı Lucas Outumuro, “Bu kesinlikle risk varlıkları için iyi ve BTC’nin en azından şimdilik bu kovanın altına düştüğü giderek daha belirgin hale geldi” dedi.

Stack Funds araştırma başkanı Lennard Neo, Bitcoin “son zamanlarda piyasa belirsizlikleri arasında daha çok bir risk varlığı gibi davranıyor” dedi. “BTC enflasyonist bir hedge veya risk varlığıysa ve mevcut makro iklimle birlikte kısa vadede daha fazla oynaklık bekleniyorsa piyasalar hala bölünmüş durumda. ”

Quantum Economics’te bir analist olan Jason Deane’e göre, bitcoin’in riskli bir varlık olarak mı yoksa açık bir enflasyon koruması olarak mı görüldüğü coğrafyaya bağlıdır.

Deane’ye göre, gelişmiş ekonomilerde, bitcoin çok riskli bir varlık olarak görülüyor ve enflasyon ve merkez bankası teşvik programları gibi makroekonomik gelişmelere dayalı olarak alınıp satılıyor. Türkiye, Brezilya ve Arjantin gibi gelişmekte olan ekonomilerde ise açık bir enflasyon-hedge oyunu var.

“Bunun sonucu olarak, yön net değil ve şu an için geniş bir yan aralıkta tamamen öngörülemeyen, dalgalı hareketler bekliyoruz” dedi Deane.

Uzun vadede bitcoin fiyatına bakan Deane, küresel ölçekte büyümenin, gelişmenin ve benimsenmenin devam edeceğini öngörüyor.

“Bir noktada bu, baskın anlatı haline gelecek ve neredeyse kesinlikle gelecekte yeni fiyat keşfine yol açacak,” dedi Deane.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.