Kripto Haber

Blockchain Projeleri Sosyal Fayda İçin Neler Yapabilir?

Günümüzün yatırımcıları, karar vermelerinde sürdürülebilirlik ve sosyal etki faktörünün yüksek oranda olduğunu kanıtladılar. 2020’de çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim (ESG) fonları ilk kez 1 trilyon doları aştı ve kısmen koronavirüs pandemisi boyunca artan sosyal ve politik farkındalıkla hızlandı.

Etki yatırımı ile blok zinciri arasında doğal bir kesişme vardır – bu alanda kişisel hissesi olan herkese sorun. Yatırımcılar, yöneticiler ve geliştiriciler, potansiyel olarak hem kâr hem de sosyal faydaya yol açabilecek vizyoner hedeflere sahip oldukları bilinmektedir.

Bu makale ilk olarak CoinDesk’in kripto, dijital varlıklar ve finansın geleceğini tanımlayan haftalık bülteni Crypto for Advisors’da yayınlandı. Her Perşembe almak için buradan kaydolun.

İşler henüz yeniyken, blok zinciri uzmanları blok zinciri teknolojisinin gelecekteki kullanım durumlarının hükümet yolsuzluğundan servet eşitsizliğine kadar her türlü sorunu çözebileceğini savunuyorlar.

Birkaç kurucu ve düşünce lideriyle, merkezi olmayan projelerinin fedakarlıktan fikri mülkiyete ve gerçek güvenliğe kadar nasıl olumlu sosyal etki yaratabileceği hakkında konuştum.

İlginç bir şekilde, bu alanların her biri, doğru bir şekilde yürütülürse, kripto ve değiştirilemez tokenler (NFT’ler) aracılığıyla marjinalleştirilmiş insanlar için servete erişimin kilidini açarak potansiyel olarak servet eşitsizliğini ele alabilir.

Oyunlaştırma ve fedakarlığı teşvik etme

Kar amacı gütmeyen NFT platformu Leyline’ın kurucusu ve CEO’su Jeremy Dela Rosa, gelişmekte olan ekonomilerdeki oyunculara görüntülü oyunlar aracılığıyla kripto para kazanma ve servetlerini büyütme fırsatları yaratmayı planlıyor. Ayrıca NFT ödülleri, ödülleri ve sanal sosyal para birimi aracılığıyla fedakarlığı karlı hale getirmeyi planlıyor.

Dela Rosa, CoinDesk’e “Oyun, insanlar olarak kim olduğumuz için çok temeldir” diyor. “Ama ekonomik sistemimizin tasarlanma şekli, yanlış şeyleri teşvik ediyor. ”

Leyline’ı kurmadan önce Blizzard Entertainment’ta 10 yıl çalışan Dela Rosa, görüntülü oyunların dışındaki “gerçek” dünyada özgecil davranışları motive etmenin yolunun onu oyunlaştırmak olduğuna inanıyor. Ekibi, kullanıcıların sanal bir sırt çantasında saklayabilecekleri İyi Kanıt (PoG) puanlarını ödüllendiren açık kaynaklı, merkezi olmayan özerk bir organizasyonu (DAO) kodlamayı planlıyor. Oyuncular için bu PoG puanları, sanal dünyalarında özel ödüllerin ve güçlerin kilidini açabilecek.

“Gerçekten de teşvikleri insanlık için değerli olan şeylere yönlendirmekle ilgili” diyor Dela Rosa.

Fikri mülkiyetin korunması

NFT’ler, fikri mülkiyet mülkiyetinde devrim yaratma potansiyelleri nedeniyle sanatçılar arasında popülerdir.

“Oyun şirketleri danslardan milyonlarca dolar kazanıyor” diyor eski “America’s Got Talent” yarışmacısı, Beauty in the Streets’in CEO’su ve kurucusu Snap Boogie, bu yılın başlarında blockchain platformu Enjin ile dansı simgeleştirmek için ortaklık kurdu “Hızlı Yürüyüşler. ”

Bir dans hareketini bir NFT’ye dönüştürmek soyut görünebilir, ancak oyun şirketleri zaten sokak performanslarında ve TV’de gördükleri dans hareketlerini yakalıyor, hareket stüdyolarında dijital sensörler kullanarak atıfta bulunmadan yeniden yaratıyor ve ardından ekrana çeviriyorlar. Fortnite gibi popüler oyunlar için oyun içi satın alımlar olarak alınıp satılacak.

Bir dans hareketini NFT’ye dönüştürmek, oyun şirketlerinin ve hareket yakalama stüdyolarının önce sanatçıdan jetonu satın almadan jetonlu hareketleri kullanmasını önlemeye yardımcı olur. Blockchain’in açık kaynaklı şeffaflığı, potansiyel olarak tüm işlemlerin dans hareketlerini yaratıcılarına bağlayan bir dijital defterde yaşadığı anlamına gelebilir.

Bu potansiyel fikri mülkiyet korumaları, sadece dans için değil, neredeyse tüm yaratıcı endüstriler için geçerli olabilir. Seks teknolojisi ve meta evrenin kesiştiği noktada bir düşünce lideri olan SX Noir, NFT’lerin yetişkin sanatçıların emekleri ve içerikleri üzerinde tam sahiplik sahibi olmaları için uzun zamandır beklenen bir fırsat sunduğuna inanıyor.

“Seks işçileri genellikle günah keçisi oldu” diye açıklıyor, önde gelen kredi kartı düzenleyicileri Visa, Mastercard ve Discover’ın, site soruşturmaya girdiğinde popüler bir yetişkin görüntülü web sitesindeki finansal işlemleri engellemeye yönelik 2020 hamlesine atıfta bulunarak.

“Yıkıcıydı” diyor. “Aç bırakılan çok sayıda sanatçı vardı. ”

Bu arada, tüp adı verilen siteler, yetişkinlere yönelik görüntü içeriğini izinsiz olarak bir araya getirerek sanatçıların fikri mülkiyetini milyonlarca kişiye ücretsiz tüketim için ifşa etmesiyle bilinir.

Fikri mülkiyet ve NFT’ler için yönergeler henüz emekleme aşamasındayken, dijital olarak kıt olan bir kripto para birimi, sanatçıların ve yaratıcıların benzer şekilde heyecanlandığı bazı olası çözümler sunar.

Veri güvenliğinin desteklenmesi

Instagram kullanan herkes veri kullanıcısının gücünü bilir. Özel tercihlerimizi bilmek için algoritmalar tarafından tasarlanan özelleştirilmiş reklamları görmeye alıştık.

Ancak blockchain meraklıları, bunun Web 2 olduğunu söylüyor – bildiğimiz ve sevdiğimiz internetin bir avuç şeffaf olmayan şirkete ait olduğu bir çağ. (Birkaç isim vermek gerekirse Google ve Facebook.)

Web 3 veri hala reklamlara sahip olacak, ancak kullanıcı verisi merkezi olmayacak ve ağırlıklı olarak blockchain üzerinde çalışacak – en azından veri güvenlik şirketi Snickerdoodle’ın bir yolu varsa. Blok zincirinin silinmez doğası, günlük internet kullanıcılarına, büyük şirketlere kullanıcı geçmişlerine erişim için (bir kez) ücret ödeyerek kendi ilaçlarının tadına bakma şansı verebilir.

“Snickerdoodle’da, verinin kendi egemenliğinin son derece önemli olduğunu ve yeni bir sosyal sözleşmeyi yeniden tanımlayacağını düşünüyoruz” diyor CEO ve kurucu ortak Jonathan Padilla. “İnsanlar Web 3’ü hem interneti hem de geleneksel finansal sistemleri yeniden başlatmak için bir şans olarak görüyor. ”

Snickerdoodle’ın vizyonunun uzun vadeli uygulamaları, Andrew Yang’ın “Özgürlük Temettü” veya evrensel temel gelir (UBI) kavramıyla paralellik göstermektedir. Padilla’ya göre, finansmanın mutlaka vergilerle artırılması gerekmeyecek.

“Veri modellerimizi doğru yaparsak, özel sektör tabanlı bir UBI’ye sahip olabileceğimizi düşünüyoruz” diye açıklıyor. “Özellikle bu değerin çok daha ileri gidebileceği gelişmekte olan pazarlarda, bireyleri pasif bir gelir kaynağına sahip olmaları için güçlendirmek için blok zinciri tabanlı araçlar kullanılarak yapılabilir. Ve aynı zamanda, bu gelir, ekonomik kalkınma, hareketlilik için uygulanabilir. Yani bu inanılmaz derecede güçlü bir şey. ”

Alt satır

Danışmanlar için, gelecek vadeden blok zinciri projeleri hakkında bilgi edinmek, bireysel hisse senetlerini araştırmak için merkezi olmayan eşdeğerdir. Blok zinciri projelerini satın almak her bireysel yatırımcı için bir anlam ifade etmeyecektir, ancak uygun risk iştahına ve yeterince sağlam portföylere sahip olanlar, kendilerini çeşitlendirmenin bir yolu olarak geliştirdikleri projeler için yardımcı program jetonları satın almaya yönelirken bulabilirler.

Bu tür yardımcı program belirteçleri bir nevi kumardır çünkü hangi projelerin burada kalacağına dair spekülasyonları içerirler. Müşterilerinizin ilgilendiği blok zinciri girişimleri için etkin bir şekilde parayla desteklenen bir güven oylamasıdır. Ama aynı zamanda parasal olarak da tıslayabilirler. Hizmet belirteçleri, daha büyük ürünün üzerine inşa edildiği aynı blok zincirinde verilir ve genellikle daha sonra para birimi olarak veya hizmet almanın bir yolu olarak kullanılabilirler.

Finansal danışman ve Onramp Invest CEO’su Tyrone Ross’un yakın tarihli bir “On Purpose” podcast bölümünde belirttiği gibi, eski finansal oyun kitabı pencereden çıktı. Bir yatırımcı veya danışman, teknik analiz, haberleri okumak ve olası yatırımları araştırmak için bir şirketin kamu mali tablolarını çıkarmak gibi geleneksel araştırma yöntemlerine güvenmeden önce, blok zinciri şirketlerini araştırmak için tamamen yeni bir manzara bilmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.