Kripto Haber

Brezilya Neden Küresel Kripto Borsaları İçin Büyük Latin Amerika Bahsi?

Brezilya’daki bir kripto patlamasının ortasında, çeşitli Küresel borsalar ülkeyi 2022’de Latin Amerika’nın ana pazarı olarak görüyor.

Binance, Coinbase, Kripto. com ve diğer borsaların Brezilya’ya olan ilgisi, bölgenin en büyük ekonomisi önemli ekonomik dengesizliklerle boğuştuğu için artıyor.

Brezilya, 2021’de %10’luk bir enflasyon oranı ve yerel para birimini 0 dolardan iten ABD doları karşısında realin istikrarlı bir şekilde değer kaybetmesi kaydetti. Ocak 2020’de 25 ila 0 ABD Doları Bu ay 18.

Bu makale, CoinDesk ile Brezilya’nın önde gelen finans haber yayınlarından biri olan InfoMoney arasındaki yepyeni bir ortaklık olan CoinDesk Brasil’in bir parçasıdır. Twitter’da CoinDesk Brasil’i takip edin.

Bu makroekonomik dengesizlikler kokteyli, son yıllarda kripto patlamasını besledi. 2020’de kripto borsaları, Brezilyalı stablecoin tüccarlarının sayısının dört katına çıktığını fark etmeye başladı.

Ocak ve Kasım 2021 arasında yerel halk 11$’dan işlem gördü. 4 milyar stabilcoin ve 2020’de işlem gören toplamı neredeyse üç katına çıkarırken, bitcoin ticareti 10 dolara ulaştı. Brezilya vergi dairesi Receita Federal’e göre, aynı dönemde 8 milyar.

Brezilyalıların enflasyona veya devalüasyona karşı korunmak için ABD doları yerine kripto satın alma teşvikleri var. Brezilyalılar döviz alırken, finansal işlemler üzerinde – IOF, Portekizce’deki kısaltmasıdır – % 1,1 ile %6,38 arasında değişen bir vergi tecil etmeye zorlanırlar. Vergi, sabit paralar için geçerli değildir.

Ayrıca, Brezilya Merkez Bankası, yerel halkın yerel bir banka hesabında ABD doları biriktirmesini yasaklar. Olmak üzere, para otoritesi Aralık 2021’de yeni bir kur çerçevesini onaylayarak bu yasağı kaldırdı, ancak henüz uygulamadı.

Brezilyalılar ayrıca diğer daha geleneksel yatırımlara kıyasla kriptoya öncelik veriyor. Brezilya Merkez Bankası’ndan (BCB) alınan verilere göre, Ağustos 2021 itibarıyla Brezilyalılar 50 milyar dolarlık kripto paraya sahipken, 16 milyar dolarlık ABD hisse senedi bulundu.

Ülke, Latin Amerika’da dijital ödemelerde başı çektiği için yerel halk dijital paraya aşinadır. Ekim 2020’de BCB, Kasım 2021’e kadar 214 milyonluk bir ülkede 104 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan ve toplam işlemlerin %70’inden fazlasını yoğunlaştıran gerçek zamanlı bir perakende ödeme sistemi olan Pix’i piyasaya sürdü.

Kripto arenasında, BCB, CBDC’sinin ilk testlerini 2022’de gerçekleştirmeyi planlarken, yerel senato ülkedeki kripto ekosistemi için kuralları belirleyen üç yasa tasarısını tartışacak.

Dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance, Brezilya’ya özel bir ilgi duyuyor. “Binance için ömür boyu kilit bir stratejik pazar. Latin Amerika’daki tüm ölçütlerde ve muazzam potansiyele sahip en büyük pazardır; ve şirket için küresel olarak da çok önemli, ”diyor şirket CoinDesk’e bir e-postada.

Şirket, geçtiğimiz üç yılda Binance’in destek ekibini güçlendirmek için Brezilyalıları işe almaya odaklandığını söyledi. Şimdi, borsa ülkedeki sekiz iş ilanından birine göre, Brezilya işini yönetecek bir genel müdür arıyor.

Şirket CoinDesk’e, Kasım 2020’de Binance’in bir fiat ağ geçidi aracılığıyla Brezilya reallerini kabul etmeye başladığını ve bu sayede 2021’de aktif işlem yapan kullanıcı sayısını bir önceki yıla göre %125 artırdığını söyledi.

Aynı ay, kripto borsası Coinbase, Brezilya’da kariyer sayfasında dokuz açık pozisyonu bulunan bir mühendislik merkezinin kurulduğunu duyurdu. Şirketin ödeme hizmetlerine özel bir ilgisi var gibi görünüyor.

Singapur merkezli kripto borsası Crypto. com, Brezilya’ya açılmak isteyen başka bir ağır sıklet.

Guilherme Sacamone’a göre, Crypto. com’un Brezilya’daki büyüme başkanı olan şirket, “birkaç aydır” yerel pazarda faaliyet gösteriyor ve şu anda fiat cüzdanını hükümetin ödeme sistemi Pix ile entegre etmek için çalışıyor. Ayrıca Kripto. Sacamone, kesin bir lansman tarihi vermeden CoinDesk’e verdiği demeçte, com’un Brezilya’da bir Visa banka kartı başlatmayı planladığını söyledi.

Kripto. com ayrıca bir kurumsal satış direktörü işe alarak kurumsal müşteri tabanını güçlendirmenin yanı sıra Brezilya operasyonunu yönetecek bir ülke müdürü arıyor.

“Latin Amerika, Crypto için önemli bir bölge. En büyük pazarı olan com ve Brezilya, şirket için küresel bir öncelik haline geldi” dedi.

Brezilya da Avrupa borsalarını çekmeye başlıyor. Bit2Me CEO’su Andrei Manuel, CoinDesk’e verdiği demeçte, 2021’de bir ICO aracılığıyla 20 milyon avro toplayan İspanyol kripto borsası Bit2me’nin 2022’nin ilk çeyreğinde iniş yapmayı planladığını söyledi.

Bit2Me, fiat ile kripto alıp satmayı ve kripto ticaretine kripto sağlamayı planlıyor. Yönetici, Brezilya’da 20 kişilik bir ekibe sahip ve pazarlama, uyumluluk, ürün ve destek ekiplerini güçlendirmek için 2022’de 20 çalışanı daha işe almayı planladığını da sözlerine ekledi.

Ancak Brezilya ateşi borsalarla sınırlı değil. Küresel ödeme şirketi Ripple, Brezilya’yı Latin Amerika’daki büyümenin en önemli tetikleyicisi olarak görüyor. Şu anda diğerlerinin yanı sıra “ödeme ve fintech şirketleri, finansal kurumlar ve dijital varlık altyapı oyuncuları”nı içeren “stratejik ilişkileri” koordine edecek bir iş geliştirme yöneticisi arıyor.

Bölgesel bir kavga

İspanyolca konuşulan pazarlarda halihazırda faaliyet gösteren bölgesel kripto borsaları da Brezilya’ya bakıyor. Ancak Brezilya’nın baskın yerel oyuncusu Mercado Bitcoin ile rekabet etme zorluğuyla karşı karşıyalar.

2014 yılında kurulan Mercado Bitcoin, 3,2 milyon kullanıcısı ile Brezilya’daki en büyük kripto borsasıdır. Ayrıca 2021’de Softbank’tan B Serisi fonlama turunda 250 milyon dolar toplayarak onu ilk Brezilya kripto tek boynuzlu atı yaptı.

Mercado Bitcoin’in Brezilya’daki ana rakibi, onu Latin Amerika’daki ilk kripto tek boynuzlu at yapan C Serisi fonlama turunda 250 milyon dolar toplayan Meksika merkezli bir kripto borsası olan Bitso’dur.

Bitso’nun pazarlama başkan yardımcısı José Molina, CoinDesk’e şirketin 2022’de ülkedeki en büyük borsa olmayı planladığını söyledi. Bitso, Brezilya’daki müşteri tabanını açıklamamasına rağmen, CoinDesk’e Brezilya iş biriminin 97 büyüdüğünü söyledi. Son altı ayda %.

Bitso’nun şu anda Brezilya’da “hızla büyümek” amacıyla 30’dan fazla iş ilanına sahip olduğunu söyledi Molina. Şirket, ülkedeki genişlemesini artırmak için Ağustos 2021’de Facebook kıdemli Vaughan Smith’i işe aldı.

Bitso’nun şu anda faaliyet gösterdiği pazarlar olan Arjantin, Brezilya, Kolombiya ve México’yu hesaba kattığımızda Mercado Bitcoin’den daha fazla kullanıcısı var — 3,7 milyona karşılık 3,2 milyon —.

Ancak 2TM CEO’su Roberto Dagnoni Haziran ayında CoinDesk’e verdiği demeçte, Mercado Bitcoin’in Arjantin, Şili, Kolombiya ve Meksika’daki satın almalar yoluyla Latin Amerika’nın İspanyolca konuşulan kısmına genişlemeyi planladığı için 2022’de rakamlar değişebilir.

Bitso, Brezilya’yı hedefleyen tek Latin Amerika kripto borsası değil. Ocak 2021’de Arjantin merkezli kripto borsası Ripio, Brezilya’nın en büyük ikinci kripto borsası olan BitcoinTrade’i satın aldı.

Ripio Brazil ülke müdürü Enrique Teixeira, 2022 için kurumsal yatırımcılara ve yüksek net değerli tüccarlara yönelik kurumsal ticaret masası Ripio OTC’yi başlatmayı planladığını söyledi. Buna paralel olarak şirket, Visa Brazil ile bir kripto kartı ve yerel fintech şirketleriyle çeşitli projeler de dahil olmak üzere “çeşitli ödeme ürünleri” üzerinde çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.