Kripto Haber

Brezilyalılar Neden Tether Gibi Sabit Paralara Dönüyor?

Rekor enflasyon ve yerel para birimlerinin sürekli devalüasyonu arasında, Brezilyalılar daha önce hiç olmadığı kadar kripto para birimlerine ve özellikle sabit paralara yöneliyor.

Brezilya vergi dairesi Receita Federal’e göre, Ocak ve Kasım 2021 arasında yerel halk 11$ işlem gördü. 4 milyar stabil coin ve 2020’de işlem gören toplamı neredeyse üç katına çıkardı. Stablecoin’ler ayrıca 10$ işlem gördü. Geçen yıl 8 milyar bitcoin.

Brezilya’daki stablecoin patlaması, farklı kripto borsalarının Brezilyalı stablecoin tüccarlarının sayısının dört katına çıktığını fark etmeye başladığı en az 2020’ye kadar uzanıyor.

Yükselen enflasyon, stablecoin alımları fenomenini yönlendiren faktörlerden biri. 2021’de ülkenin enflasyon oranı %10.06, 2015’ten bu yana en yüksek seviye ve 1994’te Brezilya realinin (BRL) uygulanmasından sonra dördüncü en yüksek seviyeydi.

Bazı Brezilyalılar, stablecoin satın alarak, realin ABD doları karşısında sürekli değer kaybetmesine karşı korunmak istedi ve bu da reali 0 dolardan itti. Ocak 2020’de 25 ila 0 ABD Doları Bu ay 18.

“Durağan paralar çeşitlendirme açısından değerlidir, bu nedenle yalnızca gerçeğe maruz kalmazsınız. 34 yaşındaki Brezilyalı programcı Murilo CoinDesk’e verdiği demeçte, geleneksel ABD doları ile getiriniz yok ve vergileriniz var” dedi.

Döviz elde ederken, Brezilyalılar finansal işlemler üzerinde -Portekizce kısaltması olan IOF- %1 ve %6,38 arasında değişen bir vergiyi iltizam etmek zorunda kalıyorlar. Vergi, sabit paralar için geçerli değildir.

“Akıllı telefonumdan satın alıyorum ve [borsa şirketlerine] kaydolma konusunda çok fazla endişelenmeme gerek yok. 65 yaşındaki emekli bir kadın olan Maria, “Çok daha kolay” dedi.

45 yaşındaki girişimci Adilson, ABD dolarının likidite sağladığını ancak para kazanma sürecinin yavaş ve bürokratik olduğunu belirtti. “Bir stabilcoin ile artık paramı daha az bürokrasi ve çok daha fazla çeviklikle taşımayı başarıyorum” dedi.

Brezilya Merkez Bankası, yerel halkın yerel bir banka hesabında ABD doları biriktirmesini yasaklar. Ancak Aralık 2021’de para otoritesi henüz uygulanmayan yeni bir döviz kuru çerçevesini onaylayarak bu yasağı kaldırdı.

Receita Federal’e göre, tether (USDT) Brezilyalılar için tercih edilen sabit paradır ve 9 dolardır. Ocak ve Kasım 2021 arasında 7 milyar satın alındı. Satın alınan diğer stabilcoinler 1 doları içeriyordu. USDC’de 6 milyar, 12 dolar. DAI’de 9 milyon ve 5 dolar. 6 milyon TrueUSD (TUSD)

Brezilya’da USDT’nin yaygınlığı, Maker’ın DAI’sinin önde gelen sabit paralardan biri haline geldiği Arjantin gibi diğer Latin Amerika ülkeleriyle çelişiyor.

Düşük geleneksel oranlar

Brezilya, Latin Amerika’da Brezilya borsası B3’te 4,97 milyon bireysel hesapla olgun bir borsaya sahiptir. Bununla birlikte, düşen oranlar karşısında, stabilcoinler yerel halk arasında ilgi gördü.

“Curve ve Anchor gibi DeFi [merkezi olmayan finans] protokollerinde stablecoinlerin kullanımını ilginç buluyorum. Kişi, yıl boyunca ABD doları cinsinden toplam %15 ila %20 getiri elde eder. Murilo, CoinDesk’e “Brezilya’daki sabit gelirden daha iyi” dedi.

Sabit gelir-yatırım getirileri Brezilya’da tarihsel olarak yüksekti, ancak Brezilya ekonomisinin düşen ana faiz oranı nedeniyle düştü. Brezilya Merkez Bankası, 2016’da %14,25 olan faiz oranını bir yıl sonra %7’ye, Ocak 2021’de ise %2’ye çıkardı. Enflasyonla mücadele etmek ve reel devalüasyonu sakinleştirmek için para otoritesi, oranı kademeli olarak mevcut 9’a yükseltti. %25.

B3’te listelenen 80’den fazla hisseyi gruplayan Bovespa Endeksi, 2021’de %11,92 düşüş kaydetti.

Geleneksel varlıkların faiz oranlarındaki düşüş, Brezilya’daki kripto borsalarının güçlenmesiyle çelişiyor. Şirket, CoinDesk’e yaptığı yazılı açıklamada, ülkenin en büyük kripto borsası olan Mercado Bitcoin’in 2021’de 3,2 milyon müşteriye ulaştığını ve müşteri tabanını 2020’ye kıyasla üç katına çıkardığını söyledi.

Mercado Bitcoin ayrıca 7 dolarlık rekor ticaret hacmine ulaştı. 13 milyar. Mercado Bitcoin’in holding şirketi 2TM Group’un CFO’su Gustavo Zeno, CoinDesk’e verdiği demeçte, “2013’te piyasaya sürdüğümüzden bu yana önceki tüm yıllardaki hacmimizden daha fazla” dedi.

Şirket CoinDesk’e yaptığı yazılı açıklamada, Kasım 2020’de Binance’in Brezilya reallerini kullanarak kripto satın alınmasını sağladığını ve 2021’de aktif kullanıcı sayısının %125 arttığını da sözlerine ekledi.

Bölgesel düzeyde, birkaç Latin Amerika borsası Brezilya pazarındaki varlıklarını güçlendirdi.

Ocak 2021’de Arjantinli Ripio, Brezilya’nın en büyük ikinci kripto borsası olan BitcoinTrade’i satın alırken, Meksika merkezli kripto borsası Bitso, Brezilya ekibini güçlendirdi ve Bitso’nun Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı, 2022’de ülkenin en büyük borsası olmayı planlıyor. , José Molina, CoinDesk’e söyledi.

Bu makale Fernanda Ezabella tarafından çevrildi ve CoinDesk tarafından düzenlendi. Orijinal Portekizce burada bulunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.