Bitcoin

“BTC 30 Bin Dolara Düşecek” Diyen 3 Analist, 4 Yatırımlık Altcoin Paylaştı!

Kripto ve pay senetleri, Federal Rezerv’in şahin ekseni tarafından baskı altında kalmaya devam ediyor. 3 kripto traderı ve analisti, Bitcoin’in (BTC) yükseliş adımını sürdürmeden evvel yakın vadede neden 30.000 dolara kadar düşebileceğini açıklıyor ve 2022’de radarlarında olan 4 altcoin projesini paylaşıyor. Biz de Kriptokoin.com olarak analistlerin paylaşımlarını okuyucularımız için hazırladık.

Fed beklentileri, Bitcoin ve altcoin fiyatlarını da etkiliyor

Bitcoin ve Ethereum, geçen yılki fiyat düzeylerine emsal aralıklarda süreç görüyor, lakin kripto piyasasındaki yatırımcı hassaslığı bu sefer daha farklı görünüyor. Bitcoin’in Aralık 2020’de 20.000 dolardan Ocak 2021’de 40.000 dolara süratli yükselişi üzerindeki coşkunun yerini, başkan kriptonun Kasım ayında 69.000 dolarda tepe yapıp yapmadığına dair keder aldı.

Covid-19 pandemisinin başlangıcından bu yana genişleyici para siyasetleri ve büyük mali teşviklerle beslenen finansal piyasalar, Federal Rezerv 8 trilyon dolarlık tahvil portföyünü azaltmaya hazırlanırken bu yıl üç yahut dört faiz artışı ile karşı karşıya. ABD enflasyonunun yaklaşık kırk yılın en yüksek düzeyinde olmasıyla birlikte, birtakım ekonomistler ve stratejistler 2022’de beş yahut yediye kadar faiz artışı öngörüyorlar. LMAX Group’un pazar stratejisti Joel Kruger bir röportajda şunları söylüyor:

Kripto para ünitelerinin klasik finansal piyasa alanındaki temellerle çok ilişkili olduğu bir piyasa ortamındayız. Şu anda fiyat hareketine hakim olan şey de bu.

Genel olarak risk iştahı azaldıkça, traderlar buna nazaran durum aldı. CoinDesk’e nazaran, Bitcoin’in satışlar ve alımlar ortasındaki fiyat farklarını hesaplayan risk aksine dönüşleri müspete döndü ve yatırımcılar ortasında muhtemel aşağı taraflı fiyat hareketlerine karşı müdafaalar için artan talebin sinyalini verdi. Bu ortada, Pazartesi günü Glassnode araştırma notuna nazaran, Bitcoin’in tüm borsalarda daima vadeli açık faizi de tarihi olarak yüksek bir düzey olan 250.000 BTC’ye çıktı ve bu da Nisan 2021’den bu yana ‘fiyat hareketinde büyük pivotlara’ yol açtı.

Bitcoin yakın vadede yaklaşık 30.000 dolara düşebilir

Bağımsız bir kripto analisti ve eski Fundstrat dijital stratejisti Armando Aguilar’a nazaran, teknik ayrıntıları izleyenler için, Bitcoin yükseliş trendine devam etmeden evvel yakın vadede 30.000 dolara kadar düşebilir. Analist, bir varlığın çok satın alınıp alınmadığını yahut çok satıldığını gösteren izafi güç endeksinin, Bitcoin için tabanda dirence vurduğunu, fakat şimdi çok satım düzeyine ulaşmadığını belirtiyor. Analiste nazaran, Bitcoin’in hareketli ortalamaları, müspet ivmeyi sürdürmek için daha yüksek bir kırılma arıyor. Armando Aguilar, şu iddiada blunuyor:

Şayet bu ivmeyi RSI ve MACD bazında tutamazsak, daha yeni düşüşler görebiliriz. Bütün bu göstergelerin devreye girdiğini ve Bitcoin’in potansiyel olarak 30.000 dolara kadar düşmesine yol açabilecek diğer bir büyük satış başlattığını görmek beni şaşırtmaz.

Önünde kayda paha sürat tümsekleri olan Joel Kruger, önümüzdeki haftalarda Bitcoin’in aşağı istikametli kayacağını iddia ediyor, fakat orta ve uzun vadede yükselişini sürdürüyor:

Bitcoin ve Ethereum fiyatı hakkında konuşurken, bu kriptoların sırasıyla 100.000 dolar ve 10.000 dolara yanlışsız bir sonraki büyük kırılmalar için son derece düzgün desteklendiğini dikkate almalıyız. Bence yıl sonuna kadar bir hareket görmemiz çok mümkün.

Bu ortada Aguilar, yatırımcıların varlıklarının bir kısmını, piyasa tekrar toparlanana kadar stablecoin tabanlı getiri eserlerine tahsis ederek, değişken fiyat hareketlerine maruz kalma durumlarını azaltmalarını öneriyor.

Altcoin projeleri, NFT’ler ve DeFi

Bitcoin’in yüksek fiyatı birçok ferdi traderı korkutuyor. Bu yalnızca Bitcoin’in kriptodaki hakimiyetini yok etmekle kalmadı, birebir vakitte 2021’de altcoin projelerinin katlanarak yükselmesine de yol açtı. Bu yıl şimdiye kadar, yatırımcılar geçen yıl yüz kat artmayan daha küçük sermayeli altcoin projelerine bile yöneldiler. Şu anda Armando Aguilar’ın radarındaki iki altcoin Near Protocol (NEAR) ve Fantom (FTM).

Altcoin bir yana, Paul Eisma üzere kurumsal yatırımcıları heyecanlandıran büyük trendler. Kripto finans firması XBTO’nun ticaret lideri, bu yıl Non Fungible Token (NFT)’leri ve merkezi olmayan finansı (DeFi) yakından takip ediyor. NFT’ler, kripto piyasası kırbaçları ortasında parlak bir nokta oldu. Arcane Research’e nazaran, en büyük NFT piyasası OpenSea, Ocak ayının birinci iki haftasında 2 milyar doların üzerinde Ethereum aldı.

DeFi Llama’ya nazaran, NFT’lerin yükselişinin ortasında DeFi, Ocak 2021’de 18 milyar doların üzerinde olan toplam bedelini sessizce geçen yılın sonunda 239 milyar dolara yükseltti. Paul Eisma, NFT’lerin ve DeFi’nin büyümesi konusunda olumlu, zira bunlar değerli sayıda kullanıcıyı kriptoya dahil etmenin kapılarını temsil ediyor. Paul Eisma, verdiği bir röportajda şunları söylüyor:

DeFi 2022’de çok büyük olacak ve NFT’ler ortadan kalkmayacak. Kripto ile ilgili olmayan beşerler, altta yatan temelin ne olduğunu bilmeden teknolojiyi kullanmaya başladığında, işte o vakit iştiraki hızlandırırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.