Alt Coin

Bu 7 Altcoin’de Dolandırıcılık Var: Rug Pull Yapıldı!

Blockchain güvenlik firması PeckShield, yedi IDO protokolünde “rug pull” tespit ettiğini paylaştı. Gün içinde Twitter üzerinden yapılan açıklamalara nazaran GOTEM, ONEP, HBARP, MPLAY, SEÇKİN, PEE ve QDrop altcoin projeleri hack’lenerek, yaklaşık 2.6 milyon dolar Tornado Cash’e çekildi. Detaylar Kriptokoin.com‘da.

Fonlar, Tornado Cash’te (TORN) takip edilemez hale getiriliyor

Geliştiriciler, yatırımcıların parasını çekip, düzmece kriptoya yahut DeFi projesine büyük bir ölçü tahsis edildikten sonra projeyi terk ettiğinde bir “rug pull” gerçekleşir. Bu olay, bilhassa DeFi ve DEX platformları üzerinde sıklıkla görülmektedir. PeckShieldAlert Twitter hesabı, 7 IDO protokolünde tespit ettiği “rug pull” operasyonlarını aşağıdaki tweet’te paylaştı. Buna nazaran çalınan 2.6 milyon dolar kıymetindeki 5.744 WBNB Tornado Cash (TORN) süreç gizleyicisine gönderildi.

  • Altcoin projelerinde “rug pull” operasyonları topluluğunda alışkın olduğu bir durumdur. Çünkü, analitik şirketi Chainalysis, yalnızca kripto paralarla alakalı cürüm oranlarının 2021 yılında tepe yaparak 14 milyar dolarlık mağduriyeti ortaya koyuyor. Bu oran 2020’ye oranla %500’ün üzerinde artarak kabaca 3.2 milyon dolar dolara ulaştı. “Rug pull” operasyonlarının %72’si DeFi hizmeti veren altcoin projelerinde gerçekleşiyor.

Dolandırıcılar, altcoin yatırımcılarının tecrübesizliğini kullanıyor

Chainalysis‘in 2021 Aralık ayında hazırladığı bir rapora nazaran yasa dışı internet sitelerinde 10 milyar dolar pahasında kripto para bulunuyor. Şirkete nazaran birçok yatırımcının merkezsiz borsalar (DEX) konusunda deneyimsizliği, dolandırıcılar tarafından bir fırsat olarak görülüyor. Bunların dışında, 29 Aralık tarihinde Mark Cuban takviyeli altcoin projesi Polygon (MATIC), kontratlarındaki kritik bir yanlışın 1,6 milyon dolara mal olduğunu açıklamıştı. Fakat, açığı tespit eden ve projeyi bilgilendiren etik bilgisayar korsanlarına, 3,46 milyon dolar ödül verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.