Alt Coin

Bu Altcoin, Hackerların Yeni Sevgilisi: Yüzmilyonlar Çalındı!

Wired raporlarına nazaran Blockchain dedektifi Chainalysis, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının geçen yıl yedi başarılı güvenlik ihlali gerçekleştirerek 395 milyon dolar bedelinde kripto para çaldığını iddia ediyor. Bu ihlallerden en büyük hissesi öncü altcoin Ethereum blockhaini alıyor. 2021’de Kuzey Koreli hackerlar tarafından Ethereum’da 272 milyon dolar çalındı. Öbür bir söz ile Ethereum, Kuzey Koreli hackerların yeni sevgilisi oldu denebilir. Ayrıntılar Kriptokoin.com’da.

Öncü altcoin hackerların amacında

Ethereum ile ilgili olanlar korsanlık, 395 milyon dolarlık toplam korsanlık faaliyetinin %58’ini (272 milyon dolar) oluşturdu. Başkan kripto para ünitesi olan Bitcoin, 400 milyon dolarlık sayının yalnızca beşte birini temsil ediyor. Ethereum tabanlı tokenlerin hissesi ise %11. Chainalysis datalarına nazaran, Hermit Kingdom tarafından çalınan toplam kripto ölçüsü 1,5 milyar doları geride bıraktı. Dünyanın en ağır yaptırım uygulanan ülkelerinden biri olan Kuzey Kore, global ekonomik sahnede etkisiz bir aktör.

Kuzey Kore’nin mallarının %90’ını satın alan Çin ile yakın bağlar, bocalayan iktisadın devam etmesine yardımcı oluyor. Ağır ambargoların bir sonucu olarak K.Kore devleti birtakım hatalara göz yumar durumda. Uyuşturucu kaçakçılığı ve kalpazanlığın akabinde, siber hatalar, kripto para borsalarının Kuzey Kore’nin askeri hack üniteleri için yararlı gayeler olmasıyla birlikte, haydut devlet için yeni bir gelir kaynağı olarak ortaya çıktı. Otoriter Kim Jong Un rejimi, sofistike balistik füzelerin ve nükleer silahların geliştirilmesini finanse etmek için bilgisayar korsanlarına bel bağlamış durumda.

2018’de, Kuzey Koreli bilgisayar korsanları bugüne kadarki en büyük yıllık karı olmaya devam eden 522 milyon dolar çaldı. 2014 yılında Sony Pictures’ın büyük çaplı bir ihlalini gerçekleştiren berbat şöhretli Lazarus hack kümesi, 2020’de Singapur merkezli kripto para borsası KuCoin’i soymaktan sorumluydu. Geçen Eylül ayında, Ethereum geliştiricisi Virgil Griffith, Kuzey Kore’nin ABD yaptırımlarını aşmasına yardım etmekten hatalı bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.