Alt Coin

Bu Altcoin’de Dolandırıcılık Alarmı: Fiyat Eriyor!

AssangeDAO (JUSTICE), Wikileaks kurucusu Julian Assange’ye yardım etmek için kurulan NFT odaklı bir altcoin projesi. 39 milyon dolar toplayan DAO, şimdiden dolandırıcılar tarafından taklit ediliyor ve Blockchain güvenlik firmalarının kara listesine alındı. Scam alarmlarının çalınmasıyla JUSTICE fiyatı %20’lik keskin düşüşe geçti. Gelişmenin detaylarını Kriptokoin.com okuyucuları için derledik.

BSC tabanlı AssangeDAO scam çıktı

Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ı desteklemek için kurulan ve birkaç gün içinde 39 milyon dolar toplayan AssangeDAO, kuruluşa yardım etmek isteyen kripto topluluğunun başını karıştırmak için “scam” altcoin projelerine ilham oldu. Blockchain güvenlik firması PeckShield’a nazaran DAO’nun geçersiz versiyonu Binance Smart Chain üzerinde çalışıyor ve geliştiricilerin ETH’lerini DAO’nun tokeni ile değiştiren en az 536 kullanıcıyı dolandırmasına yol açtı.

DAO’nun token’i izlenebilir piyasada açıkça satılmadığından, çalınan fonların toplam pahası bilinmiyor. Lakin, Bscscan dataları en az 1.867 sürecin gerçekleştiğini gösteriyor. Geliştiricilerin kullanıcılar rastgele bir nedenle bir token sattığında kontrat sahiplerine tam gelir elde etmelerini sağlayan %100 satış vergisi uygulaması başka bir çıkmaz. PeckShield, kullanıcıları bir bal küpü muahedesine (honeypot) kapılmamak için kendi araştırmalarını yapmalarını ve dikkatli olmalarını tavsiye ediyor.

Dolandırıcılar altcoin piyasasını dolduruyor

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, DAO’nun sahtekarlığını ortaya çıkaran birebir kuruluş, berbat niyetli takımın müşterilerin nakit parasını çalmasına müsaade veren kontrat kusurları olan 50 token’den oluşan bir liste yayınladı.
Bilgisayar korsanları vakit zaman OpenSea ve Rarible üzere büyük NFT platformlarındaki güvenlik açıklarına saldırabiliyor ve öbür projelere ek olarak akıllı mukavelelerle yasadışı nakit çalmak için “arka kapı”yı tercih edebiliyor. Bir bilgisayar korsanı, daha evvel iki farklı platformda NFT’leri satıp satın alarak platformları istismar edebildi. Bu da, token’leri daha düşük fiyatından satın almasına ve daha yüksek fiyattan satmasına müsaade veren açıklarla gerçekleşiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.