Alt Coin

Bu Altcoin’de Rug Pull: Hesaplar Silindi ve Fiyat Çakıldı!

EtherWrapped isimli yeni bir altcoin projesi, bir token airdrop’u başlattı ve akabinde bugün erken saatlerde topluluğu üzerinde bir “rug pull” gerçekleştirdi. Detaylar için Kriptokoin.com okumaya devam ediniz.

Altcoin projesinde halı çekildi, fiyat sıfırlandı

Diğer bir “rug pull”, Ethereum’un DeFi ekosistemini vurdu. Ethereum kullanıcılarına süreç geçmişleri hakkında tahliller sunan EtherWrapped (YEAR) isimli yeni bir altcoin projesi, bu sabah erken saatlerde bir token airdrop’u başlattı. Token’ler, kullanıcıların on-chain faaliyetlerine nazaran tahsis edildi, yani daha faal kullanıcılar daha fazla token aldı.

EtherWrapped, artık silinmiş bir Twitter hesabından airdrop’u duyurdu. Kimliği meçhul olan takım, Etherscan üzerindeki token kontratını de doğrulayarak gerçek görünmesini sağladı. Ayrıyeten, muhtemelen yeni token’ler için devam eden yutturmacadan yararlanmak gayesiyle geçen hafta başlatılan OpenDAO ve GasDAO’dan iki airdrop izledi. 4.500’den fazla kullanıcı airdrop’u talep etti ve YEAR kısa mühlet sonra merkezi olmayan borsa Uniswap’ta süreç yapmaya hazır hale geldi.

Token piyasaya sürüldükten dört saat sonra, saat 06:00 UTC’de token’in fiyatı neredeyse sıfıra düştü. Olayın akabinde birkaç kullanıcı, grubun kelamda “yem ve geçiş” operasyonu yoluyla bir “rug pull” gerçekleştirdiğini argüman etti. MyCrypto CMO Jordan Spence, olayı birinci not edenler ortasındaydı. “YEAR’de halı çekilmiş görünüyor. satılamıyor/gönderilemiyor. Yalnızca satın alabiliyor,” diye tweet attı.

Bu olayda, token kontratı yaratıcıları ‘revokeOwnership’ isimli bir akıllı mukavele fonksiyonunu sakladı. Yaratıcılar, Uniswap V2 kontratını yeni mal sahibine yönlendirdi, bu da holder’ların tahsislerini satmalarının engellendiği manasına geliyordu. Bu hareket, traderların hala token’i alabilecekleri fakat satamadıkları bir ‘bal küpü’ dinamiği yarattı. Sonuç olarak, token fiyatı yükseldi ve daha fazla alıcı çekti. Kısa bir mühlet sonra, EtherWrapped grubu token hisselerini sattı ve çeşitli süreçlerde 30’dan fazla ETH elde etti. Bu sefer, YEAR yaklaşık 0,0007 dolarlık bir fiyattan neredeyse sıfıra düştü. EtherWrapped takımı de ortadan kayboldu ve tüm toplumsal medya kanallarını sildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.