Alt Coin

Bu Altcoin’de Rug Pull Olayı: Fiyat Çöktü Gitti!

Kripto para piyasalarında yaygın bir formda görülmeye başlayan ve bir dolandırıcılık biçimi olan “rug pull” söylentileri sebebiyle bir altcoin projesinde fiyatlar inanılmaz ölçüde çakılmış durumda. Hususun detayları Kriptokoin.com’da.

Altcoin fiyatı yerler bir oldu

Kripto para piyasalarındaki proje geliştiricilerinin kripto paranın pahasını belirli bir düzeye kadar yükselttikten sonra kripto para ile ilgili süreçleri durdurup, o vakte kadar elde ettikleri parayla ortadan kayboldukları duruma “rug pull” deniyor. Türkçe’deki kişinin ayağının altındaki “halıyı çekmek” tabirine karşılık gelen bu cins olaylarda projeyi geliştirenler parayı bir biçimde garanti altına alarak ortadan kaybolmayı tercih ediyorlar. Klasik yatırım ögelerinin şiddetli birer savunucusu olanlar genelde kripto para piyasalarını eleştirirken bu çeşit dolandırıcılık olaylarını sıklıkla kullanırlar. Projenin kendi geliştirici takımının şahsen dolandırıcılıkta rol aldığı bir yolsuzluk “rug pull.” Daha öncede bildirdiğimiz üzere Rug Pull/halı çekme süreçleri 2020’de tüm kripto para dolandırıcılığının yüzde 1’ini teşkil ediyordu. Bu oran 2021’de yüzde 37’ye çıktı. Bu da 2,8 milyar dolar üzere devasa bir vurguna tekabül ediyor. Husus üzerinde çalışan uzmanlar bu dolandırıcıların ekseriyetle yeni kullanıcıları amaç aldığını vurguluyor.

Bu son “rug pull” olayında kelam konusu altcoin projesinin fiyatı %90 oranında düşmüş görünüyor. Pirate Coin Games isimli altcoin projesi CoinMarketCap bilgilerine nazaran piyasa kıymeti manasında 3.194. sırada yer alan bir altcoin projesi, bu sabah erken saatlerinde sert bir düşüş gördü. Pirate Coin Games isimli altcoin projesi, rug pull söylentileri sonucu yaşadığı bu düşüşle birlikte yaklaşık yüzde 90 düzeylerinde bedel kaybetmiş durumda. Projenin geliştirici takımı husus ile ilgili bir açıklama yapmazken fiyat neredeyse sıfıra yaklaştı ve kamuoyunda rug pull tezleri ağır bir halde dillendirilmeye başlandı. Altcoin projesi Pirate Coin Games, CoinMarketCap datalarına nazaran son 24 saatte yaklaşık 90 oranında bir düşüş yaşadı ve şuan 0.000000000012 dolardan süreç görmeye devam ediyor. Anlaşılan o ki bu olaya kripto piyasalarda yaşanan birinci dolandırıcılık olmadığı üzere son olay da olmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.