Alt Coin

Bu Altcoin’e Dikkat: Honeypot Dolandırıcılığı Gizli!

Bu sefer ‘Honeypot’ dolandırıcıları, EtherWrapped (YEAR) isimli yeni bir altcoin projesinin yatırımcılarını maksat aldı. Başlangıçta kullanıcılara, dolandırıcılar tarafından evvelki yıl boyunca ETH süreçlerine dayalı olarak YEAR token mükafatları verildi. Sonrasında ise işin rengi değişti. Detaylar için Kriptokoin.com okumaya devam ediniz.

Altcoin projesinde ‘bal tuzağı’ nasıl oluşturuldu?

Ethereum’da her şey, Ethereum Sanal Makinesi üzerinde çalışan akıllı kontratlarla yönetilir. Etherscan, akıllı mukaveleleri fiyatsız olarak görüntülemenizi sağlar. Bir kuruluş, merkezi olmayan uygulama lisanı Solidity’de yeni bir akıllı mukavele geliştirmeli ve yeni bir kripto para üretmek için bunu Ethereum Sanal Makinesine dağıtmalıdır. Bir kontrat birinci yüklendiğinde ‘doğrulanmamış’ olarak kabul edilir. Ethereum topluluğunun üyeleri bu durumda doğrulama talep ettiğinde, akıllı kontrat doğrulanır. Mutabakat onaylandıktan sonra kamuoyuna açıklanır. Bu, akıllı kontrat kodunun inceleme için hazır olduğunu gösterir.

Siber hatalılar, yakın tarihli bir hack’te olduğu üzere, artık görünürde gizlenmiş tuzaklarla görünüşte günahsız akıllı kontratlar tasarlayabiliyorlar. Akıllı mukavele sahibinin makus niyetli aksiyonda bulunmak istediğine dair çoklukla görünür sinyaller olmadığından, bunlar kod incelemelerine karşı bağışık oluyor. Altcoin projesi EtherWrapped’ın YEAR token’i ve akıllı mukavele örneğinde, cat5749 isimli bir Twitter kullanıcısı ve başkaları mümkün tuzaklar için koda baktılar. Fakat, kuşkulu görünen hiçbir şey bulamadılar. Kontrat sahibiyle etkileşime geçilmeye çalışıldığında başarısız olacak “_burnMechanism” isimli bir fonksiyon keşfettiler.

Bu, bariz kırmızı bayrakları tetiklemedi, lakin taarruzun nasıl gerçekleştiğini belirlemede çok değerliydi. Yeni bir altcoin projesini çökertmek için mülkiyetin iptal edilmesi gerekir. Mukavelenin sahibi mülkiyeti geri çekti ve onu merkezi olmayan bir borsa olan UniSwap V2’ye devretti. Bu, sadece UniSwap V2’den satın almalara müsaade verildiği, fakat UniSwap V2’ye satış yapılmasına müsaade verilmediği manasına geliyordu. Akıllı kontrat sahibi, o vakit tek satıcı olacak ve bu da YEAR tokeni’nin fiyatının yükselmesine neden olacaktı. FOMO, insanların fiyat artışını gördüklerinde satın alma isteği uyandırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.