Alt Coin

Bu DeFi Altcoin’i Hacklendi: Fiyat Tabanlara Çöktü!

Binance Smart Chain tabanlı bir DeFi altcoin projesinin geliştiricileri, bugün, bir hack saldırısı yaşadıklarını açıkladı. Geliştiriciler Qubit Finance’in Cuma sabahı saldırganlar tarafından 80 milyon doların üzerinde bir ölçüyle istismar edildiğini doğruladı. Kriptokoin.com olarak ayrıntıları aktarıyoruz…

BSC tabanlı DeFi altcoin projesine taarruz: 80 milyon dolar kayıp

Bu sabah, Qubit Finance platformunda bir hücum gerçekleşti. Geliştiriciler, paylaştıkları bir gönderisinde hacker’ın BSC üzerinden token ödünç almak için sınırsız xETH bastığını belirtti. Ayrıyeten, grubun şu anda sıradaki adımlar için güvenlik ve ağ ortaklarıyla birlikte çalıştığının bilgisi verildi.  Saldırıya bağlı adresler, Qubit’in QBridge protokolünden 206.809 Binance Coin’in (BNB) çekildiğini gösteriyor. Güvenlik firması PeckShield bir tweet’te, varlıkların cari fiyatlarla 80 milyon doların üzerinde olduğunu doğruladı.

Qubit Finance üzere merkeziyetsiz finans projeleri; kullanıcılara ticaret, borç verme ve borç alma üzere finansal hizmetler sunmak için üçüncü taraflar yerine akıllı mukavelelere güveniyor. Qubit, kullanıcıların kripto varlıklarını protokole sağlamalarına ve bu teminat karşılığında sabit bir fiyat karşılığında kredi almalarına imkan tanır. QBridge, kullanıcıların varlıklarını bir zincirden başkasına taşımadan öteki ağlardaki varlıklarını teminat altına almalarını sağlayan zincirler ortası bir özelliktir.

Qubit’in akıllı kontratlarını denetleyen PeckShield, QBridge’in “büyük ölçüde xETH teminatı” basılmasıyla atağa uğradığını ve daha sonra QBridge’de tutulan tüm BNB ölçüsünü boşaltmak için kullanıldığını söyledi. Bir raporda, güvenlik firması CertiK, saldırganın QBridge kontratında bir para yatırma fonksiyonu kullandığını ve Qubit üzerindeki ETH’yi temsil eden bir varlık olan 77.162 qXETH’yi yasadışı olarak bastığını söyledi. Saldırganlar, gerçek bir para yatırmadan para yatırdıklarını göstererek için protokolü kandırdı. Bu durumun, bir DeFi protokolüne yapılan yedinci en büyük akın olduğu belirtilirken Qubit’in QBT tokenı son 24 saatte yüzde 26 düştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.