Alt Coin

Bu DeFi Altcoin’ine Dikkat: Ponzi Kontaklı Yöneticisi Var!

Wonderland DeFi altcoin topluluğu, bir Twitter kullanıcısının tarihteki en büyük kripto Ponzi planlarından biriyle bağları olan isimsiz bir yöneticiyi ifşa etmesiyle sarsıldı. DeFi altcoin platformu Wonderland’de üst seviye bir yöneticinin, başarısız kripto borsası QuadrigaCX’in kurucularından biri olan Michael Patryn olduğu ortaya çıktı. Düzenleyiciler, 2018’de yaklaşık 190 milyon dolarlık kripto paranın kaybolmasının akabinde QuadrigaCX’in bir Ponzi planı olduğu sonucuna vardı. Detaylar Kriptokoin.com’da.

DeFi altcoin projesinde skandal

Wonderland’in tokeni TIME, Kasım ayı doruğu olan 10.000 dolardan Perşembe günü tüm vakitlerin en düşük düzeyi olan 335 dolara düştü. Tanınan merkezi olmayan finans platformu Wonderland’in hayranları, bir Twitter kullanıcısının daha evvel tarihin en büyük kripto para ünitesi skandallarından birine karışmış bir üst seviye yöneticinin kimliğini açıklamasının akabinde sersemlemiş durumda. Yakın vakte kadar, Michael Patryn, Wonderland topluluğu içinde anonim olarak “Sifu” olarak biliniyordu ve hazinesini yönetmekten sorumluydu. Lakin daha evvel başarısız Kanadalı kripto borsası QuadrigaCX’in kurucu ortağı olarak ün kazandı. Ondan evvel de dolandırıcılık ve hırsızlık olaylarına karıştı. Kimliği ortaya çıktığından beri, kendisini “ilk merkezi olmayan zincirler ortası rezerv para ünitesi protokolü” olarak tanımlayan Wonderland’daş rolünden çekildi.

Avalanche blockchaini ağında hizmet verilen DeFi platformu, lokal tokenini destekleyen varlık sepetine kripto ödünç veren yatırımcılar için %83.000 getiri sunuyor. Web sitesine nazaran, Wonderland’in hazine bakiyesi yaklaşık 675 milyon dolar ve 820.000’den fazla TIME tokeni yatırıldı. Wonderland Discord kanalının 91.000’den fazla üyesi var ve sohbetler memlerden teknik tahlillere ve fiyat dalgalanmaları üzerine tartışmalara kadar her şeyi içeriyor. Fakat Patryn’in Wonderland’a iştirakinin ortaya çıkması, topluluğun üyelerini korkuttu. Quadriga’nın çöküşünden evvel bile, daha evvel Omar Dhanani ismini kullanan Patryn’in sabıka kaydı vardı. Federal hapishanede yattı ve 2005’te kredi ve banka kartı dolandırıcılığı yapmak için komplo kurmaktan ve 2007’de hırsızlık, bilgisayar dolandırıcılığı ve büyük hırsızlıktan hatalı bulunduktan sonra Kanada’ya hudut dışı edildi.

Geçmişi de karanlıklarla dolu

Daha sonra 2013’te Patryn ve Gerald Cotten, Kanada’nın en büyük kripto borsalarından birine dönüşen QuadrigaCX’i kurdu. Fakat 2019’da Cotten, vasiyetini değiştirdikten yalnızca 12 gün sonra Hindistan’a yaptığı bir seyahatte öldü. Karısı bir aydan fazla bir müddet sonra vefatı açıklamadı ve Wall Street Journal, Cotten’in tek başına erişebileceği bir kripto kasasında yaklaşık 250 milyon dolar bıraktığını bildirdi. Şirket iki hafta sonra iflas etti. Para yığınları şirketin çevrimiçi hesaplarını terk edip kara para aklayanlar tarafından yaygın olarak kullanılan borsalarda dolaşırken, makûs bir oyunun yakın olduğuna dair deliller artmaya başladı. Kısa müddet sonra, 115.000 müşteriye borçlu olunan yaklaşık 190 milyon dolarlık kripto para ünitesinin kayıp sayıldığı haberi geldi. Ontario Menkul Değerler Komitesi o vakitten beri QuadrigaCX’in bir Ponzi şeması olduğunu belirledi. Düzenleyici, “Quadriga’da olan şey, çağdaş teknolojiye sarılmış eski moda bir dolandırıcılıktı” dedi.

Patryn, çevrimiçi takma ismi altında faaliyet gösteren QuadrigaCX skandalından bu yana düşük bir profil tutuyordu. Eylül ayında Wonderland, TIME tokenini piyasaya sürdü. Patryn, kurucu takımın çekirdek bir üyesi olarak tanımlandı. Ve Çarşamba günü Patryn’in gerçek kimliği ortaya çıktı. Geçmişte dijital varlık alanında çeşitli karanlık aktörleri ifşa eden sleuth Zachxbt.eth. Twitter’da, QuadrigaCX‘in Kurucu Ortağı Michael Patryn’in kimliğini ortaya çıkardı. QuadrigaCX’in dijital varlık tarihindeki en berbat şöhretli “çıkış dolandırıcılıklarından” biri olarak ünü göz önüne alındığında insanların Wonderland’a olan itimadı sarsıldı. Diğer bir Twitter kullanıcısı, “Ne vakit bu türlü bir şey olsa kesimimizin son derece maharetsiz görünmesine neden oluyor. Utanıyorum” diye yakındı. Yerli Wonderland tokeni TIME, birkaç toplu tasfiyeden sonra Kasım ayındaki yaklaşık 10.000 dolarlık doruğundan Perşembe günü tüm vakitlerin en düşük düzeyi olan 335 dolara düştü ve kripto pazarındaki daha geniş bir düşüşün ortasında bile onu en makus performans gösteren kripto paralardan biri haline getirdi.

Bu ortada, DeFi platformu şu anda kripto kredi piyasası Abracadabra ile birleşme için görüşmelerde bulunuyor. Wonderland kurucusu Daniele Sestagalli daha sonra Zachxbt.eth’in tezlerini bir tweet ve akabinde resmi bir açıklama ile doğruladı. “Bireyin geçmişi geleceğini belirlemez” dedi, lakin Patryn’in “onaylanması için bir oylama yapılana kadar” hazine yöneticisi olarak vazifesi bırakması gerektiğini kabul etti. Wonderland’ın güvenliği konusunda garanti sağlamak için Wonderland’daki tüm fonların kendisi ve Wonderland takımındaki öteki bireyler ortasında “çoklu bir imza” süreci ile korunduğunu açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.