Bitcoin

Bu Haber Piyasayı Salladı: Ekonomist, Bitcoin’lerini Sattı!

Bitcoin (BTC) gece boyunca 38.258 dolara kadar geriledi. BTC, yazım sırasında yüzde 7.5’lik bir düşüş ile 38.810 dolardan el değiştiriyor. Bu sırada ünlü bir ekonomist, BTC’lerini sattığını açıkladı. Kriptokoin.com olarak ayrıntıları aktarıyoruz…

Bitcoin fiyatı sert düşüş yaşadı

Bugünkü fiyat çöküşü, şimdiye kadar genel kripto pazarından yaklaşık 50 milyar doları sildi. Toplam kripto piyasa pahası, 3 milyar dolarla doruğa ulaştığı 2021 Kasım ayının başından bu yana yavaş bir düşüş yaşıyor. Birçok insanın düşüş için suçlayabileceği tek bir haber yok, bu nedenle yatırımcılar fiyat hareketine neyin sebep olduğunu merak ediyor. Kimileri, Nasdaq’taki teknoloji paylarının “düzeltme bölgesine” girmesiyle makro göstergelere işaret etti. Ayrıyeten ABD’de, 2022’de birkaç faiz artırımının gelmesi bekleniyor.

Lakin Bitcoin gizemli hallerde hareket ediyor. Bitcoin boğası ve ünlü ekonomist Raoul Pal’ın tüm Bitcoin’lerini sattığı ve elinde yalnızca bir tane kaldığı haberi de epeyce gizemli bir olay üzere karşılandı. Eski Goldman Sachs hedge fon yöneticisi ve kripto para ünitesi boğası Raoul Pal, bir tweet’te artık yalnızca tek bir Bitcoin’e sahip olduğunu argüman etti. Tez, kendi kendini “Bitcoin Stratejisti” ilan eden Greg Foss ile bir Twitter tartışması sırasında yapıldığından, bunun bir abartı mı olup olmadığı tam olarak muhakkak değil.  Pal’in bu açıklamasının Bitcoin’e inananlar ortasında telaşa neden olduğu düşünülüyor.

Analist Rekt Capital, mevcut modelin “Eylül 2021 sonundaki fiyatla benzerlik paylaştığını” belirtti. O vakit, Bitcoin Eylül’den Ekim’e kadar 52.000 dolardan yaklaşık 41.300 dolara birkaç sefer düştü. Kasım ayı başlarında 69.000 dolara yükselmeye devam etti. 85.000’den fazla takipçisi olan InvesetAnswers hesabı, ayıların “132 milyon dolarlık opsiyon çıkarı elde etmek için Bitcoin’in 41.000 doların altına düşmesine muhtaçlığı olduğunu” öne sürdü. Forbes müellifi Billy Bambrough, yatırımcıların Fed’in bilançosunu küçülteceği ve faiz oranlarını yükselteceği tarafındaki son duyurularıyla sarsıldığını öne sürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.