Bitcoin

Bu Hafta 9 Gelişmeye Odaklanın: Bitcoin Fiyatını Etkileyecek!

Bitcoin (BTC), haftalık kapanışın boğaların umudunu artırması ve birkaç haftalık olumsuzluğu ortadan kaldırmasıyla bu hafta gayret havasında. Pekala, fiyatlar daha yükseğe çıkabilir mi? Fiyatları neler etkileyebilir? Kriptokoin.com olarak, bu hafta Bitcoin’i ve genel olarak kripto para piyasasını etkileyebilecek başlıkları derledik. İşte detaylar…

Bitcoin, büyük çöküşü atlatmış görünüyor

Bitcoin hafta sonu boyunca 40.000 dolara takviye olarak tutuldu. Analistler, ileriye dönük daha uzun vadeli bir temel olarak 41.000 doların oluşturulmasını istiyordu. Trader ve analist Pentoshi Pazar günü, “İşleri şöyle görüyorum. BTC 39 bini tuttuğu sürece (önceden belirtildiği gibi), yıllık açılış gelecek,” tabirlerini kullandı. Lakin altcoin’lerin yüzde 80’inin BTC performansının geride kalacağını, yüzde 20’sinin takip edeceğini düşünüyor. 2022 için yıllık açılış, 46.200 dolar civarında. Öbür analist ve trader Credible Crypto, son hareketin, Bitcoin’in birkaç yıl öncesine uzanan bir dizi dürtü hareketinde beşincisine başladığına dair ispat sağlayabileceğine inanıyor.

ABD’de Ocak ayı TÜFE bilgileri açıklanacak

Pay senetleri geçen hafta Bitcoin’in 30.000-40.000 dolarlık koridordan çıkışı için sıçrama tahtası oluşturdu. Büyük teknolojiler ortasında kıssa, Amazon’un çıkarlarından ve Meta’nın kayıplarından biriydi ve Bitcoin’in nihayetinde kendi avantajına kullandığı enteresan bir ikilem sağlıyordu. Petrol kendi kazanımlarını sürdürdüğü ve enflasyonist anlatı onunla birlikte yükseldiği için pay senetleri yalnız değil. Deneyimli trader Peter Brandt Pazartesi günü ABD tahvillerine bakarak “Enflasyon Fed’i mahvedecek. Enflasyon GERÇEK” dedi.

Enflasyonun geçen yüzyıldaki olaylarla karşılaştırıldığında son derece mütevazı kaldığını, lakin daha tırmanmak için uzun bir yol olabileceğini de kelamlarına ekledi. Bu ortada datalar, Bitcoin’in Nasdaq korelasyonunun yavaş yavaş azaldığını gösteriyor. Perşembe günü, sayıların kestirimin dışında kalması durumunda enflasyon için daha fazla karşıt rüzgar sağlayabilecek Ocak ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) bilgileri TSİ 16:30 civarında açıklanacak. Beklentiler aylık olarak yüzde 0.5, yıllık olarak ise yüzde 7.3 olarak açıklandı.

Stablecoin’lere yönelik rapor yayınlanacak

Temsilciler Meclisi Komitesi, yarın Türkiye saati ile 18:00’de dijital varlıklara yönelik bir toplantı yapacak. Finansal Piyasalar Çalışma Kümesi, toplantıda belli bir fiat para ünitesine 1:1 oranda sabitlenmiş olan ve ABD’deki düzenleyicileri endişelendiren stablecoin’lere yönelik rapor sunacak.

Dolar düşmeye devam edecek mi?

Bir yıldan fazla bir müddettir birinci sefer 97’yi geçtikten sonra DXY, sağlam bir dirençle karşılaştı ve artık tekrar 95.6’nın altına düştü. Ocak ayının ortasında kısa bir düşüşle bu, Kasım ortasından bu yana en düşük düzeyini temsil ediyor. Mevcut tertibi tahlil eden trader Bob Loukas kuşkucuydu. USD’deki hareketlerin tuzak olabileceğini belirtti. Bitcoin klâsik olarak DXY ile zıt orantılıdır ve üst taraflı rastgele bir keskin dönüş, fiyat gücünü kolaylıkla zayıflatabilir.

Analist Michaël van de Poppe de benzeri biçimde, “Yalan söylemeyeceğim, lakin DXY daha ağır bir düzeltme yapmak istiyor üzere görünüyor,” tabirlerini kullandı. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz artırımlarını ertelemesinin dolar üzerinde daha fazla baskı oluşturduğuna dikkat çekti. Analiste nazaran DXY daha fazla zayıflık gösteriyorsa, bu durum Bitcoin ve riskli varlıklar için uygun bir sinyal olur.

Kısa vadeli Bitcoin yatırımcıları kâr elde etmeye başlıyor

On-chain tahlil hesabı Root tarafından belirtildiği üzere, BTC arzının kısa vadeli sahipleri tarafından denetim edilen kısmı, makro fiyat düşüşleriyle örtüşen düzeylere düştükten sonra üst yanlışsız hareket etmeye başlıyor. Root Pazartesi günü, “Muhtemelen makro taban geldi” yorumunu yaptı. Bu ortada, kısa vadeli sahipler için harcanan çıktı kâr oranı (SOPR), bu hafta sonu Noel’den bu yana birinci sefer 1 işaretinin üzerine sıçradı. Aşağıdan 1’e yükselen bedeller, kısa vadeli sahiplerin ortalama olarak ziyandan fazla kârla satmaya başladığını gösteriyor.

Kripto paralara yönelik bir toplantı daha: Uzmanlar katılıyor

Çarşamba günü, Emtia Vadeli Süreçler Komitesi (CFTC) Başkanı’nın ve ünlü kripto türev platformu FTX’in CEO’su Sam Bankman Fried’ın katılacağı bir toplantı olacak. Bu toplantıda da dijital varlıkların riskleri, regülasyonu ve yenilikleri konuşulacak. Beklentiler, CFTC Lideri Rostin Behnam’in kripto para regülasyonuna yönelik yetkisini artırmayı istemesi tarafında.

Bitcoin ve altcoin piyasasına yönelik hassaslık “korku”dan kurtuluyor mu?

Geçen ayın birçoklarını “aşırı korku” bölgesinde geçiren Kripto Dehşet ve Açgözlülük Endeksi, artık “korkudan” büsbütün kurtulmanın eşiğinde. Endeksin Kasım rekor düzeylerinden bu yana birinci defa “tarafsız” bölgeye kaymaya başladığının işaretlerini veriyor. Bir hafta evvel, Endeks 20/100’de duruyordu, mevcut düzeyler ise 45/100’e yükseldi.

Disney, kar raporunu açıklayacak, Bloomberg panel düzenliyor

Dünyaca ünlü şirket Disney’nin Bitcoin ile pek bir alakası olmasa da yarar raporunda son vakitlerin tanınan konusu metaverse’e yönelik yaptığı/yapacağı atılımları açıklaması bekleniyor. Bu durumun kripto para alanındaki metaverse coin’leri nasıl etkileyeceği merak konusu. Bunun dışında finansal açıdan önde gelen kurumlardan biri olan Bloomberg, Cuma günü kripto paralar ve NFT’lere yönelik bahislerin da konuşulacağı çeşitli paneller düzenleyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.