Bitcoin

Bu Tarihi Not Edin: ABD Kripto Paralar İçin Karar Verecek!

Kripto para sanayisinin 2021’deki genişlemesinden de benimsenmenin inanılmaz artışından sonra ferdi yatırımcıların korunması, kara para aklanmasının önlenmesi gibisi hususlar tartışılmaya başlanmış ve devletlerin bu alanı düzenlemesi gündeme gelmişti. 2022 yılı kripto paralar için bu manada bir dönüm noktası olacak üzere görünüyor.

ABD’de kripto paralar için kritik gün yaklaşıyor

Türkiye’de de gündemde olan kripto paralar için düzenlemeler konusunda ABD’de geçtiğimiz yıl başlatılan çalışmalar ağır bir formda ilerlemeye devam ediyor. Kirptokoin.com haberlerinde de yer verdiğimiz üzere, geçen haftalarda ABD kongresi kripto paraların çevresel tesirlerini tartıştı. Yeni gelişmede ise Temsilciler Meclisi, stablecoinler’i ele alacak.

Stablecoin’ler, öbür kripto para çeşitlerinden farklı olarak, sabit bedeli korumak için tasarlanmış dijital varlıklar ve ekseriyetle ABD doları üzere hâkim bir para ünitesiyle kıyaslanıyor. Stablecoin’ler, hareketlilik ve erişilebilirlik üzere başka dijital varlıklarla tıpkı avantajlardan kimilerini sunuyor, lakin genel olarak daha az değişken olmaları amaçlanıyor, zira bunlar bir prestiji para ünitesine bağlı durumda. Sonuç olarak, stablecoinleri’in popülaritesi arttı ve öteki daha değişken dijital varlıklardan çok daha yaygın olarak kullanılma potansiyeline sahip bulunuyor.

Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi, “Dijital Varlıklar ve Finansın Geleceği: Liderin Finansal Piyasalar Çalışma Grubu’nun Stablecoin Raporu” başlıklı bir oturumu 8 Şubat tarihinde gerçekleştirecek. Lider Maxine Waters tarafından yapılan açıklamada iştirakçi bilgileri şimdi paylaşılmadı. Hatırlanacağı üzere ele alınacak olan rapor, Kasım ayında Hazine Bakanı Janet Yellen başkanlığında yayımlanmış ve Kongre’nin stablecoin’ler konusunda tedbirler almaşı talep edilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.