Bitcoin

Büyük Bitcoin Sorusu: Ayı Piyasasına Mı Gidiyoruz?

Son zamanlardaki Bitcoin (BTC)’in yükselişi ve düşüşü, kripto yatırımcıları ortasında “uzun vadeli bir ayı piyasasına mı gidiyoruz?” sorularının sorulmasına yol açıyor. Ayrıntılar Kriptokoin.com’da.

Bitcoin için ayı piyasası uzar mı?

Bitcoin, 2021 boyunca çarpıcı bir seyahat geçirdi ve yılı, sert geri çekilmelerin kripto para ünitesinin %50’den fazla düşmesine neden olmadan evvel varlığın eşi görülmemiş 63,576 dolara yükseldiğini gösteren bir meteorik boğa koşusu ile açtı. BTC’nin Mayıs 2020’de üçüncü halving etkinliğinden geçtiği göz önüne alındığında, piyasa yorumcuları Bitcoin’in performansı konusunda büyük ölçüde iyimserdi, lakin Kasım ayında yeni tepelere ulaşmasına karşın BTC, o vakitten bu yana daima olarak düşük performans gösterdi. Bu uzun vadeli bir ayı piyasasının başlangıcı mı? Artan global enflasyon oranları ve Covid meçhullüğü nedeniyle dünya çapında pay senetlerinde yaşanan büyük ölçekli düşüşün BTC’nin büyümesini engelleyen 4. çeyrek kripto para piyasasını etkilediğini kabul ederek Bitcoin’in son performansını pahalandırmak gerekiyor.

BTC/USD’nin 2021’de yaşadığı tüm vakitlerin en yüksek düzeyi, teknik tahlil açısından bir “çifte tepe” modeli oluşturuyor – bu, varlığın 2022 beklentileriyle ilgili kaygı kaynağı olabilir. Finans gazetecisi Lawrence Carrel’in Forbes’ta belirttiği üzere, çift zirveler, yatırımcıların yükseliş eğilimi için sonuncu bir kâr elde etmek istediğini gösterebilir. Bu olay, traderların bir düşüş trendinde pay senedi satmaktan kâr elde etmek isteyebilecekleri düşüş eğilimine yol açabilir. Bununla birlikte, varlığın doğal pahasının tersine, bir varlığın kıymetini belirlemede rol oynayan çok daha yüksek seviyedeki yatırımcı hassaslığı nedeniyle, ikili zirve eğilimlerinin kripto para üniteleri dünyasında kesinlikle o kadar tesirli olmadığını belirtmek kıymetlidir.  Bir varlık %20’den fazla bir düşüş yaşadığında, büyük ölçüde ayı piyasasında olduğu kabul edilir. Epeyce değişken dalgalanmalar bunu keyfi bir sayı üzere gösterse de, Bitcoin’in Kasım ayındaki tüm vakitlerin en yüksek düzeyinden %36.5’lik düşüşünü bilhassa telaş verici hale getiriyor. Pekala Bitcoin’in 2022 için görünümü nasıl görünüyor?

Döngüyü kırmak

Kripto para kadar değişken bir ortamda çok az gözlemlenebilir model var, lakin Bitcoin’in kısa ömrü, yarılanma olaylarının tipik olarak BTC’nin kıymetini hızlandırabilecek parabolik fiyat artışlarını müjdelediğini tekraren kanıtladı. Örneğin, Bitcoin’in Kasım 2012’deki birinci yarılanma aktifliği, varlığın bir yıl sonra fiyatını 12 dolardan 1.217 dolara gönderen bir ralliye girdiğini gördü. Bitcoin’in Temmuz 2016’daki ikinci yarılanma aktifliği, BTC’nin fiyatını Aralık 2017’ye kadar 647 dolardan 19.800 dolara çıkardı. Mevcut datalardan de görebileceğimiz üzere, Bitcoin’in üçüncü yarılanma olayı – madencilerine verilen BTC hacminin yaklaşık dört yılda bir yarıya indirildiği evvelden programlanmış bir olay – şimdiye kadar geçmişin trendlerini yaşayamadı. Bitcoin’in evvelki yarılanma döngüleriyle ilgili olarak ortalamanın altındaki performansı, yatırımcı itimadını etkileyen hassaslıkta bir gerilemeye neden olabilir.

Freedom Finance Europe yatırım araştırması lideri Maxim Manturov, “Birçok piyasa iştirakçisi, Bitcoin fiyatının sonunda 100.000 dolara ulaşacağına dair iddialarında sağlam duruyor, lakin kimileri bu düzeylere 2025 yahut sonrasına kadar ulaşılmayacağını söylüyor” dedi. Manturaov devamla, “BTC’nin daha evvel 2022’nin sonunda 100.000 dolardan süreç görmesi bekleniyordu, fakat genel olarak, bu cins riskli varlıkların faiz oranlarına son derece hassas olduğunu ve oranlar yükselirse bu varlığın daha da oynak hale gelebileceğini anlamaya değer” sözlerini kullandı.

Yükselişte kalma nedenleri

2021 yılının 4. çeyreğinin problemli bir biçimde sona ermesine karşın, Bitcoin’i çevreleyen çok sayıda yükseliş hissi olduğunu ve varlığın 2022’nin başlarındaki 40.655 dolarlık düşük düzeyinden son vakitlerde sıçramasının, BTC’nin hala satın almak isteyen çok sayıda yatırımcısı olduğunu gösterdiğini belirtmekte yarar var. Bitcoin için en son yarılanma döngüsü, son iki enkarnasyonunun şaşırtan tepelerini sağlayamamış olabilir, lakin PayPal ve Visa üzere büyük finansal oyuncuların yanı sıra El Salvador‘un piyasaya sürdüğü haberi gibisi görülmemiş seviyede kurumsal benimseme getirdi.

Ariel Santos-Alborna’nın Seeking Alpha’da belirttiği üzere, “Şu anda sadece 800’den fazla kripto odaklı hedge fonu ve risk sermayesi şirketi var. Çabucak çabucak her finans kuruluşu, olumlu ölçümler göstermek ve yeni yılda daha fazla yatırımcı çekmek için yıl sonunda kâr ve ziyanlarını maksimize etmeye çalışır.” Bitcoin’in son performansı bir ayı piyasasına işaret edebilir, lakin kripto para üniteleri dünyasında tüm bahislerin kapalı olduğunu ve BTC’nin yeni keşfedilen kurumsal ilgisinin varlığın gelişmesi için bir platform sağlayabileceğini not etmek değerli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.