Bitcoin

“Büyük Çöküş Olacak” Ünlü İsimden Altın ve Kripto Para Tahminleri!

Ekonomik kestirim ve yatırım araştırma firması ve yayıncısı olan HS Dent Publishing’in kurucusu Harry Dent, şimdiye kadarki en büyük finansal gerilemenin bu yıl yaşanacağını ve yatırımcıların piyasayı büsbütün yok etmeden evvel satmazlarsa ‘hayatlarının en büyük riskini’ alacaklarını söylüyor. Harry Dent’e nazaran altın dahil tüm varlıklar risk altında. Ünlü ismin piyasalara ait değerlendirmelerini ve ‘büyük çöküş’ öngörülerini Kriptokoin.com okuyucuları için derledik.

“Büyük çöküş, finansal varlıkların Fed tesiriyle ‘tarihin en büyük balonu’ olmasından kaynaklanacak”

Harry Dent bir ekonomist ve ‘Sıfır Saat: Çağdaş Tarihin En Büyük Siyasi ve Mali Karışıklığını Avantajınıza Çevirin’ ve son kitabı ‘Kabarcık Patladığında Ne Yapmalı: Yaklaşan Ekonomik Kış İçin Ferdî ve İş Stratejileri’nin müellifi. Ekonomik kestirimlerini demografik değişimlere dayandırıyor.

Harry Dent, risk varlıklarının dalgalar halinde satılacağını, birinci dalganın ABD pay senedi piyasalarının %40’a kadar düştüğünü ve tüm ayı piyasası etabının toplamının 1’e kadar çıkacağını söylüyor.1999’daki Dot Com Bubble çöküşü sırasında teknoloji paylarına olanlardan farklı olarak, S&P 500 için %90’lık kayıp manasına geliyor. Ekonomist, şu tezli ve korkutucu öngörülerde bulunuyor:

Bu, hayatınızın en büyük çöküşü ve en büyük gerilemesi olacak ve birden fazla muhtemelen 2022’de gerçekleşecek. Bütün çöküş %80 ila %90 ortasında, birinci çöküş ise %40 ila %55 ortasında olacak. Çok süratli meydana gelecek, görmeyeceksiniz. Yani haklı olup olmadığımı görmek için beklerseniz ve bu riski alırsanız, çok lakin çok sert vurulacaksınız ve tarih bu hususta çok net.

Harry Dent’e nazaran bu çöküş, büyük ölçüde, finansal varlıkların, Federal Rezerv tarafından çok teşvikten kaynaklanan ‘tarihin en büyük balonu’ olması nedeniyle gerçekleşecek:

Doğal bir balonsa bu bir şey, fakat merkez bankaları tarafından düzenlendiğinde tam olarak (zamanlamayı) iddia etmenin bir yolu yok.

“Altın dahil tüm varlıklar risk altında!”

Harry Dent’in yorumları, Çarşamba günü Fed’in bu yıl varlık alımında azalma başladığında, ‘uygun bilanço akışı suratının muhtemelen evvelki olağanlaşma periyodunda olduğundan daha süratli olacağını’ belirten toplantı tutanakları yayınlamasıyla geldi. Pay senedi piyasaları haberlere olumsuz reaksiyon verirken, Hazine faizleri yükseldi. Harry Dent, 2022’deki bu piyasa düzeltmesini, bin yıllık jenerasyonun önderlik ettiği daha büyük bir patlama döngüsüyle birlikte bir toparlanma izlemesi gerektiğini söylüyor ve “Yaklaşık 2023’ün sonlarında hayatımızın satın alma fırsatına sahip olacağız” diye ekliyor. Ekonomist, felaket öngörülerine şu tarafta devam ediyor:

Bir sonraki patlamanın sonsuza kadar 2024’ten 2039’a kadar olan Y jenerasyonu olacağını iddia ediyordum, Baby Boomer’ın patlaması kadar uzun değil ve o kadar dik değil, lakin bunu ABD’de takip edecek öbür bir patlama göreceğiz ve daha fazlası Asya’da, bilhassa şu anda Hindistan’da ve Çin ve Güneydoğu Asya’da olacak.

Harry Dent’e nazaran, varlık fiyatlarındaki deflasyondan en çok Hazine tahvillerinin faydalanması gerekse de, altın dahil tüm varlıklar risk altında. Ekonomist, “Harika bir iş yapmak istiyorsanız 30 yıllık Hazine tahvili alırsınız ve bu %40’tan %50’ye kadar çıkabilir ve 2008’de oldu” diyor. Ayrıyeten Dent, altının ve Hazine tahvillerinin riskten korunma özellikleri ortasında bir ayrım yapıyor:

Enflasyonist bir sonuçta altın, sonuncu enflasyon riskinden korunma usulüdür. Hazine bonoları, en kaliteli bonolar, en son deflasyon riskinden korunmadır.

Finansal varlıklardaki çöküşün, ekonomik bir gerileme tarafından tetiklenmeyeceğini belirten Ekonomist, tersine, bir piyasa çöküşünün sakinliği hızlandıracağını düşünüyor:

Beşerler bu finansal varlıkları satmaya başladığında servet kaybolur ve beşerler daha fazla panikler ve bu da sakinliğe neden olur. Finansal varlık çöküşü aslında 2000 çöküşünde olan sakinliği tetikliyor.

Harry Dent, altcoin’lerin birçoklarını şu anda bir balon olarak görse de, 2023 ve sonrasındaki toparlanma kademesinde satın alınacak varlıklardan birinin kripto para üniteleri olacağını kaydediyor. Ekonomist, şu anda kendi paylarının yüklü olarak nakit ve gayrimenkulü içerdiğini belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.