Bitcoin

CANLI: FED Lideri Konuşuyor! Altın ve Bitcoin Fiyatlanıyor

ABD merkez bankası FED, merakla beklenen faiz kararını açıkladı. FED, faiz oranını beklentilerle uyumlu formda 0 – 0.25 aralığında sabit tuttu. Altın ve Bitcoin fiyatı FED kararıyla birdenbire düşüşe geçti, sonra ise toparlandı. FED Başkanı Jerome Powell ise açıklamadan yarım saat sonra basın toplantısı düzenliyor. Gözler Jerome Powell’ın açıklamalarında… Kriptokoin.com olarak, ayrıntıları sizler için derledik, birlikte mevzuyu inceleyelim… Makale FED Başkanı’nın yeni açıklamalarıyla daima güncellenecektir. Açıklamaları kaçırmamak için sayfayı daima güncelleyin!

FED Lideri konuşuyor: İşte Jerome Powell’ın açıklamaları

ABD merkez bankası olan FED, beklenen faiz kararını açıkladı. FED, faiz oranını 0 – 0.25 aralığında sabit tuttu. FED’in medyan kestirimi 2022’de 3 faiz artışı oldu. Noktasal grafikten 2022 için üç faiz artışı beklentisi çıktı. 2023 için de üç faiz artışı beklentisi belirlenirken 2024 için de 2 artış beklentisi mevcut. Varlık alımında azaltım 2’ye katlanarak 30 milyar dolar olarak belirlendi.

FED kararları piyasa beklentisiyle uyumlu geldi. Altın ve Bitcoin fiyatı FED kararıyla ansızın düşüşe geçti, sonra ise toparlandı. Artık FED Lideri Jerome Powell konuşuyor. FED Başkanı Jerome Powell, faiz kararının açıklanmasından yarım saat sonra basın toplantısı düzenliyor. Jerome Powell’ın birinci açıklamaları şu formdadır:

Ekonomik aktivitemiz bu yıl sağlam biçimde yükselme yolundadır. Yeni varyant görünüm için risk oluşturuyor. Ekonomik görünümdeki değişiklikler varlık alımlarını daha süratli azaltmayı destekliyor. Süratli ekonomik büyüme bekliyoruz. Patronlar artış personel bulmakta güçlü çekiyor ve fiyatlar son yılların tepelerine ulaştı. Salgının tesiriyle insanların bir kısmının iş aradığını biliyoruz. FED Ocak’tan itibaren hazine kağıdı alımlarını aylık 20 milyar dolar, ipoteğe dayalı menkul değer alımlarını aylık 10 milyar dolar azaltacak.

FED Lideri açıklamalarının devamında ise iktisadın durumuna değindi ve şunları ekledi:

İktisadın tam istihdam amacına 2022’de ulaşması bekleniyor. Fiyatlardaki güçlü yükseliş enflasyon artışında büyük bir faktör değil. Darboğaz ve arz kısıtlamaları beklediğimizden daha büyük ve uzun ömürlü oldu. Enflasyonun uzun vadeli %2 amacımıza ulaşacak. Önümüzdeki yıl sonuna kadar enflasyonun %2 düzeyinde olmasını bekliyorum. Yüksek enflasyonun bir sorun olduğunu kabul ediyoruz. Enflasyonu dizginlemek için elimizdeki tüm araçları kullanmaya devam edeceğiz. Faiz oranları azamî istihdama ulaşana kadar sıfırda kalacak.

FED Başkanı’na nazaran, varlık alımlarının azaltılması sürecinin erken bitirilmesi FED’e faiz konusunda hareket alanı sağlayacak. FED enflasyonun süreksiz olduğu tabirini siyaset metninden kaldırdı. Altın fiyatı şu anda 1.766 dolar düzeyinde yer alıyor. Bitcoin fiyatı ise 48.500 dolarda oturuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.