Kripto Haber

Cardano 1 Milyon Ağaç Dikme Hedefine Ulaştı

Cardano ağındaki gelişmeleri denetleyen kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Cardano Vakfı, hafta sonu yaptığı açıklamada, Cardano’yu (ADA) kullanan bir restorasyon çalışmasının 1 milyondan fazla ağaç dikme hedefine ulaştığını söyledi.

“ Cardano Ormanı %100 finanse ediliyor, 1 milyon ağaç dönüm noktasına ulaştık. Cardano Vakfı CEO’su Frederik Gregaard bir tweet dizisinde, dikilen tüm ağaçlar, daha fazla şeffaflık için Cardano blok zincirine kaydedilecek ve arazi restorasyon faaliyetlerinin kamuya açık kanıtı olarak hizmet edecek.

Vakıf, ekim çalışmaları için kripto girişimi Veritree ile ortaklık kurdu. Veritree, kullanıcıları için ağaç dikimlerinin tedarik zincirini kaydetmek için blok zinciri teknolojisini kullanır ve bu tür faaliyetlerin doğrulanabilir bir şekilde izlenmesini sağlar.

Veritree, her cardano bir AĞAÇ jetonu ile değiştirildiğinde bir ağaç diker. AĞAÇ, karşılığında, değiş tokuş edilen ilk cardano miktarına bağlı olarak verilen NFT’lerin nadirliğiyle, belirli “itfa günleri” sırasında dijital ağaçlar ve değiştirilemez jetonlar (NFT’ler) için kullanılabilir.

NFT’ler, bir blok zincirindeki benzersiz maddi ve maddi olmayan öğelerin sahipliğini temsil edebilen dijital varlıklardır.

İşlemsel veri, çabaya büyük miktarlarda cardano verildiğini gösteriyor. Bir cüzdan, davanın en büyük bağışçısı olmak için 100.000 cardano’yu 100.000 ağaç tokeni ile takas etti – bu yazının yazıldığı sırada 118.000 doların üzerinde bir değerdi. Diğer büyük bağışçılar, 5000 cardano (baskı sırasında 5,900 $) ile 87500 cardano (basım zamanında 103,900 $) arasında değişen miktarlarda değiş tokuş yaptılar.

Neden ağaç dikelim?

Cardano Ormanı etkinliği, Cardano’nun iklim açısından olumlu bir blok zinciri olma yönündeki daha geniş çabasının bir parçasıdır.

Blockchain teknolojisi, iddia edilen çevresel etkisi nedeniyle son yıllarda büyük eleştirilere konu oldu. Blok zincirleri, veri doğrulamak ve bu ağdaki işlemleri işlemek için bilgi işlem kaynaklarını – kriptoyu stake ederek veya madencilik teçhizatları çalıştırarak – kullanan bir küresel kullanıcı veya organizasyon ağı üzerinde çalışır.

Özellikle madencilik, blokları ‘kazanmak’ için her saniye milyonlarca hesaplamayı çözen ve çalışmaya devam etmek için çok büyük miktarda elektrik kullanan özel bilgi işlem sistemlerinden oluşur. Bilgisayar kaynaklarının bu şekilde kullanılması, büyük elektrik gereksinimlerinin çevreye zarar verdiğini söyleyen eleştirmenler tarafından gereksiz görülüyor.

Cosmos, Terra ve Cardano gibi daha yeni blok zincirler, blok zincirini sürdürmek için jetonlarını halka açık düğümlerde kilitleyen ağ “paydaşlarına” dayanan bir hisse ispatı konsepti üzerinde çalışır. Bunun madencilikten daha çevre dostu olduğu söyleniyor.

Ağaç dikmek, çevre dostu yöne doğru bir adımdır. Ethos basittir: Teoride, daha fazla ağacın yaratılması, dünyanın diğer bölgelerinde insan faaliyetinin verdiği zararları dengeleyebilir.

Cardano Foundation ve Veritree, basın zamanında yorum taleplerini geri göndermedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.